Temeljem odredbe članka 6. točke 7. i 8. Zakona o Poreznoj upravi (Nar. nov., br. 67/01., 94/01., 177/04. i 128/10.), radi jedinstvene primjene članka 63. stavka 6. Općeg poreznog zakona (Nar. nov., br. 147/08. i 18/11., u nastavku: OPZ), donosi se uputa o radnjama i mjerama koje poduzima Porezna uprava vezano za propisanu obvezu podnošenja poreznih prijava i drugih podataka bitnih za oporezivanje korištenjem sustava ePorezna.
1.Obveza podnošenja poreznih prijava i drugih podataka putem sustava ePorezna
Zakonom o izmjenama i dopunama Općeg poreznog zakona (Nar. nov., br. 18/11.) izmijenjen je članak 63. stavak 6. Općeg poreznog zakona (Nar. nov., br. 147/08.) te je propisana obveza podnošenja poreznih prijava ili drugih podataka potrebnih za oporezivanje elektroničkim putem za određene skupine poreznih obveznika.
Temeljem ovlaštenja dobivenih Zakonom o izmjenama i dopunama Općeg poreznog zakona ministrica financija donijela je Pravilnik o podnošenju poreznih prijava i drugih podataka elektroničkim putem (Nar. nov., br. 51/11. i 62/11. - ispravak).
U skladu s odredbama navedenog Zakona i Pravilnika, od 1. siječnja 2012. godine propisana je obveza podnošenja poreznih prijava i drugih podatka bitnih za oporezivanje (u nastavku: podnesci) elektroničkim putem i to korištenjem sustava elektroničkog servisa Porezne uprave ePorezna (u nastavku: sustav ePorezna).
2. Svrha koja se nastoji postići propisivanjem obveze
2.1. Prednosti komunikacije putem sustava ePorezna za porezne obveznike
Slanje većeg broja propisanih obrazaca prijava i izvješća Poreznoj upravi putem sustava ePorezna, predstavlja za poreznog obveznika:
- mogućnost brze dostave podnesaka poreznoj upravi, odnosno dostavu podnesaka u realnom vremenu,
- smanjenje troškova na ime: papirnate dokumentacije i radnih sati utrošenih na pripremanje iste te osobnog dolaska u nadležnu Poreznu upravu radi predaje dokumentacije, odnosno na ime poštarine radi dostave dokumentacije Poreznoj upravi.
2.2. Prednosti komunikacije putem sustava ePorezna za Poreznu upravu
Sa stajališta porezne uprave ovaj način komunikacije omogućuje:
- brži pristup podacima koji su bitni za utvrđivanje poreznih obveza,
- brže pretraživanje podataka iz poreznih prijava i izvješća koja se dostavljaju Poreznoj upravi
- efikasniju provjeru pravovremenosti i točnosti ispunjavanja obveza od strane poreznih obveznika te bržu reakciju Porezne uprave u slučajevima kada porezni obveznik nepravovremeno ili nepotpuno iskazuje svoje obveze
3. Subjekti obveze
Podneske putem sustava ePorezna obvezni su podnositi porezni obveznici iz članka 63. stavka 6. OPZ-a:
1. porezni obveznici koji su razvrstani u srednje ili velike poduzetnike u smislu odredaba Zakona o računovodstvu,
2. obveznici poreza na dodanu vrijednost čija je godišnja vrijednost isporuka dobara i obavljenih usluga (oporezive i izvozne isporuke) veća od 800.000.00 kuna i to prema pokazateljima utvrđenima na zadnji dan poslovne godine koja prethodi poslovnoj godini za koju se sastavljaju porezne prijave ili drugi podaci potrebni za oporezivanje.
U smislu Zakona o računovodstvu (Nar. nov., br. 109/07.), poduzetnicima se smatraju:
1. trgovačko društvo i trgovac pojedinac određeni propisima koji uređuju trgovačka društva.
2. poslovna jedinica poduzetnika iz točke 1. sa sjedištem u stranoj državi ako prema propisima te države ne postoji obveza vođenja poslovnih knjiga i sastavljanja financijskih izvještaja te poslovna jedinica poduzetnika iz strane države koji su obveznici poreza na dobit sukladno propisima koji uređuju poreze;
3. svaka pravna i fizička osoba, koja je obveznik poreza na dobit određena propisima koji uređuju poreze, osim odredbi koje uređuju konsolidaciju godišnjih financijskih izvještaja (članak 16. ovoga Zakona), reviziju godišnjih financijskih izvještaja (članak 17. ovoga Zakona), godišnje izvješće (članak 18. ovoga Zakona) i javnu objavu (članak 20.ovoga Zakona).
Zakon o računovodstvu ne primjenjuje se na državni proračun i proračunske korisnike državnog proračuna, proračune jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i njihove proračunske korisnike, vjerske zajednice, političke stranke, sindikate i ostale neprofitne organizacije.
Prilikom određivanja koji porezni obveznici ulaze među srednje poduzetnike, mjerodavni su sljedeći kriteriji:
a) da poduzetnik prelazi dva od sljedećih uvjeta:
- ukupna aktiva 32.500.000,00 kuna,
- prihod 65.000.000,00 kuna
- prosječan broj radnika tijekom poslovne godine 50 i uz to
b) ne prelazi dva od sljedećih uvjeta:
- ukupna aktiva 130.000.000,00 kuna,
- prihod 260.000.000,00 kuna,
- prosječan broj radnika tijekom poslovne godine 250.
Prilikom određivanja koji porezni obveznici ulaze među velike poduzetnike, mjerodavni su sljedeći kriteriji:
a) da poduzetnik prelazi dva od sljedećih uvjeta:
- ukupna aktiva 130.000.000,00 kuna,
- prihod 260.000.000,00 kuna,
- prosječan broj radnika tijekom poslovne godine 250 ili
b) da se radi o bankama, štednim bankama, stambenim štedionicama, institucijama za elektronički novac, društvima za osiguranje, leasing društvima, društvima za upravljanje investicijskim fondovima i zasebnoj imovini bez pravne osobnosti kojom oni upravljaju, društvima za upravljanje investicijskim fondovima i imovini investicijskih fondova s pravnom osobnosti, društvima za upravljanje obveznim odnosno dobrovoljnim mirovinskim fondovima i zasebnoj imovini kojom oni upravljaju te mirovinskim osiguravajućim društvima.
Kod razvrstavanja poduzetnika u srednje ili velike poduzetnike prema navedenim kriterijima (iznos ukupne aktive, iznos prihoda, prosječan broj radnika tijekom poslovne godine), mjerodavno je stanje utvrđeno na zadnji dan poslovne godine koja prethodi poslovnoj godini za koju se sastavljaju financijski izvještaji.
4. Podnesci koji su predmet obveze
Porezni obveznici podnose Poreznoj upravi putem sustava ePorezna sljedeće podneske;
1. sve porezne prijave i izvješća za koje postoji mogućnost njihovog podnošenja korištenjem sustava ePorezna,
2. obvezne priloge.
Člankom 2. stavkom 2. Pravilnika o podnošenju poreznih prijava i drugih podataka elektroničkim putem su primjerice navedene porezne prijave i izvješća čije podnošenje već sada podržava sustav ePorezna:
- prijava poreza na dodanu vrijednost za obračunsko razdoblje u obliku elektroničkog obrasca ePDV,
- konačni obračun poreza na dodanu vrijednost u obliku elektroničkog obrasca ePDV-K,
- prijavu poreza na dobit za porezno razdoblje u obliku elektroničkog obrasca ePD,
- obračun spomeničke rente u obliku elektroničkog obrasca eSR,
- obračun članarine turističkoj zajednici u obliku elektroničkog obrasca eTZ,
- mjesečno izvješće o primicima od nesamostalnog rada (plaći i mirovini), porezu na dohodak i prirezu te doprinosima za obvezna osiguranja u obliku elektroničkog obrasca elD.
Usporedo s daljnjim usavršavanjem sustava ePorezna u pogledu podržavanja mogućnosti podnošenja i drugih poreznih prijava i izvješća na ovaj način, povećavati će se broj podnesaka koje će biti obvezni podnositi putem sustava ePorezna porezni obveznici za koje je propisana obveza podnošenja putem sustava ePorezna.
Osim prijava i izvješća, putem sustava ePorezna podnose se i prilozi koji se obvezno podnose uz poreznu prijavu ili izvješće (u nastavku: obvezni prilozi).
Iznimno, porezni obveznik nije dužan slati obvezne priloge putem sustava ePorezna ako je u trenutku slanja podnesaka na službenim web stranicama Porezne uprave objavljeno da postoji mogućnost preuzimanja datoteke s podacima koji su po sadržaju istovjetni obveznim prilozima.
Odredbama Pravilnika o podnošenju poreznih prijava i drugih podataka elektroničkim putem propisani su minimalni kriteriji kada Porezna uprava može preuzimati podatke bitne za oporezivanje i sa web servisa ili iz elektroničkih registara trećih osoba. Sukladno navedenome, ako za to postoje tehničke mogućnosti te se radi o datotekama s podacima koji su po sadržaju istovjetni sadržaju obveznih priloga prema posebnim poreznim zakonima, tada je Porezna uprava ovlaštena preuzimati podatke bitne za oporezivanje (npr. ako su ispunjeni propisani kriteriji omogućeno je preuzimanje od Financijske agencije datoteke s podacima koji sadrže bilancu).
Radi transparentnosti i informiranosti poreznih obveznika, Porezna uprava će na svojim službenim web stranicama objavljivati popis koji će sadržavati podatke o web servisima i elektroničkim registrima trećih osoba te datotekama podataka za koje postoji takva mogućnost preuzimanja.
5. Napredni elektronički potpis
Prije slanja podneska putem sustava ePorezna, porezni obveznici moraju naprednim elektroničkim potpisom potpisati:
1. popunjeni elektronički obrazac porezne prijave, izvješća ili ispravka porezne prijave i
2. obvezne priloge koje prilaže kao privitak uz elektronički obrazac podneska.
Porezni obveznik odgovoran je za točnost i potpunost podataka iskazanih u podnescima koje Poreznoj upravi elektroničkim putem. Podnesci dostavljeni elektroničkim putem s naprednim elektroničkim potpisom smatraju se vlastoručno potpisanima.
Obzirom da je za slanje podnesaka putem sustava ePorezna neophodno da porezni obveznik ima mogućnost potpisivanja naprednim elektroničkim potpisom, to su porezni obveznici iz članka 63. stavka 6. OPZ-a dužni pravovremeno pribaviti kvalificirani poslovni certifikat uporabu naprednog elektroničkog potpisa. Kvalificirani poslovni certifikat izdaje ovlaštena pravna osoba registrirana za izdavanje certifikata i elektroničke sustave. Za sada odgovarajuće ovlaštenje ima Financijska agencija (FINA) sa sjedištem u Zagrebu.
6. Opunomoćenik
Porezni obveznik može na zakonom predviđen način ovlastiti treću osobu - opunomoćenika da u njegovo ime i za njegov račun popunjava i potpisuje naprednim elektroničkim potpisom podneske. Opunomoćenik mora posjedovati kvalificirani certifikat kojim se potvrđuje napredni elektronički potpis u skladu s odredbama Zakona o elektroničkom potpisu (Nar. nov., br. 10/02. i 80/08.).
Za točnost i potpunost podataka iskazanih u podnescima koje Poreznoj upravi elektroničkim putem dostavlja opunomoćenik, odgovoran je porezni obveznik.
7. Automatsko slanje priopćenja poreznom obvezniku
Sustav ePorezne pošiljatelju podneska elektroničkim putem automatski i bez odgode šalje:
1. potvrdu primitka podneska,
2. obavijest o nemogućnosti učitavanja podneska:
- ako podnesak nije ispravno ili potpuno popunjen,
- ako uz podnesak nisu dostavljeni obvezni prilozi, a ne postoji mogućnost njihovog preuzimanja,
- ako se u Poreznoj upravi iz tehničkih razloga ne može pročitati podnesak ili obvezni prilozi.
U slučaju da pošiljatelj u roku od 24 sata od slanja obavijesti o nemogućnosti učitavanja podneska ne pošalje podnesak u ispravnom obliku, smatrati će se da podnesak nije podnesen.
Obavješćivanje elektroničkim putem smatra se obavljenim u trenutku kad je zabilježeno na poslužitelju Porezne uprave za slanje takvih poruka.
8. Prekršajna odgovornost
Odredbama članka 207. stavkom 1. točkom 22. i stavkom 2. te članka 209. OPZ-a propisana je:
- novčana kazna za osobu koja počini prekršaj jer nije podnijela poreznu prijavu ili druge podatke potrebne za oporezivanje elektroničkim putem iako je to bila obvezna učiniti, te
- mogućnost izricanja zaštitne mjere.
Onaj tko ne podnese poreznu prijavu ili druge podatke potrebne za oporezivanje elektroničkim putem iako je to bio obvezan učiniti (članak 63, stavak 6.) kaznit će se novčanom kaznom od 5.000,00 do 500.000,00 kuna, a odgovorna osoba u pravnoj osobi za isti prekršaj novčanom kaznom od 2.000,00 do 100.000,00 kuna.
Ako porezni obveznik u roku od dvije godine od dana počinjenja ovog prekršaja počini isti prekršaj može mu se uz novčanu kaznu izreći i zaštitna mjera zabrane obavljanja zvanja, određenih djelatnosti poslova ili dužnosti.
Za vođenje prekršajnog postupka u prvom stupnju i donošenje rješenja o prekršaju nadležna je Porezna uprava.
Prekršajni postupak u prvom stupnju vodi i rješenje o prekršaju donosi vijeće za prekršajni postupak nadležnog područnog ureda Porezne uprave.
9. Radnje i mjere Porezne upravo radi osiguranja efikasne primjeno odredaba OPZ-a
Radi efikasnog provođenja propisane zakonske obveze o slanju podnesaka o obveznom slanju podnesaka korištenjem sustava ePorezna, razrađene su tri grupe radnji i mjera koje će se poduzimati na nivou Ispostava i Područnih ureda Porezne uprave.
9.1. Informiranje i edukacija poreznih obveznika
Obzirom da od dana 1. siječnja 2012. godine za porezne obveznike iz članka 63. stavka 6. OPZ-a stupa na snagu obveza slanja većeg broja raznih poreznih prijava, izvješća i obveznih priloga Poreznoj upravi putem sustava ePorezna to je potrebno ovu skupinu poreznih obveznika pravovremeno podsjetiti na njihovu obvezu te neophodne uvjete za korištenje sustava ePorezna, osobito na potrebu pribavljanja kvalificiranog poslovnog certifikata koji omogućava uporabu naprednog elektroničkog potpisa.
U tu svrhu je kreiran letak Obavijest o pripremnim radnjama radi podnošenja poreznih prijava i drugih podnesaka elektroničkim prijenosom podataka (u nastavku: Obavijest), koji je namijenjen informiranju poreznih obveznika te sadrži najvažnije podatke vezano za obvezu slanja podnesaka putem sustava ePorezna.
Radi upoznavanja što većeg broja sa sadržajem Obavijesti, nakon dostavljanja ove Upute u ispostave i područne urede Porezne uprave potrebno je Obavijest koja se nalazi u njezinom privitku umnožiti i postaviti na vidna mjesta u službenim prostorijama kako bi sadržaj Obavijesti bio dostupan što većem broju poreznih obveznika.
Tijekom neposrednih kontakata s poreznim obveznicima iz članka 63. stavka 6. OPZ-a u ispostavama i područnim uredima Porezne uprave, osobito u razdoblju prije 1. siječnja 2012. godine, porezne obveznike potrebno je educirati:
1. o njihovoj dužnosti pribavljanja kvalificiranog poslovnog certifikata, koji za sada izdaje FINA kao ovlašteni davatelj usluga certificiranja, radi uporabe naprednog elektroničkog potpisa.
2. o službenim web stranicama na kojima porezni obveznici mogu naći potrebne informacije i to:
- www.porezna-uprava.hr gdje su objavljene potrebne informacije vezano za korištenje sustava ePorezna, te
- www.fina.hr gdje su objavljene potrebne informacije vezano za pribavljanje kvalificiranog poslovnog certifikata od FINA-e.
Porezne obveznike iz članka 63. stavka 6. OPZ-a koji i u razdoblju nakon 1. siječnja 2012, godine nastave u pisanom obliku dostavljati podneske za koje postoji propisana obveza slanja putem sustava ePorezna, potrebno je na podesan način (usmenim putem putem telefona, pisane obavijesti) upozoriti na propisani način slanja podneska putem sustava ePorezna te na pravne posljedice nepostupanja u skladu s zakonskim odredbama o načinu slanja podnesaka.
9.2. Provjera pridržavanja zakonskih odredaba
Na nivou ispostava i područnih ureda Porezne uprave potrebno je provoditi periodične ciljane provjere radi utvrđivanja poreznih obveznika koji se ne pridržavaju obveze slanja podnesaka putem sustava ePorezna.
Korištenjem dostupne baze podataka Porezne uprave potrebno je napraviti izlist radi identificiranja:
- koji subjekti (porezni obveznici) se ne pridržavaju zakonske obveze o slanju podnesaka putem sustava ePorezna.
- koji podnesci vrsta porezne prijave, izvješća i razdoblje na koje se odnosi) nisu poslani putem sustava ePorezna.
Posebnu pozornost potrebno je obratiti na slučajeve kada i nakon 1. siječnja 2012. godine porezni obveznik dostavlja u pisanom obliku podneske za koje postoji propisana obveza slanja putem sustava ePorezna.
Ako porezni obveznik osobno dođe u Poreznu upravu radi predaje podneska koji je obvezan slati putem sustava ePorezna, prilikom zaprimanja službena osoba Porezne uprave dužna je usmeno upozoriti poreznog obveznika na njegovu obvezu slanja putem sustava ePorezna i na pravne posljedice ako propusti podnesak poslati u skladu sa zakonom propisanim načinom. Ako porezni obveznik nakon usmenog priopćenja i dalje zahtijeva da se njegov podnesak primi, službena osoba dužna je primiti takav podnesak i sastaviti službenu zabilješku o učinjenom usmenom priopćenju kojim je porezni obveznik upozoren na svoju obvezu slanja korištenjem sustava ePorezna te na pravne posljedice ako ne postupi u skladu s obvezom.
Ako porezni obveznik dostavi putem pošte podnesak koji je obvezan slati putem sustava ePorezna, Porezna uprava će ga pisanim putem upozoriti na njegovu obvezu slanja putem sustava ePorezna i na pravne posljedice propuštanja slanja podnesaka koje podržava sustav ePorezna u skladu s zakonom propisanim načinom.
Nakon 1. siječnja 2012. godine Porezna uprava nastaviti će zaprimati sve podneske za čije zaprimanje je nadležna sukladno propisanom djelokrugu, uključujući i podneske koje u pisanom obliku dostavljaju porezni obveznici iako su iste obvezni slati putem sustava ePorezna. Po zaprimljenim podnescima Porezna uprava utvrđuje prava i obveze poreznog obveznika u skladu s zakonom.
Vezano za obračunske prijave iz članka 91. OPZ-a, Porezna uprava donosi rješenje kojim utvrđuje porez:
- ako je to zakonom propisano ili
- ako se njime utvrđuje drugačiji iznos poreza od onoga koji je porezni obveznik sam obračunao ili
- ako porezni obveznik nije predao obračunsku prijavu.
Slijedom navedenog, ako je porezni obveznik obvezan obračunsku prijavu slati putem sustava ePorezna. ali umjesto toga dostavi Poreznoj upravi obračunsku prijavu u pisanom obliku putem pošte ili neposredno predajom na urudžbeni zapisnik. Porezna uprava će provesti sve stručne radnje potrebne za:
- unos podataka iz obračunske prijave u pisanom obliku radi evidentiranja poreznih obveza u poreznom knjigovodstvu i
- pokretanje prekršajnog postupka radi utvrđenja poreznog prekršaja iz članka 207. stavka 1. točke 22. OPZ-a (službena osoba u ispostavi ili područnom uredu Porezne uprave podnosi inicijativu za podnošenje optužnog prijedloga radi pokretanja prekršajnog postupka protiv osobe koja ne podnese poreznu prijavu ili druge podatke potrebne za oporezivanje elektroničkim putem iako je to bila obvezna učiniti).
9.3. Pokretanje prekršajnog postupka
Ako prilikom zaprimanja podneska ili u postupku ispostava Porezne uprave ocijeni da porezni obveznik nije podnio poreznu prijavu ili druge podatke potrebne za oporezivanje elektroničkim putem iako je to bio obvezan učiniti, ispostava Porezne uprave podnosi optužili prijedlog radi pokretanja prekršajnog postupka nadležnoj ustrojstvenoj jedinici Porezne uprave - Područnom uredu Porezne uprave, Odjelu za prekršajni postupak.