Uz dopis Klasa: 140-01/08-09/30, Ur.broj: 341-99-05/6-08-2 (Ib) od 19. veljače 2008. dostavili ste nam i presliku – podnesak F. fakulteta Sveučilišta u Z. koji se odnosi na upit o obvezi doprinosa za mirovinsko osiguranje za strane državljane, konkretno državljane Turske, kojima se isplaćuju primici podložni obvezi poreza na dohodak. Povodom toga dajemo očitovanje u nastavku.
Porezna uprava, pozivom na ovlaštenja propisana Zakonom o Poreznoj upravi (Nar. nov., br. 67/01., 94/01. i 177/04.), između ostalih poslova, nadležna je i za poslove utvrđivanja te naplate i nadzora doprinosa za obvezna osiguranja. Obveze doprinosa te obveznik i ostala pitanja vezana uz utvrđivanje i naplatu doprinosa uređena su Zakonom o doprinosima za obvezna osiguranja (Nar. nov., br. 147/02. i 177/04.) i Pravilnikom o doprinosima za obvezna osiguranja (Nar. nov., br. 1/05. i 14/05.).
O tome postoji li obveza doprinosa ili ne postoji u slučaju stranca koji ostvaruje primitke u Republici Hrvatskoj a koji su, prema odredbama Zakona o doprinosima, podložni obvezi doprinosa uređeno je člankom 63. toga Zakona. Konkretno, obveza doprinosa ovisi o tome da li je Republika Hrvatska s državom čiji je stranac rezident sklopila ugovor o socijalnom osiguranju ili nije ali i o sadržaju ugovora koji je sklopljen.
Kako Ministarstvo financija niti Porezna uprava nisu mjerodavni za poslove rada i socijalnih osiguranja pa niti za pitanja međudržavnih ugovora o socijalnom osiguranju, to na pitanja vezana uz te ugovore odnosno pitanja sadržaja ugovora i država s kojima je ugovor sklopljen tumačenja treba davati mjerodavno Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva odnosno Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje – tijelo koje je nositelj poslova obveznog mirovinskog osiguranja.
O tome kako treba postupati u slučaju potrebe za tumačenjem odredaba međudržavnih ugovora o socijalnom osiguranju uređeno je odredbom članka 43. stavka 2. Pravilnika o doprinosima za obvezna osiguranja koji glasi:
»Pri utvrđivanju činjenice postoji li obveza osiguranja i obveza doprinosa za obvezna osiguranja nerezidenta, uzima se u obzir podatak o tome ima li Republika Hrvatska s državom prebivališta odnosno uobičajenog boravišta nerezidenta zaključen ugovor o socijalnom osiguranju, o čijoj primjeni, po potrebi, tumačenja daju mjerodavna ministarstva.«
Na temelju navedenih činjenica cijenimo da i u konkretnom slučaju odgovarajuću uputu treba dati Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje odnosno/ili Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva.