Povodom Vašeg akta od 15. studenoga 2011. godine u kojem navodite da je tvrtka „P.“ uvezla arome sa sadržajem etilnog alkohola višeg od 1,2% po tarifnim brojevima 33021010 i 33021090 te tražite mišljenje oko uvoza istih, u nastavku dajemo odgovor kako slijedi:
Članak 2. stavak 1. Zakona o trošarinama (Nar. nov., br. 83/09.) propisuje da se trošarina plaća na trošarinske proizvode koji se proizvode ili uvoze i puštaju u potrošnju na području Republike Hrvatske. Članak 39. stavak 1. Zakona o trošarinama propisuje da se alkoholom i alkoholnim pićima, u smislu istog Zakona, između ostalog smatra i etilni alkohol. Prema članku 44. stavak 1. Zakona o trošarinama, pod etilnim alkoholom smatraju se svi proizvodi obuhvaćeni tarifnim oznakama KN 2207 i 2208, s volumnim udjelom alkohola većim od 1,2%, vol., neovisno o tome jesu li ti proizvodi sastavni dio nekog proizvoda razvrstanog u drugo poglavlje Kombinirane nomenklature. Prema članku 45. stavak 3. Zakona o trošarinama, trošarinska osnovica na etilni alkohol je jedan hektolitar čistog alkohola izraženoga u volumnim postotcima mjerenim pri temperaturi od 20oC.
Arome koje spominjete u Vašem dopisu (kod kojih je postotak alkohola veći od 1,2%), udovoljavaju definiciji za „etilni alkohol“ iz članka 44. stavak 1. Zakona o trošarinama te stoga podliježu obračunu trošarine prema članku 46. stavak 6. zakona o trošarinama u iznosu od 5.300,00 kuna po hektolitru čistog alkohola. Slijedom navedenog, u konkretnim slučajevima iz podnesenog upita potrebno je izvršiti naplatu trošarine sukladno Zakonu o trošarinama.
Pored navedenog utvrđenja o obvezi obračuna i naplate trošarine u predmetno opisanim slučajevima, također skrećemo pažnju na mogućnost da uvoznik aroma podnese zahtjev za izdavanje odobrenja za oslobođenog korisnika trošarinskih proizvoda, odnosno za izmjenu podataka u odobrenju, po osnovu uporabe aroma za pripremu prehrambenih proizvoda i bezalkoholnih pića s volumnim udjelom alkohola ne većim od 1,2% vol., u kojem slučaju, uz ispunjenje uvjeta iz članka 26. Zakona o trošarinama, smatramo da se može primijeniti oslobođenje iz članka 47. stavak 1. točka 7. Zakona o trošarinama.
Zaključno napominjemo i da se u odnosu na sva daljnja razjašnjenja u vezi sa predmetnom problematikom izravno obratite nadležnoj carinarnici koja je u cijelosti mjerodavna za postupanje odnosno provedbu konkretnih postupaka carinjenja, uključivo obračun i naplatu trošarine, na području svoje mjesne nadležnosti.