Model vrednovanja financijske imovine prema fer vrijednosti kroz račun dobitka i gubitka podrazumijeva da će se sve promjene fer vrijednosti te imovine priznati u računu dobitka i gubitka onako kako nastanu i u vremenu u kojemu nastanu. Vrednovanja financijske imovine po fer vrijednosti kroz račun dobitka i gubitka bitno se razlikuje od vrednovanja po amortizacijskom trošku i po fer vrijednosti kroz ostali sveobuhvatni dobitak.
Uvod
Razlike u klasifikaciji financijske imovine između HSFI-ja 9 i MSFI-ja 9 i primjena modela vrednovanja kroz račun dobitka i gubitka
Definicija financijske imovine čije se promjene fer vrijednosti priznaju u računu dobitka i gubitka prema HSFI-ju 9
Vrednovanje financijske imovine po fer vrijednosti kroz račun dobitka i gubitka prema MSFI-ju 9
Primjer knjiženja financijske imovine koja se drži za svrhe trgovanja prema modelu fer vrijednosti kroz račun dobitka i gubitka
U ovome članku autorica obrazlaže računovodstveno praćenje troškova tekućeg i investicijskog održavanja postrojenja i opreme u skladu sa zahtjevima HSFI-ja 6 odnosno MRS-a 16 te daje primjere računovodstvenog praćenja navedenih troškova. Uz to, obrazlaže računovodstveno praćenje troškova zamjene bitnih dijelova postrojenja i opreme na primjerima iz poslovne prakse.
Zahtjevi računovodstvenih standarda
Troškovi održavanja postrojenja i opreme
Troškovi tekućeg održavanja postrojenja i opreme
Troškovi investicijskog održavanja postrojenja i opreme
Naknadna ulaganja u postrojenja i opremu i zamjena bitnih dijelova te imovine
Zaključak
Autor: Dr. sc. Tamara CIRKVENI , prof. struč. stud. i ovl. rač.
Ulaganja u poslovne udjele drugih poduzetnika predstavljaju ulaganja koja se klasificiraju kao financijska imovina poduzetnika u skladu s HSFI-jem 9 – Financijska imovina. Ovisno o namjeni držanja, navedeno se ulaganje može klasificirati u financijsku imovinu čija se promjena fer vrijednosti priznaje u računu dobitka i gubitka (financijska imovina namijenjena trgovanju) ili u financijsku imovinu raspoloživu za prodaju. O načinu stjecanja, početnom i naknadnom vrednovanju financijske imovine kod obveznika primjene HSFI-ja te prodaji poslovnih udjela, pročitajte u nastavku članka.
Uvod
Prijenos poslovnog udjela
Početno vrednovanje ulaganja u poslovne udjele
Naknadno vrednovanje ulaganja u poslovne udjele
Evidentiranje prava na sudjelovanje u dobitku društva
Iako ugostiteljska djelatnost podrazumijeva usluge pružanja smještaja te pripremanja i posluživanja jela, pića i napitaka, ugostitelji često uz tu primarnu djelatnost obavljaju i djelatnost trgovine na malo u okviru ugostiteljskog objekta. Maloprodaja obuhvaća prodaju trgovačke robe fizičkim osobama u sklopu koje se odvija prodaja, primjerice, cigareta, cigara, suvenira te pakiranog, tzv. „konfekcijskog“ sladoleda. U ovom se praktikumu obrazlažu uvjeti za obavljanje djelatnosti trgovine te se prikazuje računovodstveno praćenje nabave i prodaje robe.
Uvjeti za obavljanje trgovine na malo u ugostiteljskom objektu
Računovodstveno praćenje nabave i prodaje trgovačke robe kod ugostitelja
Posebnosti prodaje duhanskih proizvoda u okviru ugostiteljskog objekta
Postupanje s utvrđenim inventurnim manjkovima trgovačke robe
Zaključak
Autor: Dr. sc. Frano PLIŠIĆ , ovl. rač. i ovl. rač. forenz.
U ovom se proračunskom praktikumu na računima glavne knjige knjiži ispravak vrijednosti potraživanja za prihode i potraživanja od radnika. Za ispravno knjiženje ispravka vrijednosti potraživanja za prihode mora se pripaziti uključuje li ono i porez na dodanu vrijednost ili ne, dok se kod konačnog otpisa nenaplaćenih potraživanja od radnika taj otpis mora smatrati neto-primitkom radnika koji se mora opteretiti javim davanjima.
Ispravak vrijednosti potraživanja za prihode
Ispravak i otpis potraživanja od radnika – bolovanje
Autor: Dr. sc. Nada DREMEL , ovl. rač. i ovl. por. savj.
U ovom se praktikumu na računima glavne knjige u neprofitnom računovodstvu bilježe ulaganje u kapital trgovačkog društva i potraživanja za prihode. Dio dobitka trgovačkog društva koji pripada neprofitnoj organizaciji nije još prihod razdoblja, a ako neprofitna organizacija u dogovoru sa svojim kupcem otpusti mu dug, u biti ga je obdarila.
Ulaganje u trgovačko društvo
Potraživanja za recipročne prihode i njihov otpis
Autor: Dr. sc. Nada DREMEL , ovl. rač. i ovl. por. savj.
Službena vozila često su osim u poslovne svrhe, predmet korištenja i u privatne svrhe zaposlenika. Nakon izmjene Zakona o doprinosima u prosincu 2023. godine i novog određenja plaće prema Zakonu o radu, došlo je do različitog obračuna i prikazivanja u JOPPD-u plaće u naravi s motrišta doprinosa i poreza na dohodak. Više o navedenome u nastavku članka.
Uvodno
Tretman osobnih automobila s motrišta poreza na dodanu vrijednost
Tretman osobnih automobila s motrišta poreza na dobitak
Porezni položaj korištenja službenih vozila u privatne svrhe s motrišta poreza na dohodak
Primitak u naravi s motrišta Zakona o doprinosima – primjena umanjenja
Primjeri obračuna poreza i doprinosa za plaću u naravi te iskazivanje u JOPPD-u
Obračun u JOPPD-u plaće u naravi za mladu osobu / osobu koja se prvi put zapošljava
Autor: Anamarija WAGNER , dipl. oec., ACCA i ovl. rev.
O zapošljavanju radnika i radu u RH prema ugovoru o radu s poslodavcem sa sjedištem u državi članici Europske unije, Europskoga gospodarskog prostora i Švicarske pisali smo u časopisu RRIF, br. 4/23., na stranici 73. S obzirom na to da radnik boravi i radi odnosno najveći dio posla obavlja u RH, strani ga je poslodavac obvezan prijaviti s osnove radnog odnosa u RH u skladu s propisima iz područja radnog prava te mirovinskog i zdravstvenog osiguranja. U navedenom članku pisali smo o isplati plaća te s te osnove plaćanja doprinosa i poreza na dohodak te načinu izvješćivanja o tome putem Obrasca JOPPD. U ovom članku pišemo o korištenju prava iz navedenih osiguranja, s posebnim osvrtom na utvrđivanje i isplatu naknade za vrijeme spriječenosti za rad.
Uvod
Pravo na zdravstveno osiguranje i naknadu plaće za vrijeme spriječenosti za rad
Naknade plaće za vrijeme spriječenosti za rad
Primjer određivanja naknade za bolovanje radnika koji radi za poslodavca sa sjedištem u državi EU-a, EGP-a i Švicarske
Autor: Lucija TURKOVIĆ-JARŽA, dipl. oec. i ovl. rač.
Plaćanje kamata i naknada za autorska prava i druga prava intelektualnog vlasništva (dalje: autorske naknade) pravnim osobama sa sjedištem u inozemstvu podliježe plaćanju poreza na dobitak po odbitku. Autor u članku obrazlaže obvezu plaćanja poreza po odbitku, primjenu međunarodnih ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja te oporezivanje prilikom isplate kamata i autorskih naknada povezanim društvima iz različitih država članica EU-a i EGP-a.
Uvodne napomene
Isplata kamata i autorskih naknada povezanim društvima država članica EU-a
Isplata kamata i autorskih naknada u države članice EGP-a
Isplata kamata i licencija povezanim društvima koje su rezidenti Švicarske Konfederacije
Isplata kamata i autorskih naknada pravnim osobama sa sjedištem u zemljama s kojima RH ima sklopljen ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja
Isplata kamata i autorskih naknada pravnim osobama sa sjedištem u zemljama s kojima RH nije sklopila ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja
Kada putnička agencija posluje u svoje ime i za svoj račun, kao i u svoje ime i za tuđi račun, s motrišta PDV-a treba primjenjivati posebni postupak oporezivanja putničkih agencija. Jasno, preduvjet je sklopljeni ugovor iz kojeg treba biti jasno navedeno u čije ime i za čiji račun agencija posluje, jer upravo o tome ovisi i porezni položaj navedene usluge.
U članku se objašnjavaju obveze putničkih agencija, s motrišta PDV-a, za aranžmane u EU-u i trećim zemljama. I u jednom i drugom slučaju agencija treba primijeniti posebni postupak, međutim, razlika u cijeni za aranžmane u EU-u je oporeziva PDV-om, a za aranžmane u trećim zemljama je oslobođena PDV-a. U prošlom broju časopisa RRiF pisali smo o oporezivanju aranžmana u RH, a u sljedećem ćemo broju pisati o tome kada je agencija posrednik, kada obavlja charter usluge te usluge organizacije kongresa.
Uvod
Primjena posebnog postupka za aranžmane u EU-u
Oporezivanje aranžmana izvan EU-a – treće zemlje
Zaključak
Autor: Dr. sc. Ljerka MARKOTA , prof. struč. stud. i ovl. rač.
U RRiF-u br. 1/24. pisali smo o računovodstvenom i poreznom motrištu uvoza dobara u Republiku Hrvatsku (dalje: RH) iz trećih zemalja. U ovome članku autorica obrazlaže porezno motrište uvoza dobara hrvatskih poreznih obveznika u drugim zemljama članicama EU-a i daje tablični prikaz postupanja koja su vezana za registraciju za potrebe PDV-a u drugim državama članicama EU-a. Uz navedeno, autorica daje primjere evidentiranja uvoza dobara u drugim državama članicama EU-a.
Uvod
Registracija za potrebe PDV-a pri uvozu dobara u drugim zemljamačlanicama eu-a
Računovodstveno praćenje uvoza dobara kada hrvatski porezni obveznik nije registriran za potrebe PDV-a u drugoj državi članici EU-a
Računovodstveno praćenje uvoza dobara kada je hrvatski porezni obveznik registriran za potrebe PDV-a u drugoj državi članici EU-a
Uvoz dobara u drugoj državi članici EU-a i primjena carinskog postupka 42
Zaključak
Autor: Dr. sc. Tamara CIRKVENI , prof. struč. stud. i ovl. rač.
Na isporuke betonskog čelika i željeza te proizvoda od betonskog čelika i željeza (armatura) primjenjuje se tuzemni prijenos porezne obveze kada ih isporučuju porezni obveznici drugim poreznim obveznicima. Takav način oporezivanja u primjeni je već više od pet godina, ali u praksi i dalje izaziva određene dvojbe prilikom postupanja. U ovom se članku daju objašnjenja na koja se sve dobra primjenjuje prijenos porezne obveze te se upućuje na obveze poreznih obveznika koji primaju i/ili obavljaju navedene isporuke.
Uvod
Što se smatra betonskim čelikom i željezom te proizvodima od betonskog čelika i željeza
Primjena tuzemnog prijenosa porezne obveze
Primjer evidentiranja primljenih i obavljenih isporuka u poslovnim knjigama
Pri određivanju rezidentnosti fizičke osobe, treba uzeti u obzir pregled svih poreznih karakteristika svake pojedine osobe. Za građane RH koji ostvaruju svoje dohotke u inozemstvu, od presudne je važnosti utvrditi poreznu rezidentnost radi određivanja u kojoj je državi fizička osoba obvezna prijavljivati sve svoje dohotke, odnosno koja država ima pravo konačnog oporezivanja ostvarenog dohotka bilo gdje u inozemstvu. Utvrditi rezidentnost neke fizičke osobe može se odnositi i na strance, ali i na tuzemne fizičke osobe. U ovom članku pokušavamo približiti navedenu tematiku, pojednostaviti ju te objasniti osnovne pojmove koji su bitni za utvrđivanje rezidentnosti fizičke osobe.
Uvod
Opći porezni zakon i utvrđivanje rezidentnosti
Utvrđivanje rezidentnosti prema Modelu OECD-a / ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja
Utvrđivanje rezidentnosti kada ne postoji ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja
Vjerodostojne isprave za promjenu / utvrđivanje rezidentnosti poreznog obveznika
Razlika između Zahtjeva za umanjenje porezne obveze i potvrde o rezidentnosti
Od 1. siječnja ove godine uvedena je obveza fiskalizacije napojnica te mogućnost njihove neoporezive isplate osobama koje su ih ostvarile. Porezna je uprava izdala brošuru u kojoj se nalaze odgovori na najčešća pitanja vezana uz napojnice. Međutim, ostalo je nedorečeno kako provesti fiskalizaciju napojnica u ugostiteljstvu kada se troškovi stavljaju na sobu. U nastavku članka objašnjavamo kako se provodi fiskalizacija napojnica koje su u vezi s računima na sobu i kako provesti fiskalizaciju u ljekarnama.
U predreviziji revizor treba upoznati poslovanje klijenta kako bi odabrao ispravan revizorski pristup testiranja. Obično revizor polazi od upoznavanja sustava društva odnosno poslovnih ciklusa. Razumijevanjem poslovnih ciklusa pokušavaju se identificirati kontrole koje postoje u društvu. Stoga, za sve značajne pozicije u financijskim izvještajima (one koje prelaze prag materijalnosti) revizor opisuje poslovne procese društva i na temelju upoznavanja s procesima u društvu zaključuje postoje li kontrole ili ne. U članku će se prikazati primjeri pitanja koje revizor može postaviti pri opisu poslovnih procesa.
Zašto revizor opisuje procese i testira kontrole?
Kako identificirati kontrolne aktivnosti?
Poslovni procesi
Zaključak
Autor: Anamarija WAGNER , dipl. oec., ACCA i ovl. rev.
Metode procjene poduzeća temeljene na imovini, metode procjene temeljene na profitnoj snazi i metode procjene temeljene na multiplikatorima tri su najčešće korištene grupe metoda vrednovanja poduzeća. Ključne metode koje je prilikom procjene vrijednosti poduzeća svakako potrebno uključiti jesu metode koje u obzir uzimaju vremensku vrijednost novca i buduću profitnu snagu poduzeća te poduzeće vrednuju diskontiranjem novčanih tokova. U ovom će članku metoda diskontiranja novčanih tokova uz metodu knjigovodstvene vrijednosti poduzeća biti detaljno objašnjena i primijenjena, na primjeru vrednovanja srednje velikog poduzeća iz uslužne djelatnosti u siječnju 2024. godine.
Uvod
Metode procjene vrijednosti poduzeća
Procjena vrijednosti poduzeća metodom knjigovodstvene vrijednosti
Procjena vrijednosti poduzeća metodom diskontiranja novčanih tokova
Informiranje potrošača o hrani, bilo pretpakiranoj bilo nepretpakiranoj, najvažniji je oblik komunikacije subjekta u poslovanju hranom s potrošačima koji na tržište stavljaju hranu (proizvođača, uvoznika, prodavatelja), a osigurava se kroz obvezu propisanog označavanja svake hrane namijenjene prodaji potrošačima. Kojim se obveznim podatcima i na koji način mora označavati svaka hrana koja se stavlja na tržište, tema je ovog članka.
Zbog mogućih različitih mnogobrojnih situacija i okolnosti, pojavljuje se nužnost izmijeniti neke odredbe ugovora o radu, kao temelja zasnivanja radnog odnosa.
To se može učiniti sklapanjem novog ugovora o radu, čime prethodni prestaje vrijediti, zatim izmjenom i/ili dopunom (aneksom) samog ugovora te putem zakonom ustanovljenoga određenog instituta – otkaza s ponudom izmijenjanog ugovora o radu.
S obzirom na učestale upite prouzročene potrebama u praksi, u nastavku članka razmatramo neka važna i zastupljena pitanja vezana za navedeni otkaz.
Uvod
Otkaz kao način prestanka ugovora o radu
Pojam otkaza s ponudom izmijenjenog ugovora
Zakonsko uređenje otkaza s ponudom izmijenjenog ugovora o radu
Forma (oblik) otkaza s ponudom izmijenjenog ugovora o radu
Neke specifičnosti otkaza s ponudom izmijenjenog ugovora o radu
Obveze poslodavca kad je riječ o otkazu s ponudom izmijenjenog ugovora o radu
Obavljanje rada u radnom odnosu je temeljni i prevladavajući oblik obavljanja poslova, uređen Zakonom o radu. Međutim, postoje i određeni pravni instituti u sklopu kojih se poslovi, koji se inače obavljaju u radnom odnosu, obavljaju bez zasnivanja radnog odnosa i bez prava na naknadu za obavljeni rad. Riječ je ponajprije o stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa, koje je predviđeno odredbama Zakona o radu. Zakon o volonterstvu uređuje volontiranje, a odredbama Zakona o obrtu predviđen je institut pomaganja u obrtu.
U ovom se članku uspoređuju različiti oblici obavljanja rada bez prava na naknadu te prava i obveze sudionika takvih pravnih odnosa. U članku donosimo i ogledne primjerke ugovora o stručnom osposobljavanju i ugovora o volontiranju.
Uvod
Stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa predviđeno odredbama ZR-a
U članku autor obrađuje izvanugovorni obvezno-pravni odnos stjecanja bez osnove. Riječ je o institutu građanskog prava koji je u našem pravnom poretku već dulje vrijeme uglavnom ujednačeno uređen, što je omogućilo ustaljivanje sudske prakse i oblikovanje određenih shvaćanja koja nam pomažu pri primjeni pravnih pravila u vezi s njim.
Uz obradu uvjeta i pretpostavaka koji se moraju ispuniti da bi bilo omogućeno vraćanje stečenog bez osnove, u ovom broju našeg časopisa pobliže ćemo predstaviti tipične slučajeve stjecanja bez osnove.
Uvod
Pojam stjecanja bez osnove
Opće pretpostavke za postojanje stjecanja bez osnove
U broju 6/24. ovoga časopisa pisali smo o najčešćim aktualnim pitanjima vezanim za upravu društva s ograničenom odgovornošću, čija je, uz vođenje poslova, temeljna funkcija zastupanje društva.
U ovom broju nastavljamo s obradom tematike zastupanja društva, iznoseći sažet prikaz najčešćih praktičnih pitanja vezanih za druge oblike zastupanja društva, odnosno njegove zastupnike, a to su osobito zastupnici po zakonu i po punomoći.
Svaka fizička osoba iz Republike Hrvatske može uložiti svoje vrijeme i znanje kroz volontiranje. Volontiranje organiziraju i provode organizatori volontiranja, a to mogu biti udruga, zaklada, ustanova i svaka druga pravna osoba koja nije osnovana s ciljem stjecanja dobitka. Kako se provodi volontiranje te koja su prava i obveze dionika koji sudjeluju u volonterstvu, pročitajte u nastavku.
U temeljnim računovodstvenim sustavima zaklade pripadaju neprofitnom računovodstvenom sustavu i općim pravilima financijskog poslovanja koja su nametnuta svim neprofitnim organizacijama bez obzira na poseban zakon na temelju kojega su osnovane.
Budući da se zaklade osnivaju prema posebnom zakonu, one imaju i obveze koje im taj zakon izravno nameće.
Člankom se daje sažeti pregled njihova djelovanja u poslovnom okruženju koje uključuje različita motrišta, među kojima se naglašava statusno, računovodstveno, porezno i radnopravno motrište.
Uvod
Pravni okvir
Osnovne odredbe Zakona
Porezni položaj
Ostala područja
Financijsko poslovanje i računovodstvo
Zaključak
Autor: Dr. sc. Nada DREMEL , ovl. rač. i ovl. por. savj.
Tehnička i stručna sposobnost uvjet je sposobnosti gospodarskog subjekta koji naručitelj može propisati dokumentacijom o nabavi od koje naručitelji najčešće koriste iskustvo gospodarskog subjekta i raspolaganje stručnjacima. Ono se dokazuje na različite načine. Iskustvo gospodarskog subjekta dokazuje se popisom pruženih usluga, popisom isporučene robe ili popisom izvedenih radova koji sadržava ili mu se prilažu potvrde. Naručitelji iz raznih država, bilo EU-a bilo trećih država izvan EU-a, izdaju potvrde gospodarskim subjektima koji su izvršavali ugovor, na što se u ovom članku daje poseban osvrt.
Uvod
Tehnička i stručna sposobnost u skladu s odredbama Direktive 2014/24/EU
Kriteriji za odabir gospodarskog subjekta – uvjeti sposobnosti
Tehnička i stručna sposobnost u skladu sa ZJN 2016
Uvjet iskustva gospodarskog subjekta
Obrazovne i stručne kvalifikacije pružatelja usluge ili ugovaratelja ili voditeljskog kadra poduzeća, pod uvjetom da se oni ne ocjenjuju u okviru kriterija za dodjelu
Uvjeti sposobnosti u odnosu na sukladnost proizvoda koji se moraju isporučiti
e-CERTIS – internetsko spremište potvrda EU-a
Načini dokazivanja tehničke i stručne sposobnosti
Oslanjanje ponuditelja na sposobnost drugoga gospodarskog subjekta
Zaključno
Autori: Ante LOBOJA, dipl. iur. Kristina RIHTAR , dipl. iur.