Uslužne odnosno servisne djelatnosti u najvećem broju obavljaju trgovačka društva (j.d.o.o. i d.o.o.) kao mikro i mala, a vrlo rijetko kao srednje velika trgovačka društva. Stoga su i financijski izvještaji tih poduzetnika u svemu jednaki kao i za druge djelatnosti trgovačkih društva ove veličine.
Posebnosti poslovanja ovih poduzetnika jest popravak ili izrada predmeta različite namjene. Najbrojniji su u području autoservisa, popravka predmeta za kućanstvo, strojeva i opreme, održavanja građevina, hortikulture, čišćenje prostora i dr. Ustroj praćenja nabave i utrošaka materijalnih komponenti uslužnog procesa vrlo je različit. Kod završnih knjiženja prije sastavljanja godišnjih poreznih i financijskih izvještaja mogu postojati dvojbe i neriješena stanja, pa ćemo u članku pokušati dati odgovore na neka pitanja.
Pristup
Nabava i uporaba pričuvnih dijelova
Uporaba pričuvnih dijelova za potrebe servisa iz vlastite trgovine / veleprodajnog skladišta
Dvojbe u vezi sa zaračunavanjem cijene servisne usluge
Nabava dijelova uz otkup od građana
Uporaba vlastitih rabljenih ili obnovljenih dijelova
Postupci kod zamjene dobara u jamstvenom roku
Poduzetnici koji se uz servis bave i trgovinom
Popis sa stanjem 31. prosinca 2023. godine i nedovršene usluge
Umjesto zaključka
Autor: Dr. sc. Vlado BRKANIĆ , prof. struč. stud., ovl. rač. i ovl. rev.
Autorica u članku obrazlaže računovodstveno praćenje priznavanja prihoda i rashoda te utvrđivanja rezultata poslovanja u graditeljskoj djelatnosti za 2023. godinu. Na datum bilance izvođači građevinskih radova najveću pozornost trebaju posvetiti priznavanju prihoda odnosno utvrđivanju stupnja dovršenosti izvedenih radova. S druge strane, investitori trebaju pozornost posvetiti priznavanju troškova gradnje. Također, na datum bilance treba utvrditi i to jesu li za primljene predujmove izdani računi za predujmove ako su uplate primljene, a radovi još nisu zaračunani.
Uvod
Računovodstvo uslužnih graditelja
Računovodstvena određenja za investitore
Zaključak
Autor: Dr. sc. Tamara CIRKVENI , prof. struč. stud. i ovl. rač.
Posebnosti kod sastavljanja godišnjeg obračuna za poduzetnike koji obavljaju trgovačku djelatnost prvenstveno se odnose na primjenu poreznih propisa – posebice porezna na dobitak i poreza na dodanu vrijednost, ali i primjenu računovodstvenih standarda, od kojih su najvažniji HSFI 10 odnosno MRS 2 – Zalihe u području vrednovanja zaliha trgovačke robe. U ovom ćemo članku podsjetiti računovođe na neke od specifičnih poslovnih događaja u trgovačkoj djelatnosti kako bi se u postupku izrade godišnjeg obračuna za 2023. godinu ispravile možebitne pogreške u obračunima, poreznim postupcima ili knjiženjima.
Uvod
Kontrola računovodstvenih postupaka pri prelasku na euro
Vrednovanje zaliha trgovačke robe
Podnošenje izvješća o obvezama i potraživanjima od povezanih osoba na temelju nabave i prodaje roba (obr. PD-IPO)
Predujmovi za robu
Naknadni popusti u trgovini
Vrijednosno usklađivanje zaliha trgovačke robe
Darovanja trgovačke robe i doniranje hrane
Što još treba uključiti u zalihe trgovačke robe na dan 31. prosinca 2023. godine
Autor: Dr. sc. Đurđica JURIĆ , prof. struč. stud. i ovl. rač.
Zakon o ugostiteljstvu propisuje način i uvjete obavljanja djelatnosti ugostiteljstva i pružanja usluga smještaja. Računovodstveno, ugostiteljsku djelatnost treba evidentirati kao uslužnu djelatnost u kojoj se isprepliću elementi proizvodnje s uslužnom djelatnosti, a ne kao trgovinu. S poreznog motrišta, u 2023. godini, za pružene usluge smještaja u svim tipovima ugostiteljskih objekata primjenjivala se snižena stopu PDV-a od 13 %. Ugostiteljska usluga, ali samo za jela i slastice, također je bila oporeziva stopom PDV-a od 13 %, a pića, hladni i topli napitci oporezivi su stopom PDV-a od 25 %.
U nastavku se daju najznačajnije napomene u vezi s kontrolom, pripremom i izradom godišnjeg obračuna za ovu djelatnost za 2023. godinu. U odnosu na prethodnu poslovnu godinu nema značajnih promjena pri izradi godišnjeg obračuna u ugostiteljskoj djelatnosti osim što je ovo prva prijava koju porezni obveznici trebaju pripremiti i predati u eurima.
Zakonski okvir za obavljanje djelatnosti ugostiteljstva
Priprema za godišnji obračun kod ugostitelja
Kontrola nabave dugotrajne imovine te nabave i utroška sirovina i materijala
Kontrola poreznih obveza i iskazanih prihoda od pružene usluge smještaja te usluge pripreme i usluživanja hrane
Računovodstvene radnje u ugostiteljstvu na kraju godine
Zaključak
Autor: Dr. sc. Ljerka MARKOTA , prof. struč. stud. i ovl. rač.
Pravilno utvrditi cijenu proizvodnje dobara, temeljni je zadatak računovodstva proizvodnje. Da bi se taj zadatak mogao ispuniti, potrebno je dobro ustrojiti i voditi računovodstvo proizvodnje te pravilno iskazati podatke u godišnjim financijskim izvještajima. Pravila vezana za praćenje proizvodnje dobara primjenjuju se i kod društava pružatelja usluga kada je riječ o proizvodnim uslugama čije dovršenje traje dulje vrijeme. O kojim je sve posebnostima, kada je o računovodstvu riječ, potrebno voditi računa prilikom evidentiranja podataka u računovodstvu proizvodnje te prilikom sastavljanja godišnjih financijskih izvještaja u ovoj djelatnosti, donosimo u nastavku članka.
Organizacija računovodstva i posebnosti u evidentiranju poslovnih događaja u proizvodnom trgovačkom društvu
Sastavljanje godišnjih financijskih izvještaja proizvodnoga trgovačkog društva
Primjer praćenja proizvodnje i sastavljanja godišnjih financijskih izvještaja
Poljoprivredna djelatnost ima određene posebnosti koje se odnose na biološke transformacije biljaka i životinja od kojih se ostvaruju ekonomske koristi u ovoj proizvodnji. U ovom članku autorica objašnjava općenita postupanja u poljoprivrednoj proizvodnji, a koja se odnose na proizvodnju u višegodišnjim i jednogodišnjim nasadima te proizvodnju osnovnog stada i životinja u tovu. Pri tome daje primjere računovodstvenog praćenja navedenih proizvodnji i objašnjava utvrđivanje vrijednosti višegodišnjih i jednogodišnjih nasada te životinja na datum bilance.
Uvod
Priznavanje i utvrđivanje vrijednosti biološke imovine
Priznavanje i utvrđivanje vrijednosti poljoprivrednih proizvoda
Utvrđivanje vrijednosti višegodišnjih nasada na datum bilance
Utvrđivanje vrijednosti osnovnog stada na datum bilance
Utvrđivanje vrijednosti jednogodišnjih nasada na datum bilance
Utvrđivanje vrijednosti jednogodišnje stočarske proizvodnje na datum bilance
Zaključak
Autor: Dr. sc. Tamara CIRKVENI , prof. struč. stud. i ovl. rač.
Komunalne usluge pružaju društva čiji su osnivači jedinice lokalne samouprave. Poslovanje ovih društava razlikuje se u odnosu na poslovanje društava kojima je glavni cilj ostvarenje zarade jer ona pružaju komunalne usluge koje se od javnog interesa i u dijelu svog poslovanja primjenjuju načelo neprofitnosti. O posebnostima poslovanja komunalnih društava, a osobito o posebnostima sastavljanja godišnjih financijskih izvještaja, pročitajte u nastavku članka.
Ustroj računovodstva i posebnosti poslovanja komunalnih društava
Financiranje poslovanja komunalnih društava
Primjena stopa PDV-a u poslovanju komunalnih društava
Utvrđivanje financijskog rezultata i sastavljanje godišnjih financijskih izvještaja
Početak 2024. godine obilježile su nove svote blagajničkog maksimuma koje se primjenjuju u blagajničkom poslovanju obveznika fiskalizacije. U prethodnom broju časopisa objavili smo članak Blagajničko poslovanje u 2024. godini pa je ovaj članak svojevrsna dopuna tom članku jer su u međuvremenu stupile na snagu nove svote blagajničkog maksimuma. U nastavku članka donosimo pregled visina svota blagajničkog maksimuma i kako se pravilno trebaju primijeniti.
Blagajnički maksimum i njegova primjena
Kada se ne primjenjuju odredbe vezane za blagajnički maksimum
U ovom se proračunskom praktikumu knjiži maloprodaja proizvoda. S obzirom na to da je maloprodaja jedan od oblika trgovine, proračunska osoba mora utvrditi može li se ponajprije baviti vlastitom djelatnosti, a potom, ako smije, smije li trgovati. Naime, kupnja i prodaja robe je njima načelno zapriječena. Jednako tako, rashod od prodaje trebao bi se priznati u trenutku prodaje.
Maloprodaja proizvoda
Evidentiranje maloprodaje proizvoda
Autor: Dr. sc. Nada DREMEL , ovl. rač. i ovl. por. savj.
Autorica podsjeća neprofitne organizacije osnovane tijekom 2023. godine i one neprofitne organizacije osnovane prijašnjih godina na obvezu sastavljanja i predaje godišnjih financijskih izvještaja, odnosno financijskih izvještaja za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2023. godine, daje uputu koje izvještaje treba sastaviti i kome se predaju. Rok za njihovu predaju je 29. veljače 2024. godine.
Uvod
Koje financijske izvještaje sastavljaju neprofitne organizacije
Rok do kojeg se predaju financijski izvještaji
Kako predati financijski izvještaj
Kako popuniti elektroničke obrasce
Izjava o neaktivnosti
Izvještavanje neprofitnih organizacija koje obavljaju i gospodarsku djelatnost
U ovom se praktikumu na računima glavne knjige u neprofitnom računovodstvu bilježi prestanak postojanja obveze i prihodi od financijske imovine koja nije bila iskazana u poslovnim knjigama. Kada nastupi zastara obveze, obveza se ne mora namiriti ako se istakne prigovor zastare i zbog toga se odobrava prihodima razdoblja. Bez obzira na to što financijska imovina nije bila priznata u glavnoj knjizi, vrijednost po kojoj se prodala pripada prihodima razdoblja.
Zastarjele obveze
Financijska imovina
Autor: Dr. sc. Nada DREMEL , ovl. rač. i ovl. por. savj.
Nesposobnost za rad zbog bolesti radnika i obračun i isplata naknade plaće predstavlja problematiku zbog svojih specifičnosti kod izračuna svote naknade plaće, a nakon reforme u načinu obračuna doprinosa i u smislu obračuna doprinosa i primjeni odredbe o mogućnosti umanjenja osnovice za doprinos u određenim okolnostima. U ovom je članku objašnjen obračun naknade plaće za slučaj kada radnik nema prosjeka isplaćenih plaća u prethodnih 6 mjeseci, obračun naknade plaće na teret poslodavca i na teret HZZO-a, primjena umanjenja te prikazivanje na Obrascu JOPPD.
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa
Obračun naknade plaće za vrijeme bolovanja na teret poslodavca
Isplata plaće i naknada plaće za vrijeme bolovanja na teret HZZO-a ili na teret državnog proračuna
Bolovanje nakon 43. dana kada nema prosjeka plaća – primjena umanjenja
Dopust radi njege djeteta s poteškoćama u razvoju i roditeljski dopust s polovinom punoga radnog vremena
Autor: Anamarija WAGNER , dipl. oec., ACCA i ovl. rev.
Zakonom o doprinosima omogućena je primjena ograničenja plaćanja doprinosa na najvišu mjesečnu osnovicu prema plaći za MIO I. i MIO II. te na najvišu godišnju osnovicu za MIO I., a koje se primjenjuje pod određenim kriterijima. Za 2024. godinu najviša mjesečna osnovica za obračun doprinosa je 9.360,00 €, a najviša godišnja osnovica je 112.320,00 €. Kako se primjenjuje ovo ograničenje, objašnjavamo u članku.
Uvodne napomene
Najviša mjesečna osnovica doprinosa za mirovinsko osiguranje – za 2024. godinu 9.360,00 €
Najviša godišnja osnovica za obračun doprinosa – 112.320,00 €
Povrat doprinosa za MIO I. koji je plaćen iznad godišnje osnovice – GOD-DOP
Autor: Iva MARJANOVIĆ KAVANAGH , dipl. oec. i ovl. rev.
Plaćanje poreza na dohodak tijekom godine smatra se uplatom predujma poreza na dohodak. Godišnju obvezu poreza na dohodak utvrđuje Porezna uprava u posebnom postupku na temelju prikupljenih podataka o ostvarenim primitcima fizičkih osoba putem Obrazaca JOPPD, poreznih kartica i drugih dostupnih informacija. Poreznim su propisima istaknute kategorije fizičkih osoba koje svakako mogu očekivati rješenje Porezne uprave nakon obavljena posebnog postupka, a to su: mlade osobe, umirovljenici, radnici koje rade kod više poslodavaca. Ako fizička osoba nakon isteka poreznog razdoblja (kalendarske godine) ustanovi da joj tijekom isplate plaće ili ostalih primitaka tijekom poreznog razdoblja nisu priznate sve porezne olakšice koje bi mogle smanjiti njezinu godišnju poreznu obvezu, može podnijeti Poreznoj upravi ZPP-DOH (Zahtjev za priznavanje poreznih olakšica) koje će Porezna uprava, uz vjerodostojne dokaze, uzeti u obzir te utvrditi godišnju poreznu obvezu ili obaviti povrat preplaćenog poreza.
Za koje se dohotke (ne)utvrđuje godišnja obveza poreza na dohodak
Poseban postupak utvrđivanja godišnje obveze poreza na dohodak
Pravo na povrat poreza putem ZPP-DOH-a
Rokovi dostave poreznog rješenja na temelju posebnog postupka
Ako postoje elementi obračuna poreza na dohodak, u obzir se uzima porast vrijednosti financijske imovine koja je otuđena tijekom 2023. godine. Iako se stopa poreza na dohodak s početkom 2024. godine promijenila na 12 %, možebitni kapitalni dobitci ostvareni u 2023. godini oporezuju se stopom poreza na dohodak od 10 %, uz još uvijek obvezu obračuna prireza. Kapitalni dobitak predstavlja razliku prodajne i nabavne vrijednosti financijske imovine, a porez na kapitalne dobitke predstavlja porez koji treba podmiriti na razliku vrijednosti te imovine. Porezni obveznici koji su ostvarili ukupan dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka u 2023. godini u tuzemstvu posredovanjem financijskih posrednika te su o tome dobili potvrdu (obavijest) na svoju kućnu adresu ili inozemstvu, a ostvareni kapitalni dobitak prema dostavljenoj obavijesti manji je od 17,90 €, NISU u obvezi dostaviti Obrazac JOPPD do 29. veljače 2024. godine. O tome pišemo u ovom članku.
Dohodak od kapitala po osnovi kapitalnog dobitka
Neoporezivi dohodak od kapitala po osnovi kapitalnog dobitka
Otuđenje financijske imovine stečene darovanjem između srodnika i nasljeđivanjem
Oporezivanje kapitalnih dobitaka nastalih s osnove prodaje dionica
Primitci ostvareni od jedinica u subjektima za zajednička ulaganja
Porezni tretman trgovanja kriptovalutama
Kapitalni primitci s osnove prodaje udjela društva
Svi pomorci (rezidenti) koji su po osnovi rada na brodu u međunarodnoj plovidbi tijekom 2023. godine ostvarili dohodak od nesamostalnog rada obvezno podnose godišnju prijavu poreza na dohodak, dok ovisno o broju dana koji su proveli u međunarodnoj plovidbi, obvezni su ili nisu podmiriti i obveze po osnovi poreza na dohodak od nesamostalnog rada. Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture svim će pomorcima u međunarodnoj plovidbi na kućnu adresu do kraja siječnja 2024. godine dostaviti Obrazac DPOM o broju dana u međunarodnoj plovidbi za 2023. godinu. Obrazac DPOM bit će moguće preuzeti i putem portala e-Pomorac. O tome pišemo u nastavku.
Uvod
Koji su pomorci obveznici plaćanja poreza na dohodak
Obvezno osiguranje i izdatci za doprinose
Obračun pomorskog dodatka – izdatak
Prijava poreza na dohodak – Obrazac DOH
Godišnja obveza poreza na dohodak člana posade broda
U ovom članku autorica predstavlja novosti u području računa u elektroničkom obliku, a koje se odnose na implementaciju obveznog elektroničkog izdavanja računa u poslovanju B2B, koji predstavlja proširenje obveze elektroničkog izdavanja računa nakon njegova uvođenja u segmentu B2G. Navedeno podrazumijeva i predstavljanje Prijedloga direktive Vijeća o izmjeni Direktive o PDV-u i izmjene tog Prijedloga koje su učinjene kroz Izvješće o Prijedlogu direktive od strane Europskog parlamenta, a u dijelu koji se odnosi na račune u elektroničkom obliku. U članku su također prikazani i koraci koje RH poduzima kako bi uvela obvezno elektroničko izdavanje računa u poslovanju B2B.
Poduzetnici koji primjenjuju novčano načelo pri utvrđivanju osnovice poreza na dobitak, prijavu poreza podnose na Obrascu PD-NN. Prijava poreza na dobitak za 2023. godinu po prvi puta se podnosi u eurima, i to na novom Obrascu PD-NN koji je objavljen u Nar. nov., br. 156/22. Porezni obveznici koji su na vlastiti zahtjev počeli primjenjivati metodu novčanog načela u nekoj od prethodnih godina, obvezni su to nastaviti sljedeća tri porezna razdoblja pod uvjetom da im ukupni prihod na razini godine nije prelazio svotu propisanu u čl. 5., st. 7. Zakona o porezu na dobit. Ako je nekom od njih istekla treća godina primjene novčanog načela, on je mogao do 15. siječnja 2023. godine dostaviti Poreznoj upravi „Izjavu o promjeni načina utvrđivanja porezne osnovice“ i vratiti se u obračunsko načelo izračuna osnovice poreza na dobitak te utvrditi prijavu poreza na dobitak za 2023. godinu na Obrascu PD.
Porezni obveznici koji su se u 2023. godini po prvi put odlučili za novčano načelo, bili su obvezni do 15. siječnja 2023. godine dostaviti Poreznoj upravi „Izjavu o promjeni načina utvrđivanja porezne osnovice“. Međutim, sve do podnošenja prijave poreza na dobitak za 2023. godinu oni mogu Poreznoj upravi dostaviti „Izjavu o odustajanju od utvrđivanja porezne osnovice prema novčanom načelu“ i poreznu prijavu sastaviti u skladu s odredbama iz čl. 5., st. 1. Zakona o porezu na dobit na Obrascu PD.
Uvod
Postupak utvrđivanja osnovice poreza na dobitak primjenom novčanog načela
Prva prijava poreza na dobitak primjenom novčanog načela
Sastavljanje Obrasca PD-NN
Porezna osnovica, porezna obveza, porezne olakšice, oslobođenja i poticaji
Preneseni porezni gubitak
Uračunavanje poreza plaćenog u inozemstvu
Uplaćeni predujmovi
Razlika poreza na dobitak za uplatu
Razlika poreza na dobitak za povrat
Predujmovi poreza na dobitak za 2024. godinu
Primjer utvrđivanja poreza na dobitak prema novčanom načelu
Provjera
Autor: Dr. sc. Đurđica JURIĆ , prof. struč. stud. i ovl. rač.
Porezni obveznici upisani u registar obveznika PDV-a koji na dan 31. prosinca 2023. godine imaju evidentirana dospjela, a nenaplaćena potraživanja za isporuke dobara i usluga, obvezni su sastaviti i predati Statističko izvješće o dospjelim, a nenaplaćenim računima. Navedeno se izvješće dostavlja Poreznoj upravi elektroničkim putem na Obrascu OPZ-STAT-1 u rokovima podnošenja prijave poreza na dohodak ili poreza na dobitak, i to za 2023. godinu prvi put u eurima.
Autor u članku piše o obveznicima dostave izvješća, obrazlaže način i daje primjer popunjavanja Obrasca OPZ-STAT-1.
Treće polugodište zaredom dolazi do povećanja stopa zateznih kamata. Od 1. siječnja 2024. godine dolazi do rasta stopa zateznih kamata za 0,5 postotnih poena u odnosu na prethodno polugodište odnosno na drugo polugodište 2023. godine. To povećanje rezultira povećanjem ugovornih kamata čija se visina utvrđuje na temelju stopa zateznih kamata.
Osim toga, povećana je i stopa kamata na zajmove između povezanih osoba. Ona sada iznosi 3,25 %. U ovome članku dajemo pregled visina stopa zateznih i ugovornih kamata koje se primjenjuju od 1. siječnja 2024. godine.
Fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost i koje su obvezno osigurane u sustavima obveznih osiguranja po osnovi obavljanja djelatnosti od koje plaćaju porez na dobitak, za 2024. godinu trebaju plaćati doprinose na najmanju osnovicu od 1.716,00 €. Ovisno o stanju likvidnosti samostalne djelatnosti i o ciljevima osiguranika, moguće je plaćati samo doprinose na najnižu osnovicu, ali mogu i isplaćivati plaću, u kojem slučaju se ona oporezuje kao dohodak od nesamostalnog rada. Kako se obračunavaju doprinosi i porezi u svakoj od tih situacija, a i o drugim specifičnostima u vezi s poduzetničkom plaćom, pokazujemo na primjerima u članku.
Uvod
Poduzetnička plaća
Kada fizička osoba postoje obveznikom poreza na dobitak
Obvezni doprinosi po osnovi poduzetničke plaće u 2024. godini
Poduzetnička plaća koja se isplaćuje
Poduzetnici koji ne isplaćuju plaću
Osnovica za obračun doprinosa za razdoblje koje nije cijeli mjesec
Fizička osoba koja obavlja samostalnu djelatnost u sustavu poreza na dobitak uz radni odnos
Zaključak
Autor: Iva MARJANOVIĆ KAVANAGH , dipl. oec. i ovl. rev.
Od 1. siječnja 2024. godine Hrvatska će biti prva europska država koja je na cjelovit način zakonom uredila rad koji se obavlja putem digitalnih radnih platformi.
Naime, ključni izazov suvremenoga radnog zakonodavstva je uređenje rada koji se obavlja putem takvih platformi. O tome pišemo u ovom članku.
Uvod
Normativno uređenje rada putem digitalnih radnih platformi
Autor u ovome članku na jezgrovit i sažet način razmatra neka pitanja vezana za zadnje izmjene Zakona o obveznim odnosima, a odnose se na izmjene ugovora o doživotnom i ugovora o dosmrtnom uzdržavanju. Ti se ugovori nerijetko sklapaju u našoj aktualnoj praksi pa je važna pitanja sklapanja, valjanosti tih ugovora i njihova prestanka potrebno, s praktičnog motrišta, sažeto razmotriti.
Predmet uređenja zadnje novele Zakona o obveznim odnosima
Bitne novosti vezane za ugovor o doživotnom uzdržavanju i ugovor o dosmrtnom uzdržavanju
Ogledni primjeri ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju usklađenih s izmjenama ZOO-a
Državni proračun ima jedinstveni račun na kojemu se obavljaju svi priljevi i izvršavaju svi odljevi proračuna i proračunskih korisnika. Provedbenim propisom razrađeno je kako se izvršava državni proračun i financijski planovi njegovih proračunskih korisnika. Ministar financija je u odnosu na jedinstveni račun državnog proračuna donio odgovarajući pravilnik koji se detaljno objašnjava u ovom članku.
Uvod
Predmet uređenja i obveznici primjene Pravilnika
Način i uvjeti izvršavanja državnog proračuna i financijskog plana
Postupak izvršavanja državnog proračuna i financijskog plana s jedinstvenog računa državnog proračuna