Dodatni porez na dobitak utvrđuje se i plaća u uvjetima nepovoljnih gospodarskih okolnosti u Republici Hrvatskoj i odnosi se samo na porezno razdoblje 2022. godine, a za koje se obveza utvrđuje i dospijeva u 2023. godini. Prijavu dodatnog poreza na dobitak (Obrazac DPD) podnose svi obveznici poreza na dobitak i obveznici poreza po tonaži broda koji su u poreznom razdoblju (2022. godini) ostvarili ukupni prihod veći od 300.000.000,00 kuna. Obrazac DPD podnose i obveznici plaćanja solidarnog doprinosa, i to neovisno o visini ostvarenog prihoda u 2022. godini.
U ovom članku pišemo o obračunu dodatnog poreza na dobitak, sastavljanju Obrasca DPD te knjiženju dodatnog poreza na dobitak u poslovnim knjigama poduzetnika.
Uvod
Tko je obveznik dodatnog poreza na dobitak
Osnovica dodatnog poreza na dobitak i postupak utvrđivanja oporezivog dobitka
Tko je obveznik dodatnog poreza na dobitak nakon provedene statusne promjene i okončavanja poslovanja
Tko je obveznik plaćanja solidarnog doprinosa
Sastavljanje Obrasca DPD
Knjiženje obveze za dodatni porez na dobitak
Tko nije obveznik dodatnog poreza na dobitak
Umjesto zaključka
Autor: Dr. sc. Đurđica JURIĆ , prof. struč. stud. i ovl. rač.
Zadnjim izmjenama Zakona o trgovačkim društvima nastoji se osigurati provjera svih podataka danih u stadiju osnivanja trgovačkog društva te spriječiti osobe pravomoćno osuđene za kaznena djela pranja novca i financiranja terorizma da djeluju kao, sažeto rečeno, ključne osobe društva.
Za aktualnu praksu ipak je važno istaknuti novost koju donose te izmjene Zakona, a to je da je ukinut rok za usklađenje temeljnog kapitala i dijelova tog kapitala (jednostavnog) društava s ograničenom odgovornošću te rok za usklađenje visine uloga komanditora za komanditna društva. Detaljnije o tome pišemo u ovome članka.
Uvod
Izmjene koje se odnose na jačanje učinkovitosti hrvatskog sustava sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma
Izmjene koje se odnose na rokove usklađenja zbog uvođenja eura
Autori: Ivan PETARČIĆ, mag. oec. Ante VIDOVIĆ, dipl. iur.
U ovom se članku obrazlaže zakonski okvir utvrđivanja i uporabe dobitka odnosno pokrića gubitka u skladu s odredbama Zakona o trgovačkim društvima. Pri tome su dana i objašnjenja u vezi s računovodstvenim praćenjem raspoređivanja dobitka i pokrića gubitka. U članku je obrazloženo i porezno motrište isplate ostvarenih dobitaka iz 2022. godine i prije. U Prilogu uz časopis RRiF, br. 1/23., može se pročitati sve o sastavljanju godišnjih financijskih izvješća za 2022. godinu (bilance, računa dobitka i gubitka i izvješća o ostalom sveobuhvatnom dobitku, izvješća o novčanom toku, izvješća o promjenama kapitala i bilješkama uz financijska izvješća) i podnošenju prijave poreza na dobitak (Obrazac PD) te ostalih izvješća za 2022. godinu.
Utvrđivanje godišnjih financijskih izvješća u d.d.-u
Utvrđivanje godišnjih financijskih izvješća u d.o.o.-u i j.d.o.o.-u
Utvrđivanje godišnjih financijskih izvješća u j.t.d.-u i k.d.-u
Uporaba dobitka kod ustanova
Uporaba dobitka kod zadruga
Računovodstveno motrište uporabe dobitka
Primjeri odluka o utvrđivanju godišnjih financijskih izvješća i uporabi dobitka ili pokriću gubitka
Računovodstveno praćenje uporabe dobitka i pokrića gubitka
Porezno motrište isplate udjela u dobitku (dividende)
Isplate predujmova dobitka i dividendi
Zaključak
Autor: Dr. sc. Tamara CIRKVENI FILIPOVIĆ , prof. struč. stud. i ovl. rač.
Za kalendarsku godinu 2022., godišnje financijske izvještaje za potrebe statistike i druge potrebe poduzetnici sastavljaju u kunama i dostavljaju FINA-i do 30. travnja o. g.
Kada je riječ o javnoj objavi, poduzetnici čija je poslovna godina jednaka kalendarskoj, godišnje financijske izvještaje za 2022. godinu sastavljaju i predaju u kunama do 30. lipnja o. g. Međutim, poduzetnici čija se poslovna godina razlikuje od kalendarske i završava iza datuma 1. 1. 2023., godišnje financijske izvještaje za javnu objavu sastavljaju u eurima i predaju FINA-i u roku od šest mjeseci po isteku njihove poslovne godine.
Za potrebe statistike i javne objave njihov oblik i format propisuje FINA. Kako smo u prilogu „Sastavljanje financijskih i poreznih izvještaja za 2022. godinu za poduzetnike“ uz časopis RRiF br. 1/23. detaljno pisali o sastavljanju Bilance i RDG-a, ovdje ćemo se zadržati na objašnjenjima njihovih određenih pozicija za potrebe popunjavanja dopunskih podataka (POD-DOP).
Obveznici podnošenja godišnjih financijskih izvještaja za statističke i druge potrebe te za potrebe javne objave
Predaja GFI-ja i računovodstvene dokumentacije u FINA-u
Rokovi i predaja GFI-ja za potrebe statistike i javne objave u FINA-u
Opći podatci o poduzetniku – podnositelju GFI-ja
Bilanca (obrazac POD-BIL)
Račun dobiti i gubitka (obrazac POD-RDG)
Dodatni podatci (obrazac POD-DOP)
Ispravak predanih GFI-ja
Umjesto zaključka
Autor: Dr. sc. Đurđica JURIĆ , prof. struč. stud. i ovl. rač.
Sve popularniji oblik uporabe osobnih automobila je putem ugovora o operativnom leasingu – operativnom najmu. Riječ je o specifičnom načinu financiranja uporabe automobila kod obveznika primjene HSFI-ja jer se takva vozila ne evidentiraju kao imovina poduzetnika već trošak uporabe tereti trošak razdoblja. Prije donošenja odluke o uporabi osobnog automobila putem operativnog leasinga, poduzetnik treba sagledati sve aspekte ovog oblika uporabe – porezne i računovodstvene. O poreznom i računovodstvenom položaju uporabe osobnih automobila putem operativnog leasinga kod obveznika primjene HSFI-ja, pročitajte u nastavku članka.
Uvod
Osnovne karakteristike operativnog leasinga
Sklapanje ugovora o operativnom leasingu
Porezni položaj troškova operativnog leasinga osobnih automobila
Računovodstveno praćenje troškova operativnog leasinga kod primatelja leasinga
Porezno motrište nabave i uporabe kombi vozila koje osim sjedala vozača imaju najmanje 7 ili najviše 8 sjedišta prije svega ovisi o tome u koju svrhu će se takva vozila koristiti. Pri tome se može razlikovati postotak prava na odbitak pretporeza od postotka prava na priznavanje troškova jer je od početka 2023. godine omogućeno priznavanje troškova u cijelosti za takva vozila kad se ona isključivo koriste za prijevoz radnika u slučaju rada na terenu.
Autor u ovome članku obrazlaže računovodstveni i porezni položaj nabave i uporabe putničkih kombi vozila kod poduzetnika.
Uvod
Rad na terenu
Nabava putničkih kombi vozila
Troškovi uporabe putničkih kombi vozila
Označavanje putničkih kombi vozila koja se koriste za prijevoz radnika
Troškovi koji osnivačima nastaju u vezi s osnivanjem društva (javnobilježničke naknade, sudske pristojbe i sl.) mogu se nakon osnivanja društva kapitala (d.d., d.o.o. i j.d.o.o.) nadoknaditi vlasnicima na teret sredstava društva samo ako je tako predviđeno osnivačkim aktom, i to najviše do predviđene svote. Kod osnivanja j.d.o.o.-a nadoknada osnivačkih troškova može se ugovoriti najviše do svote od 250,00 eura, ali ne više od svote temeljnog kapitala. Ograničenje od 250,00 eura odnosi se i na d.o.o.-e koji se osnivaju na daljinu.
Uvod
Troškovi osnivanja s motrišta zakona o trgovačkim društvima
Računovodstveno motrište troškova osnivanja
Porezno motrište troškova osnivanja
Zaključak
Autor: Mr. sc. Snježana BRKANIĆ PONGRAČIĆ , dipl. oec. i ovl. rač.
Novom se Direktivom o korporativnom izvješćivanju o održivosti želi poboljšati relevantnost, usporedivost i pouzdanost informacije o održivosti kako bi se ostvarili ciljevi postavljeni u europskom Akcijskom planu o financiranju održivog rasta.
U ovom članku autorice obrazlažu obvezu izvješćivanja nefinancijskih informacija određenih velikih poduzetnika i grupa od javnog interesa, odnosno pojmovne razlike i sadržaj pojedinih izvješća koji sadržavaju te nefinancijske informacije.
Uvod
Obveznici izvješćivanja o održivosti
Sadržaj izvješća o održivosti
Standardi za izvješćivanje o održivosti
Format izvješćivanja
Provjera izvješća
Rokovi
Zaključak
Autori: Dr. sc. Nikolina MARKOTA VUKIĆ MA Stella HRVATIN
Tema ovoga proračunskog praktikuma je bilježenje izgradnje poslovnog objekta i kupnja imovine od službenika na računima glavne knjige. Sve dok građevinski objekt nije spreman za upotrebu, mora se zaduživati račun imovine u pripremi. Uvažavajući pravila javne nabave, stvar se može kupiti i od namještenika na temelju kupoprodajnog ugovora.
Izgradnja poslovnog objekta
Kupnja imovine od namještenika
Autor: Dr. sc. Nada DREMEL , ovl. rač. i ovl. por. savj.
U ovom se praktikumu na računima glavne knjige u neprofitnom računovodstvu bilježe promjene u vezi s prodajom proizvoda koje je proizvela neprofitna organizacija i otpisom nenaplaćenih potraživanja. Prodavati se mogu proizvodi, ali mogu se i dijeliti članovima udruge pri čemu je svaku od navedenih aktivnosti potrebno sagledati s motrišta oporezivanja. Ako se otpiše potraživanje od fizičke osobe, ona je, u načelu, ostvarila primitak koji je oporeziv u sustavu oporezivanja dohotka.
Prodaja proizvoda
Usluga pružena članu neprofitne organizacije
Autor: Dr. sc. Nada DREMEL , ovl. rač. i ovl. por. savj.
Dnevnica za službeno putovanje u tuzemstvu iznosi 26,55 eura za više od 12 sati provedenih na službenom putu, dok se dnevnice za službeno putovanje u tuzemstvu koje traje više od 8 sati, a manje od 12 sati dnevno neoporezivo može isplatiti u svoti od 13,28 eura. Više o tome možete pročitati u ovom članku.
Uvod
Putni nalog kao vjerodostojna isprava za obračun troškova
Obračun i isplata dnevnice za službeni put u tuzemstvu
Troškovi prijevoza na službenom putu
Troškovi noćenja na službenom putu
Obračun troškova nastalih na službenom putu
Ostali troškovi službenog puta
Primjer obračuna troškova nastalih na službenom putovanju u tuzemstvu te ispunjavanje putnog naloga i Obrasca JOPPD
Troškovi koji se mogu isplatiti zaposlenicima u slučaju školovanja i usavršavanja
Nadoknada troškova nastalih na službenom putu osobama koje nemaju status zaposlenika
Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zapošljavanje na sjednici održanoj 23. prosinca 2022. godine, između ostalih mjera, donijelo je odluku o potpori za očuvanje radnih mjesta – skraćivanje radnog vremena od 1. siječnja do 31. prosinca. 2023. godine. Za navedenu potporu potrebno je predati Obrazac JOPPD s posebnom šifrom, o čemu pišemo u nastavku.
Uvodno o potpori za očuvanje radnih mjesta – skraćivanje radnog vremena
Tko može ostvariti potporu
Ciljne skupine radnika koji mogu ostvariti potporu
Ugovor o radu može otkazati poslodavac, a može ga otkazati i radnik. Pravo na otpremninu utvrđuje se Zakonom o radu te je u određenim slučajevima radnicima zajamčeno pravo na otpremninu samo ako poslodavac otkazuje ugovor o radu. No, pravo se može utvrditi i ostalim aktima koji uređuju prava radnika, a tada se pravo na otpremninu može utvrditi i kada radnik poslodavcu otkazuje ugovor o radu. Je li riječ o otpremnini koju treba oporezivati ili se svota predviđena za isplatu može isplatiti bez obračuna poreza na dohodak i prireza, određuje Zakon o porezu na dohodak i Pravilnik o porezu na dohodak. U ovom se članku piše u kojim slučajevima prilikom raskida ugovora o radu radnik ima pravo na otpremninu te kada je riječ o oporezivoj svoti, a kada o neoporezivoj.
Uvod
Utvrđivanje otpremnine prema Zakonu o radu
Primitci koji ulaze u osnovicu za utvrđivanje prava na otpremninu
Utvrđivanje otpremnine kada u prethodna tri mjeseca nema isplaćenih plaća
Isplata neoporezive otpremnine
Otpremnina u slučaju sporazumnog raskida ugovora o radu i stimulativne otpremnine
Dospijeće otpremnine i odricanje prava na otpremninu
Pravo na otpremninu nakon neplaćenog dopusta
Visina otpremnine u slučaju stečaja
Otpremnina članova uprave i izvršnih direktora
Pravo na otpremninu u slučaju ponude izmijenjenog ugovora
Otpremnina u slučaju skraćenoga radnog vremena i nepuno radno vrijeme
Isplatna lista koju poslodavac treba dati radniku u slučaju (ne)isplaćene otpremnine
U prošlom broju časopisa RRiF pisali smo o novim obrascima i evidencijama koji se primjenjuju od 1. siječnja 2023. godine te smo dali objašnjenja u vezi s evidentiranjem prometa dobara i usluga i praktičan primjer evidentiranja i utvrđivanja obveze PDV-a za „dobitaše“ koji utvrđuju obvezu prema izdanim računima. U ovom članku autorice obrazlažu evidentiranje dobara i usluga u Obrascu PDV za „dobitaše“ koji utvrđuju obvezu prema naplaćenim naknadama. Uz to, autorice daju praktičan primjer evidentiranja i utvrđivanja obveze PDV-a za „dobitaše“ koji utvrđuju obvezu prema naplaćenim naknadama u koji su uključeni poslovni događaji koji se najčešće pojavljuju u poslovnoj praksi (isporuke dobara i usluga u tuzemstvu, u EU-u, izvoz dobara u treće zemlje, stjecanje dobara i usluga iz EU-a, uvoz dobara i dr.).
Uvod
Temeljna načela oporezivanja prema naplaćenim naknadama kod „dobitaša“
Ustroj poslovanja „dobitaša“ koji utvrđuje obvezu prema naplaćenim naknadama
Primjer utvrđivanja obveze PDV-a za razdoblje oporezivanja
Autori: Dr. sc. Tamara CIRKVENI FILIPOVIĆ , prof. struč. stud. i ovl. rač. Dr. sc. Ljerka MARKOTA , prof. struč. stud. i ovl. rač.
Dividende i udjeli u dobitku koje se isplaćuju fizičkim osobama s osnove udjela u kapitalu trgovačkog društva, prema Zakonu o porezu na dohodak smatraju se dohotkom od kapitala i oporezuje se prema odredbama hrvatskih poreznih propisa. Kada fizička osoba, rezident RH, ostvari dividendu ili udio u dobitku s osnove udjela u kapitalu trgovačkog društva sa sjedištem u inozemstvu, postoji mogućnost da je predujam poreza na dohodak obračunan i uplaćen u državi izvora dohotka prema propisima dotične države. Ako je dohodak ostvaren u državi s kojom RH primjenjuje Međunarodni ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, predujam poreza prema većini tih ugovora pripada državi izvora dohotka obračunan po stopama određenih dotičnim ugovorom. Konačnu poreznu obvezu utvrđuje Porezna uprava u RH po stopama i na način uređen hrvatskim poreznim propisima te otklanja dvostruko oporezivanje. Ako predujam poreza na dohodak nije obračunan u državi izvora dohotka, primatelj dohotka obvezan je sam obračunati porez prema tuzemnim poreznim propisima i uplatiti ga u roku od 30 dana od primitka novca na odgovarajući račun.
Uvodne napomene
Što znači biti porezni rezident RH
Obračun poreza na dohodak na dividende i udjele u dobitku ostvarene u državi s kojom RH primjenjuje ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja
Plaćanje poreza na dividende i udjele u dobitku ostvarene u državi koja nije obračunala porez na dohodak
Autor: Lucija TURKOVIĆ-JARŽA, dipl. oec. i ovl. rač.
Trgovci otpadom mogu otkupiti otpad od pravnih osoba i fizičkih osoba – građana. S obzirom na to da je bitno različit porezni položaj prodaje osobne imovine građana u odnosu na prodaju otpada, važno je razlikovati otpad od osobne imovine. O računovodstvenom i poreznom postupanju trgovaca otpadom koji otkupljuju otpad od građana – pročitajte u nastavku članka.
Uvod
Trgovanje otpadom na malo
Razlikovanje otpada od osobne imovine
Oporezivanje dohotka od posebnih vrsta imovine
Primjer obračuna i isplate dohotka od posebnih vrsta imovine
Zakonom o administrativnoj suradnji u području poreza propisana je obveza i način izvješćivanja poreznih obveznika o prekograničnim aranžmanima. Rok za dostavu informacija je 30 dana od nekog od nastalih događaja u vezi s tim aranžmanima odnosno mjesec dana od isteka tromjesečja u kojemu su informacije postale dostupne.
Rokovi izvješćivanja o prekograničnim aranžmanima
Tko su obveznici podnošenja izvješća
O kojim se prekograničnim aranžmanima podnose izvješća
Autorica u članku navodi stajališta Suda Europske unije1 u vezi s trenutkom nastanka prava na odbitak pretporeza u okolnostima kada isporučitelj primjenjuje postupak oporezivanja prema naplaćenoj naknadi te nastanak porezne obveze za jednokratno obavljenu uslugu za koju je ugovoreno obročno plaćanje.
Uvod
Presuda u predmetu C-9/20 Grundstücksgemeinschaft Kollaustraße 136
Presuda u predmetu C‑324/20 X‑Beteiligungsgesellschaft mbH
Kodeks etike za profesionalne računovođe koji primjenjuju revizori izmijenio se u 2022. godini u odnosu na izdanje iz 2018. godine. Najvažnije izmjene odnose se na: promicanje uloge i načina razmišljanja koji se očekuju od revizora, usluge bez izražavanja uvjerenja (nerevizorske usluge), naknade, objektivnost pregledavatelja kvalitete angažmana i drugih primjerenih pregledavatelja, upravljanje kvalitetom i izmjenu definicije subjekta od javnog interesa. O svim novostima u nastavku članka.
Opažanje mnogih teoretičara da je procjena „djelomično znanost, a djelomično umjetnost“ najviše je izraženo u primjeni metoda diskontiranih novčanih tokova (eng. Discounted Cash Flow Model, dalje: DCF). Uz vidljiv elemenat subjektivnosti, mnogi procjenitelji postupaju s procjenom d.o.o.-a kao s procjenom d.d.-a s obzirom na usmjerenost moderne financijske struke na pronalazak intrinzične vrijednosti dionica prilikom fundamentalne analize dioničkog društva od interesa. Svrha je ovog članka predstaviti metodologiju vrednovanja d.o.o.-a te izazove koji su prisutni u samoj procjeni.
Iako je Republika Hrvatska postala dio europodručja, zbog nove nacionalne valute, statističko praćenje poslovanja s inozemnim obilježjima nije izgubilo svoje značenje. U području dostavljanja podataka za potrebe tog praćenja nastale su promjene u propisu koji ga uređuje. Riječ je o posebnoj odluci koja je stupila na snagu 4. veljače 2023. godine kojom nastaju promjene u statističkom izvještavanju Hrvatske narodne banke od siječnja 2023. godine.
U članku se objašnjava jedan sasvim novi godišnji izvještaj koji će se prvi put dostaviti za odgovarajuće promete za 2023. godinu do 30. siječnja 2024. godine. Unaprijed se na taj izvještaj upozorava kako bi se već sada pripremali podatci za njegovo popunjavanje.
Zapošljavanje osoba na povremenim odnosno privremenim poslovima u poljoprivredi uređeno je Zakonom o tržištu rada prema kojemu je određeno koje osobe mogu obavljati sezonske poslove u poljoprivredi te tko ih može zapošljavati. Za vrijeme rada osoba na tim poslovima poslodavci ih obvezno osiguravaju u okviru mirovinskog osiguranja kupnjom vrijednosnog kupona. Najnižu dnevnu svotu koju poslodavac može isplatiti osobi određuje Ministar rada posebno za svaku godinu, Odlukom o najnižem dnevnoj svoti plaće sezonskog radnika u poljoprivredi. Na ostvareni primitak s te osnove plaća se porez na dohodak po stopi od 10 % uvećan za prirez koji ne ulazi u godišnji obračun poreza na dohodak. Poslodavac je obvezan o tome izvijestiti Poreznu upravu na Obrascu JOPPD. Više o tome pročitajte u ovom članku.
Koji se poslovi smatraju sezonskim poslovima u poljoprivredi
Tko može zapošljavati osobe na povremenim sezonskim poslovima u poljoprivredi
Postupak pri zapošljavanju osobe na povremenim sezonskim poslovima u poljoprivredi
Naknada za rad sezonskog radnika u poljoprivredi
Knjiženje nastalih izdataka kod isplatitelja
Autor: Lucija TURKOVIĆ-JARŽA, dipl. oec. i ovl. rač.
Intrastat izvješćivanje uvedeno je u EU-u radi potrebe praćenja podataka o robnoj razmjeni zemalja članica. Svaki poslovni subjekt je obveznik izvještavanja za Intrastat ako je obveznik PDV-a, čija godišnja vrijednost robne razmjene sa zemljama EU-a prelazi prag uključivanja bilo za otpreme bilo za primitke ili za oba trgovinska toka. Za 2023. godinu objavljena je nova vrijednost praga uključivanja u Intrastat izvješćivanje te za primitke ona iznosi 400.000,00 eura, a za otpremu 200.000,00 eura.
Uvod
Prag uključivanja u Intrastat sustav RH za 2023. godinu
Intrastat obrazac za 2023. godinu
Rokovi dostave Intrastat obrazaca za 2023. godinu
Kombinirana nomenklatura za 2023. godinu
Utjecaj uvođenja eura na Intrastat izvještavanje u 2023. godini
Konverzija vrijednosnih odredaba u metodologiji Intrastat izvještavanja za 2023. godinu
Utjecaj modernizacije na Intrastat izvještavanje u 2023. godini
Podnošenje Nadomjesnih obrazaca za 2022. tijekom 2023. godine
Dodatan rad radnika, do sada u praksi poznat i pod nazivom dopunski rad, ugovara se na način, u razdoblju i pod uvjetima utvrđenim zakonom, uz ispunjavanje propisanih pretpostavaka. O svemu detaljnije s osvrtom na aktualna pitanja takva rada u svjetlu novih izmjena Zakona o radu, pišemo u nastavku članka.
Pravo na doplatak za djecu uređeno je Zakonom o doplatku za djecu (Nar. nov, br. 94/01., 138/06., 107/07., 61/11., 112/12., 82/15. i 58/18., dalje: Zakon), a doplatak za djecu definiran je kao novčano primanje koje koristi roditelj ili druga osoba određena Zakonom, radi potpore uzdržavanja i odgoja djece. Pravo na doplatak za djecu stječe se i ostvaruje ovisno o visini ukupnog dohotka članova kućanstva korisnika te drugim uvjetima utvrđenim Zakonom. Za ostvarivanje prava na doplatak za djecu izvanbračna se zajednica izjednačava s bračnom zajednicom. Doplatak za djecu ne može biti predmet ovrhe ili osiguranja, osim po sudskoj odluci radi uzdržavanja u korist djece za koju se ostvaruje taj doplatak.
Uvod
Tko može ostvariti pravo na doplata za djecu
Djeca za koju se ostvaruje pravo na doplatak za djecu
Djeca kojima ne pripada doplatak
Uvjeti za stjecanje prava na doplatak za djecu
Nadležnost za rješavanje o pravu na doplatak za djecu
Postupak ostvarivanja prava na doplatak za djecu
Okolnosti koje mogu utjecati na izmjenu donesenog rješenja
Isplata doplatka za djecu
Naknada štete i kaznene odredbe
Doplatak za djecu primjenom Uredbi EU – Obiteljsko davanje u RH
Autor u ovome članku razmatra kada se i pod kojim pretpostavkama odgovara za štetu od opasne stvari ili opasne djelatnosti, uz osvrt na sudsku praksu. Navedena materija uređena je odredbama čl. 1063. – 1067. aktualnog Zakona o obveznim odnosima1, a koje su gotovo sadržajno istovjetne odredbama čl. 173. – 177. prije važećeg Zakona o obveznim odnosima2, zbog čega se sudska praksa prema ZOO/91 većinom može primijeniti i danas.
Uvod
Pretpostavke odgovornosti za štetu od opasne stvari ili opasne djelatnosti
Ponuda je pisana izjava volje ponuditelja koja se, u načelu, dostavlja elektroničkim sredstvima komunikacije. U roku za dostavu ponude ponuditelj može izmijeniti svoju ponudu ili od nje odustati. Iako se ponuda nakon isteka roka za dostavu ponuda ne smije mijenjati, u nekim se okolnostima ona ipak može dodatno objasniti, uvažavajući temeljna načela sustava javne nabave.
Uvod
Dopuštena izmjena ponude kroz pojašnjenje i upotpunjavanje ponude
Pregled i ocjena ponuda u postupku javne nabave
Zabrana pregovaranja u vezi s kriterijem za odabir ponude ili predmetom nabave
Naručitelj je obvezan obrazložiti razloge nekorištenja instituta iz čl. 293. ZJN 2016
Primjena načela javne nabave prilikom razjašnjenja i upotpunjavanja ponude
Koje dokumente iz ponude naručitelj ne može zatražiti od ponuditelja radi pojašnjenja i upotpunjavanja
Naručitelj ne može u dokumentaciji isključiti primjenu instituta pojašnjenja i upotpunjavanja
Naručitelj ne može kroz pojašnjenje i upotpunjavanje ponude tražiti dostavu dokaza koji nisu traženi dokumentacijom o nabavi
Promjene u troškovniku
Uvođenje subjekta na čiju se sposobnost ponuditelj oslanja kroz institut pojašnjenja i upotpunjavanja
Odlučivanje Visokoga upravnog suda RH
Primjena instituta iz čl. 293. ZJN 2016 kod kriterija za odabir ponude – specifično iskustvo stručnjaka
Cilj je ovakva pregleda upozoriti osobe u javnom području koje su novosti nastale u zakonodavnom okviru koji se na njih odnosi. Upozorenja se oslanjaju na već postojeća predznanja o temi o kojoj se piše. S obzirom na to da nisu cjelovita, ne mogu se smatrati izravno primjenjivim stručnim člankom za temu o kojoj se piše. Stoga se ovaj pregled može smatrati smjernicama za razmatranje određene teme.
Donacije i vlastiti prihodi
Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave
Službena statistika
Potvrde javnopravnih tijela
Obvezni odnosi
Suci
Ustanove
Porez na dohodak
Poslovanje gotovinom
Dodatni porezu na dobitak
Zakon o osiguravanju kvalitete u visokom obrazovanju i znanosti
Koeficijenti složenosti poslova
Socijalna skrb
Autor: Dr. sc. Nada DREMEL , ovl. rač. i ovl. por. savj.