MSFI 15 – Prihodi na temelju ugovora s kupcima, uz ostale promjene i uvođenje brojnih procjena, uvodi u bilancu subjekta „ugovornu imovinu“ i „ugovorne obveze“ kao posebne pozicije koje je potrebno objaviti.
Ugovorna imovina razlikuje se od obračunanog prihoda budućeg razdoblja jer mu je posljedica priznavanje prihoda u tekućem razdoblju, odnosno u trenutku priznavanja ugovorne imovine. Bitno je naglasiti da se ugovorna imovina priznaje umjesto potraživanja kad nisu ispunjeni uvjeti za priznavanje potraživanja. Kad se ispune uvjeti za priznavanje potraživanja, ugovorna imovina se reklasificira u potraživanja. Više o tome u nastavku članka.
Definicija ugovorne imovine
Kad se priznaje prihod
Obveza objavljivanja ugovornih bilanci prema MSFI-ju 15
Primjeri priznavanja i knjiženja ugovorne imovine
Razlika između ugovorne imovine i dugoročnih potraživanja za robu prodanu na kredit i umanjenje vrijednosti ugovorne imovine
Postrojenja i oprema čine dio dugotrajne materijalne imovine društva koja se koristi u proizvodnji proizvoda ili isporuci roba ili usluga, za iznajmljivanje drugima ili u administrativne svrhe. Autorica u članku obrazlaže računovodstveno praćenje nabave i korištenja postrojenja i opreme u skladu sa zahtjevima HSFI-ja 6 odnosno MRS-a 16. Pri tome daje primjere knjiženja nabave postrojenja i opreme ovisno o tome kupuje li se navedena imovina iz vlastitih novčanih sredstava društva, iz kredita i dr. te daje primjere naknadnih ulaganja u postrojenja i opremu te troškova održavanja te imovine.
Uvod
Računovodstveno praćenje nabave postrojenja i opreme
Naknadno utvrđivanje vrijednosti postrojenja i opreme
Troškovi održavanja postrojenja i opreme
Naknadna ulaganja u postrojenja i opremu te zamjena značajnih dijelova te imovine
Zaključak
Autor: Dr. sc. Tamara CIRKVENI FILIPOVIĆ , prof. vis. šk. i ovl. rač.
Ulaganje u investicijsko zlato i trgovina njime ponovno je aktualna kako za građane tako i za poduzetnike – trgovačka društva. Međutim, osim ulaganja u zlato, sve više je i ulaganja u srebro. Prednosti ulaganja u plemenite metale su višestruke, no najzanimljivije su one porezne. Poslovanje investicijskim zlatom potrebno je sagledati s motrišta društava koja se žele baviti trgovinom investicijskim zlatom i onih koji se pojavljuju kao kupci. Trgovci investicijskim zlatom koji su obveznici poreza na dodanu vrijednost, trebaju poznavati pravila vezana za primjenu posebnog postupka oporezivanja investicijskog zlata. O poreznom i računovodstvenom položaju trgovine srebrom i investicijskim zlatom te o ulaganju u plemenite metale, pročitajte u nastavku članka.
Uvod
Plemeniti metali
Porezni položaj plemenitih metala
Računovodstveno praćenje ulaganja u plemenite metale
Računovodstveno praćenje nabave i prodaje investicijskog zlata
Zbog naglog povećanja cijene plina donesena je mjera subvencioniranja dijela krajnje cijene opskrbe plinom za mikro, male i srednje poduzetnike s godišnjom potrošnjom plina na pojedinačnome mjernom mjestu do 10 GWh.
Autor u ovome članku daje pregled pravila za ostvarivanje prava na subvenciju te obrazlaže način evidentiranja prihoda od primljenih potpora za subvenciju cijene plina u poslovnim knjigama.
Uvod
Pravila za dodjelu potpore
Postupak odobrenja zahtjeva te izdavanja i naplate vaučera
Računovodstveno praćenje prihoda od subvencije cijene plina
Europski parlament i Vijeće Europske unije tijekom 2020. godine donijelo je Uredbu o taksonomiji EU 2020/852 kojom se definiraju gospodarske djelatnosti koje se mogu smatrati okolišno održivima. Ta Uredba predstavlja zakonodavni okvir za olakšavanje održivih ulaganja čija je svrha postizanje klimatski neutralnoga gospodarstva EU-a do 2050. godine.
Navedena Uredba stupila je na snagu 12. srpnja 2020., a primjenjuje se u praksi od 1. siječnja 2022. godine. Obveznici primjene jesu, između ostaloga, sudionici na financijskim tržištima koji stavljaju na raspolaganje financijske proizvode te poduzetnici koji su obveznici nefinancijskog izvještavanja. Autorice u članku obrazlažu primjenu navedene Uredbe te obveznike sastavljanja ključnih pokazatelja uspješnosti.
Kupnju nekretnina poduzetnici mogu financirati kreditima koje odobravaju banke ili drugi subjekti. U ovom praktikumu autorica piše o računovodstvenom i poreznom položaju nekretnina koje poduzetnici stječu kupnjom za potrebe obavljanja vlastite djelatnosti, a financiraju ga kreditom banke, te daje primjer njegova knjigovodstvenog evidentiranja.
Uvod
Računovodstvo nekretnina kupljenih za potrebe obavljanja vlastite djelatnosti
Financiranje kupnje nekretnina kreditom
Oporezivanje stjecanja nekretnina
Primjer evidentiranja kupnje nekretnine u poslovnim knjigama
Autor: Mr. sc. Snježana BRKANIĆ PONGRAČIĆ , dipl. oec. i ovl. rač.
Predstečajni postupci provode se od 1. rujna 2015. godine prema Stečajnom zakonu, a najnovije izmjene Stečajnog zakona odrazile su se i na predstečajni postupak. U ovom je članku riječ o knjigovodstvenim postupcima u poslovnim knjigama vjerovnika i dužnika kada je rješenjem suda prihvaćen plan restrukturiranja dužnika.
Uvjeti za pokretanje predstečajnog postupka
Financijsko izvješćivanje dužnika
Pravni i financijski status dužnika nakon podnošenja prijedloga odnosno otvaranja predstečajnog postupka
Računovodstveni postupci dužnika i vjerovnika prema planu restrukturiranja
Povrat duga u rokovima prema planu restrukturiranja
Tema ovog proračunskog praktikuma su zakup prostora koji je u posjedu općine i zamjena dugotrajne nefinancijske imovine. Općina mora prihode od zakupa prostora odobriti prihodima od imovine, a ne od vlastite djelatnosti.
Proračunskim propisima nije uređeno kako iskazati razmjenu imovine odnosno treba li iskazivati u vezi s tim prihode i rashode te potraživanja i obveze.
Zakup kod općina
Zamjena imovine
Autor: Mr. sc. Nada DREMEL , dipl. oec., ovl. rač., ovl. rev. i porezni savjetnik
U ovom se praktikumu razmatra pribavljanje dugotrajne nefinancijske imovine na temelju izvršenja ugovora o autorskom djelu te ispravak pogrešaka iz prethodnih izvještajnih razdoblja. Iako se dugotrajna imovina pribavila autorskim radom, ona se mora iskazati kao imovina. Naime, pravni temelj pribavljanja ne utječe na prirodu poslovnog odnosa. Računovodstvenim propisima nije uređen način ispravka pogrešaka iz prethodnih izvještajnih razdobalja, već način ispravka utvrđuje neprofitna organizacija svojom odlukom, pri čemu su moguća različita postupanja.
Pribavljanje dugotrajne imovine na temelju ugovora o djelu
Dugotrajna nefinancijska imovina
Autor: Mr. sc. Nada DREMEL , dipl. oec., ovl. rač., ovl. rev. i porezni savjetnik
Ako u slučaju prestanka radnog odnosa radnik nije iskoristio pripadajuće mu dane godišnjeg odmora, poslodavac mu za to treba isplatiti naknadu. Dakle, naknada za neiskorišteni godišnji odmor predstavlja nespornu obvezu poslodavca prema radniku. Ako bi poslodavac uspio omogućiti radniku da prije prestanka ugovora o radu iskoristi preostali pripadajući mu godišnji odmor, ne bi bio obvezan isplatiti radniku tu naknadu. Kako treba utvrditi naknadu te kakav je porezni položaj ove isplate u smislu propisa o porezu na dohodak i porezu na dobitak, pročitajte u nastavku.
Uvodne pripomene
Utvrđivanje broja dana za koje radnik ostvaruje pravo na naknadu
Visina nadoknade za neiskorišteni godišnji odmor
Porezni položaj isplate nadoknade za neiskorišteni godišnji odmor
Isplata naknade za neiskorišteni godišnji odmor preminulom radniku
Isplata naknade za neiskorišteni godišnji odmor osobi koja se prvi put zapošljava i mladoj osobi
Postupanje kada se naknada za neiskorišteni godišnji odmor ne isplati na vrijeme
Oporezivanje inozemnih mirovina s motrišta pripadnosti predujma poreza i konačno obračunanog poreza na dohodak, nije određeno za sve inozemne mirovine na jednak način. Naime, oporezivanje inozemnih mirovina određeno je međunarodnim ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.
Prema većini ugovora koje je RH sklopila i primjenjuje, isključivo pravo obračuna i predujma poreza na dohodak kod isplate mirovine mjesečno, a i obvezu godišnjeg obračuna poreza na dohodak ima RH. Ostalim međunarodnim ugovorima uređeno je da RH nema pravo oporezivanja inozemnih mirovina ili država izvora ima pravo obračunavati i obustavljati predujam poreza iz mjesečne svote mirovine, a s obzirom na to da je riječ hrvatskom poreznom rezidentu, RH utvrđuje godišnju poreznu obvezu prema poreznim propisima RH na temelju prijave inozemne mirovine (Obrazac INO-DOH) i otklanja dvostruko oporezivanje.
Prema nekim ugovorima RH nema pravo oporezivanja pa se plaćeni porez u drugoj državi smatra konačnim porezom. U ovom članku detaljno objašnjavamo oporezivanje inozemnih mirovina.
Uvodne napomene
Utvrđivanje porezne rezidentnosti umirovljenika koji prima mirovinu iz inozemstva
Kako se obračunava porez na inozemne mirovine za koje RH ima isključivo pravo oporezivanja
Posebnost u vezi s obračunom i plaćanjem poreza na dohodak na inozemne mirovine
Zaključak
Autor: Lucija TURKOVIĆ-JARŽA, dipl. oec. i ovl. rač.
Primitci koji se isplaćuju članovima uprave strancima uobičajeno se oporezuju na način propisan za drugi dohodak. U nekim slučajevima na isplatitelju je i obveza za obračunom doprinosa, dok je u nekim slučajevima obveza stranog člana uprave da se samostalno prijavi na obvezna osiguranja. Ako je član uprave stranac u radnom odnosu u RH, na njega se odnose posebna pravila u vezi s obračunom plaće i doprinosa za obvezna osiguranja. O navedenome pišemo u nastavku.
Obvezno osiguranje članova uprave stranaca
Primitci stranih članova uprave i njihov porezni položaj
Autori: Mr. Anja BOŽINA , dipl. oec. i ovl. rač. Anamarija WAGNER , dipl. oec., ACCA i ovl. rev.
Kriteriji određivanja poreznog položaja usluge prijevoza dobara, o čemu smo detaljnije pisali u časopisu RRiF, br. 4/22., str. 102., znatno se razlikuju od kriterija koji se odnose na usluge prijevoza u putničkom prometu. Tako se usluga prijevoza putnika uvijek oporezuje prema mjestu gdje se obavlja prijevoz, odnosno razmjerno prijeđenim udaljenostima, a to znači u skladu s poreznim propisima one zemlje gdje je putnički prijevoz obavljen. Za prijevoz putnika koji će hrvatski porezni obveznik zaračunati drugom poreznom obvezniku u EU-a, na relaciji izvan RH, moguće je primijeniti i tzv. pojednostavljenje, što isključivo ovisi i nacionalnom propisu svake zemlje. Detaljnije o mogućim poreznim kombinacijama usluge prijevoza putnika kada prijevoz obavlja hrvatski ili strani prijevoznik može se pročitati u nastavku članka.
Uvod
Cestovni i željeznički prijevoz putnika
Međunarodni zračni, pomorski i riječni prijevoz putnika i posredovanje u prijevozu
Obveze stranih obveznika za uslugu prijevoza putnika na teritoriju RH
Autor: Dr. sc. Ljerka MARKOTA , prof. vis. šk. i ovl. rač.
Prilikom sklapanja ugovora o osiguranju poslodavci ponekad podmiruju za svoje zaposlenike premije životnog osiguranja. U policama životnog osiguranja je kao korisnik osiguranja nekad naveden radnik, a nekad poslodavac. Ovisno o ugovornim odredbama, različit je porezni tretman uplaćenih premija i kasnijih isplata osiguranih svota. O svemu pišemo u nastavku članka.
Uvod
Vrste polica po osnovi životnih osiguranja
Poslodavac kao korisnik životnog osiguranja
Porez na dobitak – premije osiguranja života
Autor: Anamarija WAGNER , dipl. oec., ACCA i ovl. rev.
Zakonom o porezu na dobit predviđen je poseban postupak oporezivanja odnosno obračuna porezne osnovice ako porezni obveznik premješta sjedište svog poslovanja iz Hrvatske u neku drugu državu članicu ili treću zemlju. Ta zakonske regulativa usmjerena je na poslovnu politiku poreznih obveznika koji bi odgovarajućim poslovnim strategijama premjestili poslovanje u zemlju s manjom poreznom stopom kako bi ostvarili porezne uštede. Takvi postupci poreznih obveznika nisu zabranjeni, ali mogu imati posljedicu plaćanja poreza na razliku između tržišne i knjigovodstvene vrijednosti imovine (vrijednosti za potrebe oporezivanja). Posebna pozornost posvećena je onim slučajevima kada porezni obveznik premješta imovinu iz Hrvatske u neku drugu zemlju, čime prestaje pravo oporezivanja u Hrvatskoj. U ovom članku obrađujemo temu o izlaznom oporezivanju onako kako je to propisao Zakon o porezu na dobit.
Događaji koji su povod za obračun izlaznog poreza
Osiguranja od nezgode
Iznimke od oporezivanja
Obvezna prijava događaja
Odgoda plaćanja nastalog poreza i razlozi ukidanja
U ovom članku autorica objašnjava u kojim se slučajevima hrvatski porezni obveznici trebaju registrirati za potrebe PDV-a u Italiji kada na području te države obavljaju određene isporuke dobara i/ili usluga. Uz navedeno, autorica obrazlaže postupanja koja se pritom trebaju obaviti odnosno postoji li obveza imenovanja poreznog zastupnika te koje su daljnje obveze hrvatskih poreznih obveznika u tim slučajevima (podnošenje PDV prijava, plaćanje PDV-a i sl.).
Uvod
Registriranje za potrebe PDV-a u Italiji pri isporukama dobara
Premještanje dobara iz RH u Italiju
Registriranje za potrebe PDV-a u Italiji pri isporukama usluga
Isporuke dobara s montažom u Italiju
Registriranje za potrebe PDV-a u Italiji
Zaključak
Autor: Dr. sc. Tamara CIRKVENI FILIPOVIĆ , prof. vis. šk. i ovl. rač.
Trgovačka društva i druge pravne i fizičke sobe koje gospodarsku djelatnost obavljaju samostalno i trajno radi ostvarivanja dobitka uz primjenu obračunskog načela, prijavu poreza na dobitak za 2021. godinu podnose na Obrascu PD, čiji se sadržaj u odnosu na prošlu godinu nije mijenjao. Ako su poduzetnici na vlastiti zahtjev utvrđivali osnovicu porezu na dobitak prema novčanom načelu, tada se prijava poreza na dobitak podnosi na Obrascu PD-NN, koji je također nepromijenjen. Obrasci PD i obrasci PD-NN za prošlu godinu morali su se dostaviti PU-u najkasnije do 30. travnja 2022. godine, do kada je bilo potrebno i uplatiti razliku poreza na dobitak po godišnjem obračunu.
Međutim, ako se u postupku verifikacije prijave poreza na dobitak za 2021. godinu, programskom kontrolom podataka utvrdi da porezna prijava nije ispravno popunjena ni usklađena s podatcima o kojima službenu evidenciju vodi PU, takva se prijava ne može verificirati te je službenik obvezan poslati poziv poreznom obvezniku da dostavi ispravno popunjenu poreznu prijavu.
Uvod
Rokovi za predaju prijave poreza na dobitak
Načini podnošenja prijave poreza na dobitak
Kontrolni postupci pri obradi porezne prijave
Usklađenje prenesenoga poreznoga gubitka i uračunavanje poreza plaćenog u inozemstvu
Prilozi koji se dostavljaju uz poreznu prijavu putem ePorezne
Verifikacija porezne prijave za 2021. godinu
Povrat više plaćenog poreza po godišnjem obračunu
Autor: Mr. sc. Mirjana MAHOVIĆ KOMLJENOVIĆ, dipl. oec.
Revizorovim odgovornostima u reviziji financijskih izvještaja u vezi s naknadnim događajima bavi se Međunarodni revizijski standard 560 pod nazivom „Naknadni događaji“. Da bi mogli odgovoriti na zahtjeve revizijskih standarda, revizoru je potrebno sagledati odredbe Međunarodnoga računovodstvenog standarda 10 „Događaji nakon izvještajnog razdoblja“ koji daje zahtjeve u vezi s događajima koji su nastali između datuma na koji se sastavljaju financijska izvješća i datuma na koji je odobreno njihovo izdavanje. S obzirom na to da pojedini događaji zahtijevaju usklađivanje, a pojedini samo objave u financijskim izvještajima, bitno je razgraničiti koji su to.
Uvod
Međunarodni računovodstveni standard 10 – Događaji nakon izvještajnog razdoblja
Postupci revizora vezano za naknadne događaje
Autor: Iva MARJANOVIĆ KAVANAGH , dipl. oec. i ovl. rev.
Odbor za tumačenje MSFI (IFRS Interpretation Committee) razmotrio je pitanje o obvezi poduzeća da u svojim godišnjim financijskim izvještajima objavi sporazum o postojećem lancu financiranja nabave (reverzibilni faktoring). Agencije za kreditni rejting potaknule su ovo pitanje na osnovi svojeg iskustva prema kojem poduzeća o tome objavljuju vrlo malo informacija u svojim financijskim izvještajima. Stoga je IASB u prosincu 2020. godine objavio Supply Chain Financing Arrangements – Reverse Factoring, kao amandman na MRS 7 i MSFI 7, kako bi obrazložio primjenu ovog zahtjeva u MSFI-standardima.
Sadržaj prijedloga
Na koga se odnosi prijedlog
Prijedlog amandmana na MRS 7, Izvještaj o novčanim tijekovima: Objave
Banke se suočavaju s različitim izazovima koji proizlaze iz događaja povezanih s operativnim rizikom. To uključuje cyber incidente, tehnološke kvarove, prirodne katastrofe, epidemije, ratna i slična događanja. Ovakvi događaji naglašavaju potrebu za jačanjem operativne otpornosti banaka.
U ovom članku autor piše o ključnim načelima i aktivnostima kreditnih institucija za postizanje operativne otpornosti njihova poslovanja.
Uvod
Ključne definicije i elementi operativne otpornosti
U hrvatskom se deviznom sustavu za kapitalne poslove vode posebne poslovne knjige – nadzorne knjige. Na pitanja koji se poslovi smatraju kapitalnima i kako ih pratiti u nadzornim knjigama, ima li nadzorna knjiga propisani sadržaj te treba li se nadzorna knjiga predavati nekome bez poziva, samo su neka od pitanja na koja se odgovara ovim člankom.
Uvod
Pravni okvir
Sredstva plaćanja
Devizna rezidentnost
Devizni poslovi
Nadzorna knjiga
Zaključak
Autor: Mr. sc. Nada DREMEL , dipl. oec., ovl. rač., ovl. rev. i porezni savjetnik
Osobe koje obavljaju samostalnu umjetničku djelatnost na temelju članstva u nadležnoj umjetničkoj udruzi i kojima je to osnovna djelatnost, obvezni su osiguranici u sustavu mirovinskog i zdravstvenog osiguranja ako nisu osigurani po drugoj osnovi. Jednako tako, obvezno se prijavljuju u Registar obveznika poreza na dohodak. Pritom mogu odabrati način plaćanja poreza na dohodak: po odbitku, vođenjem poslovnih knjiga kao obveznici poreza na dohodak ili poreza na dobitak. O tome što temeljno treba znati o ovoj temi, pišemo u članku.
Uvodne napomene
Kako umjetnici plaćaju doprinose, porez na dohodak i prirez
Plaćanje poreza na dohodak na temelju podataka evidentiranih u poslovnim knjigama
Obavljanje samostalne umjetničke djelatnosti uz radni odnos – druga djelatnost
Mogućnost plaćanja poreza na dobitak
Zaključak
Autor: Lucija TURKOVIĆ-JARŽA, dipl. oec. i ovl. rač.
Sredinom ožujka 2022. godine donesene su druge izmjene i dopune Stečajnog zakona kojima su u većoj mjeri izmijenjene odredbe o predstečaju i oslobođenju dužnika pojedinca od preostalih obveza te one koje se odnose na stečajne upravitelje. Detaljnije o tim aktualnostima, odnosno segmentima zakonskih novosti, pišemo u članku.
Uvod
Novosti u predstečajnom postupku
Novosti u vezi sa stečajnim upraviteljima
Ostale izmjene Stečajnog zakona
Zaključak
Autori: Ante VIDOVIĆ, dipl. iur. Jasna VUK, dipl. oec. i ovl. rač.
Trgovac mora istaknuti svotu maloprodajne cijene i cijene za jedinicu mjere proizvoda koje nudi i prodaje na tržištu te se pridržavati tako istaknutih cijena. Osim tih cijena, ne smiju se isticati druge cijene, osim u slučaju obavljanja posebnih oblika prodaje. Kako trgovci trebaju istaknuti cijene roba koje prodaju odnosno usluga koje pružaju prema odredbama novog Zakona o zaštiti potrošača, posebice kod obavljanja posebnog oblika prodaje, objašnjeno je u ovom članka.
Uvod
Isticanje cijena i obveza pridržavanja istaknutih cijena
Posebni oblici prodaje
Primjena pravila o isticanju cijena kod odobravanja popusta na proizvode
Na temelju Zakona o sustavu državne uprave ukinuti su uredi državne uprave kao prvostupanjska tijela državne uprave, a njihovi su poslovi povjereni županijama. Od 1. siječnja 2020. godine posebnim zakonima (njih sedamdesetak, između ostalih, Zakonom o obrtu, Zakonom o ugostiteljskoj djelatnosti i Zakonom o pružanju usluga u turizmu) pojedini poslovi ureda državne uprave povjereni su nadležnom upravnom tijelu županije odnosno Grada Zagreba. Navedenom decentralizacijom obavljanja poslova državne uprave građanima je omogućen kvalitetniji sustav kojim određena prava mogu ostvariti na jednostavniji i dostupniji način. O svim poslovima koje obavlja nadležno upravno tijelo vezano za obrt, ugostiteljsku djelatnosti i pružanje usluga u turizmu te popis svih nadležnih upravnih tijela navodimo u nastavku članka.
Uvod
Obrt
Obavljanje ugostiteljske djelatnosti
Pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu – iznajmljivači
Autori u ovome članku na jednostavan i transparentan način razmatraju aktualna pitanja rada stalnih sezonskih radnika u ovoj kalendarskoj godini. U tom smislu sažeto iznose statusno-pravna pitanja te važna pitanja poreza, doprinosa i obveznih osiguranje zapošljavanja sezonskih radnika.
Uvod
Stalni sezonac i ugovor o radu za stalne sezonske poslove
Mjera stalni sezonac
Obvezno osiguranje nakon prestanka ugovora na određeno vrijeme
Neoporezive isplate sezonskim radnicima
Bolovanje sezonskih radnika
Autori: Ante VIDOVIĆ, dipl. iur. Mr. Anja BOŽINA , dipl. oec. i ovl. rač.
Državljani trećih zemalja mogu u RH raditi na temelju dozvole za boravak i rad ili potvrde o prijavi rada. Iznimno su Zakonom o strancima nabrojene određene kategorije državljana trećih zemalja koji u RH mogu raditi i bez dozvole za boravak i rad i potvrde o prijavi rada, što trenutačno uključuje i ukrajinske državljane i druge raseljene osobe iz Ukrajine kojima je u RH priznata privremena zaštita. Autorice u članku navode uvjete pod kojima državljani trećih zemalja mogu raditi u RH te socijalni status i obračun poreza na dohodak.
Rad državljana trećih zemalja u RH
Dozvola za boravak i rad na temelju mišljenja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje
Dozvola za boravak i rad za sezonske radnike
Dozvola za boravak i rad bez TTR-a i Mišljenja hrvatskog zavoda za zapošljavanje
Odlučivanje o zahtjevu za izdavanje dozvole za boravak i rad i produljenje dozvole
Rad u RH bez dozvole za boravak i rad i potvrde o prijavi rada
Socijalni status državljana trećih zemalja koji se zapošljavanju u RH
Obračun poreza na dohodak
Obračun prireza za državljane treće zemlje
Neoporezive isplate državljanima trećih zemalja
Autori: Hana VELAJ, mag. iur. Anamarija WAGNER , dipl. oec., ACCA i ovl. rev.
Način postupanja kod izračuna staža osiguranja ili broj mjeseci rodiljnog ili roditeljskog dopusta roditelja koji borave u više država razlikuje se ovisno u kojim su državama boravili (osim u RH). Razdoblja provedena u državama članicama EU-a /EEP-a i Švicarke zbrajaju se u staž osiguranja u RH. Također, kod izračuna naknade plaće za vrijeme rodiljnog dopusta u prosjek se uračunavaju i plaće ostvarene na temelju radnog odnosa u drugoj državi članici. Više o svemu u nastavku članka.
Uvod
Europska unija, Europski ekonomski prostor i Švicarska
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje stalno unaprjeđuje svoje e-usluge, potičući administrativno rasterećenje poslodavaca, i osigurava jedinstveni način digitalnog prikupljanja i obrade podataka o kojima ovise prava iz mirovinskog osiguranja. Uz objašnjenja u ovom članku, detaljne korisničke upute dostupne su i na poveznici https://lana.mirovinsko.hr/upute/html/.
Uvod
Registracija obveznika za e-KONTROLU
Modul e-KONTROLA obveznici (za obveznika u postupku e-kontrole)
Pregled obavijesti o e-KONTROLI
Uspostava zatražene e-DOKUMENTACIJE za e-kontrolu
Filtriranje pregleda zahtjeva za e-DOKUMENTACIJU
Unos rekapitulacije
Unos popisa radnika kojima se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem
Zadnjim izmjenama i dopunama Zakona o trgovačkim društvima iz ožujka ove godine u naš su pravni sustav unesene određene izmjene koje se, između ostaloga, odnose na nastavak digitalizacije sudova i javnih bilježnika prilikom osnivanja i dostavljanja promjene podataka i dokumenata sudskom registru – doregistracije te na promjene pravila vezanih za čuvanje poslovnih knjiga i dokumentacije. Detaljnije o tome pišemo u ovom članku.
Uvod
Izmjene kod osnivanja podružnice
Izmjene koje se odnose na odgovornost članova društva
Izmjene kod tvrtke društva
Novosti koje se odnose na prokuriste i tzv. diskvalificirane direktore
Izmjene visine kamatne stope
Izmjene koje se odnose na čuvanje poslovnih knjiga i dokumentacije društva u likvidaciji
Gospodarski subjekti mogu sudjelovati u postupku javne nabave samostalno ili u nekoj formi koja uključuje suradnju s drugim subjektima na tržištu. Među tim zajedničkim nastupanjima svoje mjesto ima u nastupanje putem zajednice ponuditelja. Razlozi koji ih povezuju u zajednici ponuditelja mogu biti različiti.
Uvod
Zajednica gospodarskih subjekata
Sadržaj dokumentacije o nabavi
Ponudbeni list
Sporazum ili Izjava o zajedničkom nastupu zajednice gospodarskih subjekata