Od 1. siječnja 2021. stupaju na snagu izmjene Zakona o porezu na dohodak i Pravilnika o porezu na dohodak. Izmjene Zakona o porezu na dohodak objavljene su u Nar. nov., br. 138/20., dok izmjene Pravilnika o porezu na dohodak nisu objavljene do trenutka zaključivanja ovog broja časopisa. Najvažnije izmjene dohodovnih propisa navodimo u nastavku članka.
Uvod
Promjena stopa oporezivanja dohotka od nesamostalnog rada (plaće)
Obračun drugih dohodaka u 2021. godini
Isplata dividendi i udjela u dobitku u 2021. godini
Izmjene i dopune Zakona o porezu na dobit objavljene su u Nar. nov., br. 138/20. i odnose se na prijavu poreza na dobitak za 2021. godinu odnosno za porezno razdoblje koje počinje teći od 1. 1. 2021. godine. U nastavku dajemo osvrt na najvažnije.
Stopa poreza na dobitak od 12 % smanjuje se na 10 % (čl. 28. Zakona)
Predujam poreza na dobitak za 2021. godinu
Porezna osnovica u poslovanju između povezanih osoba rezidenta i nerezidenta (čl. 13. Zakona)
Porez po odbitku (čl. 31. Zakona)
Izmjene koje se odnose na kreditne institucije (čl. 9. Zakona)
Autor: Dr. sc. Đurđica JURIĆ , prof. vis. šk. i ovl. rač.
Neke izmjene Zakona o PDV-u stupaju na snagu već 1. siječnja 2021. godine, a druge, koje su potrebne radi usklađivanje i implementiranje odredaba Direktive Vijeća (EU) 2017/2455 od 5. prosinca 2017., stupaju na snagu 1. srpnja 2021. godine. Promjena praga za utvrđivanje PDV-a prema naplaćenim naknadama na 15.000.000,00 kn te mogućnost primjene obračunske kategorije PDV-a pri uvozu dobara važne su izmjene za porezne obveznike.
Ističemo da su posebni postupci oporezivanja, koji će se primjenjivati od 1. srpnja 2021. godine, mogućnost, a ne obveza te porezni obveznici mogu sami odlučiti hoće li ih primjenjivati ili ne.
Detaljnije o tome može se pročitati u nastavku članka.
Uvod
Oporezivanje isporuka na daljinu (e-trgovina)
Oslobođenje od PDV-a u pogledu obrambenih napora koji se poduzimaju u okviru Europske unije
Identifikacija poreznih obveznika u Sjevernoj Irskoj
Radi očuvanja radnih mjesta zbog proglašene epidemije prouzročene koronavirusom (COVID-19) i potpore gospodarstvu za srpanj i kolovoz 2020. godine Vlada RH donijela je posebnu mjeru za sektore koje su posebno pogođeni navedenom epidemijom. Potom, u rujnu 2020. godine Upravno vijeće HZZ-a produžio je trajanje mjere do prosinca 2020. godine. U listopadu 2020. navedena je mjera doživjela određene promjene. Zbog djelomičnog zatvaranja određenih djelatnosti u studenome i prosincu navedene mjere su korigirane. U nastavku članka opisat ćemo navedenu mjeru i obračun tih davanja.
Nove odredbe za ostvarivanje potpore za očuvanje radnih mjesta
Visina potpore za studeni i prosinac i dokazivanje pada prihoda / primitaka
Koji poslodavci mogu ostvariti potporu
Za koje se radnike može tražiti potpora
Obveza povrata potpore
Predaja zahtjeva za potporu
Obračun javnih davanja za plaću radnika za koje je ostvarena potpora
Obračun javnih davanja i plaće koja je viša od sufinancirane neto-plaće
Obračun javnih davanja za samostalnog osiguranika koji je ostvario potporu
Zbog novih uvjeta poslovanja prouzročenih epidemijom bolesti COVID-19, smanjila se uporaba gotovine te se sve više preferira bezgotovinsko plaćanje. No, neovisno o tome u pojedinim djelatnostima gotovi novac i dalje je nezamjenjiv. Blagajničko poslovanje uređeno je odredbama više propisa. Najveća novost u blagajničkom poslovanju u 2021. godini su nove visine blagajničkog maksimuma za mikro i male poduzetnike.
Uvod
Tko su obveznici ustroja blagajničkog poslovanja
Ustroj blagajničkog poslovanja
Primjena odredaba o visini blagajničkog maksimuma
Odluke i akti kojima poduzetnik uređuje blagajničko poslovanje
Dugotrajna imovina namijenjena prodaji je imovina čija će se knjigovodstvena vrijednost nadoknaditi putem prodaje, a ne putem korištenja. Prodaja navedene imovine treba se obaviti unutar jedne godine od datuma klasifikacije. Takva dugotrajna imovina, koja je namijenjena prodaji, klasificira se kao kratkotrajna imovina. Autorica u članku obrazlaže u kojim se slučajevima dugotrajna imovina treba klasificirati kao imovina namijenjena prodaji te na koji način se utvrđuje vrijednost te imovine. Uz to, pojašnjava kada se ta imovina može reklasificirati na imovinu namijenjenu uporabi te daje primjere knjiženja klasifikacije dugotrajne imovine na imovinu namijenjenu prodaji i reklasifikacije iz imovine za prodaju u imovinu za uporabu.
Uvod
Klasifikacija dugotrajne imovine na imovinu namijenjenu prodaji
Utvrđivanje vrijednosti dugotrajne imovine namijenjene prodaji
Računovodstveno praćenje klasifikacije dugotrajne imovine na imovinu namijenjenu prodaji
Reklasifikacija imovine namijenjene prodaji na imovinu za uporabu
Zaključak
Autor: Dr. sc. Tamara CIRKVENI FILIPOVIĆ , prof. vis. šk. i ovl. rač.
U ovom proračunskom praktikumu knjiži se kupnja nefinancijske imovine koja se prema odluci čelnika razvrstala u sitni inventar. Objašnjava se i način razvrstavanja nefinancijske imovine u sitni inventar ili dugotrajnu nefinancijsku imovinu. Ako je proračunska osoba obveznik obračunavanja PDV-a na svoje isporuke dobara odnosno pružene usluge, može odbiti pretporez u obračunskom razdoblju u kojemu je primljeno dobro ili korištena usluga iako je datum izdavanja računa u sljedećem obračunskom razdoblju.
Sitni inventar
Porez na dodanu vrijednost
Autor: Mr. sc. Nada DREMEL , dipl. oec., ovl. rač., ovl. rev. i porezni savjetnik
U ovom se praktikumu na računima glavne knjige u neprofitnom računovodstvu bilježe promjene koje su povezane s iskazivanjem obračunanog poreza na dobitak. Iskazivanje plaćenih predujmova i obračuna poreza na dobitak i pri paušalnom i pri „redovnom“ oporezivanju je istovrsno. Razlike nastaju samo u okolnosti kada kod „redovitog“ oporezivanja nije godišnja obveza poreza na dobitak utvrđenja u roku koji omogućuje njezino pravodobno uključivanje u financijske izvještaje za tekuću izvještajnu godinu. Naime, ne podudaraju se krajnji rok obračuna poreza na dobitak i krajnji rok predaje financijskih izvještaja za izvještajnu godinu za koju se utvrđuje obveza poreza na dobitak.
Paušalni porez na dobitak
Porez na dobitak na temelju razlike prihoda i rashoda
Autor: Mr. sc. Nada DREMEL , dipl. oec., ovl. rač., ovl. rev. i porezni savjetnik
U okviru petog kruga porezne reforme smanjuju se stope po kojima se obračunava porez na dohodak koje se primjenjuju već za plaće ostvarene u prosincu 2020. a isplaćuju se u siječnju 2021. godine. Pri tome napominjemo da se stope i osnovice za plaćanje doprinosa iz i na plaću za prosinac primjenjuju prema važećim propisima za 2020. godinu. Iako je već objavljena prosječna plaća isplaćena zaposlenima kod pravnih osoba u razdoblju siječanj-kolovoz 2020.godine prema kojoj se utvrđuju osnovice za plaćanje obveznih doprinosa po svima osnovama u 2021. godini, te osnovice treba početi primjenjivati kod isplate plaća za siječanj 2021. godine koja se u najčešćim slučajevima isplaćivati u veljači 2021. godine. Sve o obračunu plaća u 2021. godini pišemo u nastavku.
Obračun doprinosa i poreza na dohodak iz plaća u 2021. godini
Rokovi za isplatu plaće i uplatu doprinosa poreza na dohodak i prireza iz plaće i doprinosa na plaću
Primjer obračuna plaće u 2021. godini
Obrazac JOPPD
Primjena najniže osnovice za plaćanje doprinosa
Primjena najniže osnovice za plaćanje doprinosa za osobe na stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa
Primjena najviše mjesečne osnovice
Primjena najviše godišnje osnovice
Plaće hrvatskih ratnih invalida
Oporezivanje plaća radnika s prebivalištem na potpomognutom području I. skupine u Gradu Vukovaru
Autor: Lucija TURKOVIĆ-JARŽA, dipl. oec. i ovl. rač.
Minimalna plaća utvrđuje se kao najniža mjesečna svota bruto-plaće koja radniku pripada za rad u punom radnom vremenu. U 2021. godini minimalna bruto-plaća iznosit će 4.250,00 kuna.
O primjeni minimalne plaće više pročitajte u nastavku.
Obračun minimalne plaće u 2021. godinu
Kada se može isplatiti manja svota plaće od minimalne
Kada poslodavac treba isplatiti veću plaću od minimalne plaće
Krajem studenoga 2020. godine stupile su na snagu zadnje izmjene i dopune Ovršnog zakona kojima je, između ostaloga, proširen broj primitaka izuzetih od ovrhe, svrstanih u deset skupina. S obzirom na njihovu aktualnost, samo je ta izmjena Zakona predmet razmatranja u ovome članku, dok ostale izmjene i dopune Zakona to nisu.
Uz to, predmet ovoga članka jest i prikaz, s praktičnog motrišta, novosti u ovrsi na plaći u ovoj godini.
Uvod
Novi primitci izuzeti od ovrhe koji su dodani ZiDOZ-om
Ograničenje ovrhe – novosti kod ovrhe na plaći u 2021. godini
Od 1. siječnja 2021. godine za članove uprave i izvršne direktore doprinosi se podmiruju na nove propisane osnovice za obvezna osiguranja. Nove osnovice odnose se na doprinose koje treba podmiriti za siječanj. Obvezno osiguranje članova uprave i izvršnih direktora odnosi se na obvezno osiguranje osoba koje se nalaze izvan sustava obveznog osiguranja i na osobe koje se nalaze unutar sustava obveznog osiguranja. Više o tome pročitajte u nastavku.
Uvod
Članovi uprave i izvršni direktori samostalni osiguranici
Članovi uprave i izvršni direktori u radnom odnosu
Obračun plaće za članove uprave za koje se koriste olakšice (mlada osoba do 30 godina i osobe koje se prvi put zapošljavaju)
Utvrđivanje godišnje osnovice za obračun doprinosa
Član uprave može se odreći svoje neto-plaće
Umirovljenici u svojstvu članova uprave ili prokuristi
Godišnja obveza poreza na dohodak iz plaća izaslanih radnika obavlja se prema hrvatskim poreznim propisima. Međutim, plaćanje predujma poreza na dohodak tijekom poreznog razdoblja za izaslane radnike uređeno je Ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja koji imaju prednost pred poreznim propisima Hrvatske. Ako se prema dotičnom ugovoru porez na dohodak iz plaće izaslanog radnika plaća u Hrvatskoj, u tom slučaju poslodavac izvješćuje Poreznu upravu o plaćenom porezu i prirezu putem Obrasca JOPPD. No, ako je dotičnim ugovorom uređeno da se predujam poreza na dohodak plaća u državi rada izaslanog radnika, poslodavac je bio obvezan u roku od 8 dana od dana odlaska radnika na rad u drugu državu izvijestiti o tome Poreznu upravu putem propisanog Obrasca INO-IZJAVA. O ostvarenim plaćama u inozemstvu i plaćenom porezu na dohodak u 2020.godini u toj drugoj državi prema propisima te države, poslodavac je obvezan za toga izaslanog radnika podnijeti poreznu prijavu najkasnije do 31. siječnja 2021. godine na Obrascu INO-DOH.
Uvodne napomene
Oporezivanje plaća izaslanih radnika prema ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja
Primjeri iskazivanja podataka na Obrascu INO-DOH
Kako isplaćivati dnevnice za rad na terenu za izaslane radnike
Autor: Lucija TURKOVIĆ-JARŽA, dipl. oec. i ovl. rač.
Ako obveznik zapošljavanja ili zamjenskog zapošljavanja ne zaposli dovoljan broj osoba s invaliditetom, obvezan je plaćati novčanu naknadu. Novčana naknada za jedno kvotno nezapošljavanje u 2021. godini je 850,00 kn mjesečno.
Osim promjene svote novčane naknade u 2021., novčana naknada za slučaj nezapošljavanja OSI-ja smanjena je i zbog snižene stope obračuna s 30 % na 20 % kao jedne od niza mjera koje je donijela Vlada Republike Hrvatske za pomoć gospodarstvu zbog epidemije koronavirusa.
Uvodno
Tko se smatra osobom s invaliditetom
Tko je obvezan zaposliti osobe s invaliditetom
Naknada za nezapošljavanje osoba s invaliditetom
Nagrade i pomoći poslodavcima koji zapošljavaju OSI-je
Autor: Anamarija WAGNER , dipl. oec., ACCA i ovl. rev.
Ukupan svjetski dohodak (dohodak od nesamostalnog rada, dohotka od samostalne djelatnosti, dohotka od imovine i imovinskih prava, dohotka od kapitala i drugog dohotka) koji je rezident ostvario u tuzemstvu i u inozemstvu podložni su godišnjem oporezivanju u RH. Način prijave dohodaka razlikuje se ovisno o vrsti dohotka, postojanju Međunarodnih ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja (dalje: Međunarodni ugovori) i njihovoj primjeni. Izmjenama propisa unazad dvije godine Porezna je uprava nastojala olakšati i administrativno rasteretiti prijavljivanje inozemnog dohotka. Zakonski zahtjevi vezani za prijavu dohotka nastalih iz ili u inozemstvu i dalje su kompleksni te će se detaljnije objasniti u članku.
Uvodno
Utvrđivanje rezidentnosti
Kada se prijavljuje inozemni dohodak
Pravila za popunjavanje Obrasca INO-DOH
Popunjavanje INO-DOH-a
Prijava dohotka od nesamostalnog rada u Obrascu INO-DOH
Izviješće o isplaćenim primitcima nerezidentima podnose samo oni isplatitelji koji su isplatili drugi dohodak nerezidentu na koji iznimno nisu obračunali porez na dohodak, uz priloženu potvrdu o rezidentnosti u državi s kojom Hrvatska primjenjuje ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja te je u skladu s odredbama dotičnog ugovora taj primitak izuzet od oporezivanja u Hrvatskoj.
Obveza dostave Obrasca INO-DOH s primjerom iskazivanja podataka na Obrascu INO-DOH
Autor: Anamarija WAGNER , dipl. oec., ACCA i ovl. rev.
U godišnjem statističkom izvještavanju HNB-a o prihodima i rashodima od razmjene usluga s inozemstvom (Obrazac US-GP) koje se za 2020. godinu podnosi do kraja siječnja 2021. godine, nisu nastale promjene u odnosu na ono što se HNB-u moralo dostaviti do kraja siječnja 2020. godine za 2019. godinu.
Stoga se ovim člankom podsjeća na tu obvezu, upozoravajući na neke uobičajene propuste. Ujedno se daje i primjer popunjavanja navedenog obrasca.
Uvod
Sažetak statističkog istraživanja o prihodima i rashodima od razmjene usluga s inozemstvom
Osnovne metodološke napomene
Dio A. Obrasca US-GP – Tablice 1. i 2.
Dio B. Obrasca US-GP – Tablice 3. i 4.
Način popunjavanja obrazaca US-GP, Tablice 3. i 4., dio B. Upute