Radi očuvanja radnih mjesta zbog proglašene epidemije prouzročene koronavirusom (COVID-19) i potpori gospodarstvu za srpanj 2020. godine, Vlada RH donijela je posebnu mjeru za mikropoduzetnike (poslodavce koji zapošljavaju 9 i manje radnika). Mjera je bila na snazi i u kolovozu. Nadalje, u rujnu 2020. godine Upravno vijeće HZZ-a produljilo je trajanje mjere do prosinca 2020. godine. U odnosu na mjere iz srpnja i kolovoza 2020. godine, mjera je doživjela manje promjene i objašnjenja. U nastavku članka opisat ćemo navedenu mjeru i obračun javnih davanja. Jednako tako, u ovom će članku biti riječ i o obvezi za javna davanja samostalnih obveznika koji su ostvarili potporu.
O potpori za očuvanje radnih mjesta
Obračun javnih davanja za plaću radnika za koje je ostvarena potpora
Obračun javnih davanja i plaće koja je viša od sufinancirane neto-plaće
Obračun javnih davanja za samostalnog osiguranika koji je ostvario potporu
Iskazivanje obračunane plaće i doprinosa za samostalnog osiguranika u Obrascu JOPPD
Radi očuvanja radnih mjesta zbog proglašene epidemije prouzročene koronavirusom (COVID-19) i potpore gospodarstvu za srpanj i kolovoz 2020. godine, Vlada RH donijela je posebnu mjeru za sektore koji su posebno pogođeni navedenom epidemijom. U nastavku članku opisat ćemo navedenu mjeru i obračun javnih davanja. U rujnu 2020. godine Upravno vijeće HZZ-a produljilo je trajanje mjere do prosinca 2020. godine. U odnosu na mjere iz srpnja i kolovoza 2020. godine, mjera je doživjela manje promjene i objašnjenja. U članku je riječ o toj mjeri i obračunu javnih davanja.
O potpori za očuvanje radnih mjesta
Obračun javnih davanja za plaću radnika za koje je ostvarena potpora
Obračun javnih davanja i plaće koja je viša od sufinancirane neto-plaće
Obračun javnih davanja za samostalnog osiguranika koji je ostvario potporu
Iskazivanje obračunane plaće i doprinosa za samostalnog osiguranika u Obrascu JOPPD
Približavajući se kraju ove bremenite poslovne godine u kojoj mnogi poduzetnici imaju velike teškoće u održavanju likvidnosti i naplati potraživanja, korisno je na vrijeme podsjetiti na uvjete pod kojima je moguće provesti vrijednosna usklađenja i otpise pojedinih nenaplativih potraživanja od kupaca. To treba učiniti prvenstveno s motrišta poreza na dobitak kako bi se utvrdilo je li riječ o porezno priznatom ili nepriznatom trošku, ali jednako tako treba razmotriti i računovodstveno postupanje s tim u vezi. Više o tome u nastavku članka.
Uvod
Priznavanje i mjerenje potraživanja od kupaca s motrišta računovodstvenih standarda
Rokovi ispunjenja novčane obveze
Vrijednosna usklađenja potraživanja od kupaca s poreznog i računovodstvenog motrišta
Otpis potraživanja od kupaca
Zaključna napomena
Autor: Dr. sc. Đurđica JURIĆ , prof. vis. šk. i ovl. rač.
O računovodstvu odgovornosti i centrima odgovornosti pisali smo u prošlom broju našeg časopisa pa zainteresirane upućujemo na taj članak. Treba li zaista ukinuti planiranje (budžetiranje) ili ne, pročitajte u ovom članku.
Računovodstvo odgovornosti, kao i mnogi drugi modeli, oslanja se na planiranje, proračun i proračunsku kontrolu (budžetiranje). Međutim, upravo su planiranje, proračun i proračunska kontrola (budžetiranje) bili na meti žestoke kritike i radikalnog prijedloga da ih treba ukinuti. Praksa je različita, ali mnoge su organizacije sklonije modifikacijama, a ne potpunom ukidanju.
Uvod
Planiranje, proračun i proračunsku kontrolu (budžetiranje) treba ukinuti! Je li tako?
S ciljem smanjenja onečišćenja okoliša i mogućnosti višekratne uporabe, sve se više razvija trgovina rabljenim materijalom i otpadom. Dok za trgovinu rabljenim materijalom nisu propisani posebni uvjeti, trgovanje otpadom je posebno uređeno i trgovac otpadom treba ispuniti niz uvjeta prije nego što se počne baviti ovom djelatnošću. Prilikom prodaje rabljenog materijala i otpada između obveznika PDV-a, primjenjuje se prijenos porezne obveze. Detaljnije o računovodstvenom i poreznom položaju rabljenog materijala i otpada, pročitajte u nastavku članka.
Troškovi smještaja mogu se neoporezivo podmiriti svim radnicima s kojima poslodavac ima zasnovan radni odnos. Visina nadoknade tih troškova nije ograničena svotom, a nadoknadu nije dopušteno isplatiti u gotovini nego samo bezgotovinskim putem.
Neoporezivi primitak radnika po osnovi nadoknade troškova smještaja može nastati tako da troškove smještaja izravno podmiruje poslodavac, troškove smještaja poslodavac nadoknađuje radniku ili smještaj organizira poslodavac u vlastitim objektima. Ovisno o načinu, poslodavac treba osigurati odgovarajuću vjerodostojnu dokumentaciju.
U članku se na praktičnim primjerima obrazlaže računovodstveno i porezno motrište nadoknade troškova smještaja radnika.
Uvod
Troškovi smještaja koje izravno podmiruje poslodavac
Troškovi smještaja koji se nadoknađuju radniku
Smještaj radnika u organizaciji poslodavca
Postupanje s režijskim troškovima
Zaključak
Autori: Mr. Anja BOŽINA , ovl. rač. Ivan PETARČIĆ, struč. spec. oec.
U ovom praktikumu autorice obrazlažu računovodstveno praćenje nabave poljoprivrednog zemljišta prema zahtjevima računovodstvenih standarda. Uz navedeno, u praktikumu se navode primjeri knjiženja nabave poljoprivrednog zemljišta ovisno o namjeni njegova korištenja u poslovanju.
Uvod
Nabava poljoprivrednog zemljišta radi podizanja višegodišnjeg nasada
Nabava poljoprivrednog zemljišta koje se drži radi porasta vrijednosti
Nabava poljoprivrednog zemljišta radi preprodaje tijekom redovnog poslovanja
Zaključak
Autori: Dr. sc. Tamara CIRKVENI FILIPOVIĆ , prof. vis. šk. i ovl. rač. Margareta ĐURIĆ , bacc. oec.
Mnogi su najmoprimci u svijetu za vrijeme pandemije koronavirusa suočeni sa zatvaranjem svojih poslovnih subjekata zbog zabrane rada pojedinih objekata, ili im je onemogućeno poslovanje ili je pak pad prihoda toliko znatan da se iz novčanog priljeva ne mogu podmirivati rente koje su ugovorene. Najmodavci u tom smislu izlaze u susret svojim najmoprimcima te snižavaju ugovorene najamnine, odgađaju plaćanja, ili čak ne zaračunavaju najamninu (eng. rent holidays). Obveznici primjene MSFI-ja 16 svaku izmjenu ugovora trebaju obračunati u skladu s odredbama standarda koji je u ovom dijelu izmijenjen baš zbog znatnoga dodatnog posla koji bi uslijedio zbog brojnih izmijenjenih ugovora diljem svijeta. U članku se obrazlaže olakšica koju predviđa izmjena MSFI-ja 16 kako bi se olakšalo izvještavanje za obveznike primjene MSFI-ja 16, pogotovo za one s velikim brojem ugovora o najmu.
Uvod
Što su izmjene ugovora o najmu u kontekstu MSFI-ja 16
Olakšica za najmove – izmjena MSFI-ja 16
Nove objave u vezi s izmjenom MSFI-ja 16
Zaključak
Autor: Iva MARJANOVIĆ KAVANAGH , dipl. oec. i ovl. rev.
U ovom se proračunskom praktikumu knjiži neosnovani primitak novca te primljena jamstva u sustavu javne nabave. Ako proračunska osoba primi novac koji joj ne pripada, mora ga vratiti bez posebnog poziva.
Jamstvo se mora vratiti, a ako se zadrži na ime onoga za što je dano, a to nije izvršeno, smatra se prihodom.
Pogrešan primitak novca
Jamstvo u sustavu javne nabave
Autor: Mr. sc. Nada DREMEL , dipl. oec., ovl. rač., ovl. rev. i porezni savjetnik
U praktikumu neprofitnog računovodstva razmatraju se knjiženja u vezi s darovanom dugotrajnom imovinom te darivane stvari koje nisu imovina. Ako udruga dobije na dar stvar koja za nju ima obilježje dugotrajne imovine, prihodi od toga se odgađaju, a račun koji je dobiven uz tako dobivenu stvar ne može se iskazati kao obveza jer ona ni ne postoji. Kada neprofitna organizacija nekoj drugoj osobi daruje stvar koja u glavnoj knjizi nije iskazana kao imovina, mogli bi se iskazati rashodi i prihodi, ali o tome nema izravne odredbe.
Darovana dugotrajna imovina
Darovane stvari koje nisu imovina
Autor: Mr. sc. Nada DREMEL , dipl. oec., ovl. rač., ovl. rev. i porezni savjetnik
Kada nadležni epidemiolog utvrdi potrebu za izolacijom osoba za koje postoji sumnja da bi mogao oboljeti ili širiti zarazu koronavirusa, osoba se upućuje u izolaciju. O tome obvezno izvješćuje izabranog liječnika telefonom, ili elektroničkom poštom ili osobno, koji potom izdaje izviješće o bolovanju (doznaku DO – izolacija). Prema izvješću o bolovanju poslodavac izdaje potvrdu o plaći i zahtjev za isplatom naknade koju može dostaviti elektroničkim putem na e-adresu izolacija@hzzo.hr koju HZZO preuzima putem Centralnoga zdravstvenog informacijskog sustava. Naknada se utvrđuje na temelju utvrđene cijene radnog sata prema Potvrdi o plaći u visini 100 %. Isplaćuje ju na teret HZZO-a izravno na račun osiguranika.
Utvrđivanje naknade na koju radnik ostvaruje pravo za vrijeme izolacije
Primjeri utvrđivanja naknade za bolovanje i sastavljanje Obrasca JOPPD
Može li poslodavac nadoknaditi radniku razliku iznad svote naknade do visine neto-plaće ako je veća od najviše naknade od 4.257,28 kn
Kako treba postupiti ako radnik za vrijeme izolacije oboli zbog koronavirusa
Utvrđivanje naknade za bolovanje obrtnika i ostalih osoba koje obavljaju samostalnu djelatnost
Autor: Lucija TURKOVIĆ-JARŽA, dipl. oec. i ovl. rač.
U nizu mjera koje je donijela Vlada Republike Hrvatske za pomoć gospodarstvu zbog epidemije koronavirusa donesene su i mjere iz nadležnosti Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom za održavanje zaposlenosti osoba s invaliditetom. Neke od mjera vrijedile su samo tri mjeseca (ožujak, travanj i svibanj), a neke vrijede kontinuirano i dalje. U članku se objašnjava koje mjere poslodavci mogu iskoristiti u listopadu 2020. godine i nadalje, a vezano za zapošljavanje osoba s invaliditetom i plaćanje naknade. Objašnjene su i prednosti zamjenskog zapošljavanja u odnosu na plaćanje naknade u slučaju nezapošljavanja OSI-ja.
Uvodno
Odgoda plaćanja novčane naknade
nova aplikacija za praćenje obveza
poticaji za poslodavce osoba s invaliditetom
Oslobađanje plaćanja naknade u sektoru proizvodnje tekstila, odjeće, kože, drva i namještaja
Novosti u vezi sa zamjenskim zapošljavanjem
Autor: Anamarija WAGNER , dipl. oec., ACCA i ovl. rev.
U skladu s odredbama Zakona o doprinosima, poslodavci su oslobođeni od plaćanja doprinosa na plaću radnika kojima je to prvo zaposlenje, uz potvrdu HZMO-a da osoba nema evidentiran mirovinski staž ili ga ima, ali najviše 8 dana s osnove drugog dohotka. Oslobođenje od plaćanja doprinosa na plaću s te osnove traje točno jednu godinu. Ako poslodavac na neodređeno vrijeme zaposli osobu koja nije navršila 30 godina života, olakšicu koristi sljedećih 5 godina.
Uvodne napomene
Obračun plaća osoba koje se prvi put zapošljavaju
Obračun plaće zaposlene osobe mlađe od 30 godina
Doprinosi za staž osiguranja s povećanim trajanjem za osobe za koje se ne plaćaju doprinosi na plaću
Autor: Lucija TURKOVIĆ-JARŽA, dipl. oec. i ovl. rač.
U drugoj polovini ovoga mjeseca prestaje zastoj, odnosno moratorij ovrha na novčanoj tražbini po računu koje provodi FINA te moratorij s provedbom ovrhe na plaći za vrijeme trajanja posebnih okolnosti.
Moratorij prestaje zaključno s 18. listopada 2020. godine, o čemu detaljnije pišemo u nastavku članka.
Stipendije su oblik novčane pomoći koji se dodjeljuje pojedincima za potrebe njihova obrazovanja. Mogu se dodjeljivati radi određenoga akademskog uspjeha ili radi poticanja razvijanja posebnih talenata.
Pod određenim uvjetima isplatitelji ih mogu dodijeliti bez obveze oporezivanja, ali samo do propisanih svota. Roditelji čija djeca primaju stipendiju, nagrade za izvrsnost ili potporu za školovanje do 15. godine života djeteta, neovisno o činjenici je li riječ o oporezivom ili neoporezivom primitku, više nisu u obvezi voditi računa o ukupnoj godišnjoj svoti primljene stipendije ako po osnovi djece koriste uvećani osobni odbitak.
Više o tome pročitajte u nastavku.
Koje stipendije i potpore za školovanje mogu neoporezivo primati učenici i studenti
Obveze isplatitelja i učenika / studenta kao primatelja neoporezive stipendije
Stipendije redovnim učenicima i studentima te stipendije dodijeljene putem javnog natječaja
Oporezive stipendije
Stipendije koje isplaćuju zaklade, fundacije, ustanove i slično
Državne stipendije i stipendije koje je dodijelila Europska unija
Neoporezive stipendije za poslijediplomske studije
Stipendije više ne ulaze u cenzus od 15.000,00 kn za korištenje osobnog odbitka
U skladu s odredbama Zakona o porezu na dobit, porez po odbitku plaća se pri isplati udjela u dobitku (dividende) inozemnim pravnim odnosno fizičkim osobama. To se također odnosi i na isplate dobitka koji isplaćuju tuzemne podružnice odnosno poslovne jedince inozemnih trgovačkih društava. U ovom je članku riječ o poslovnim jedinicama inozemnih trgovačkih društava koje posluju u Hrvatskoj te koje u Hrvatskoj vode poslovne knjige prema Zakonu o računovodstvu i plaćaju porez na dobitak.
Uvod
Porez po odbitku kada je u primjeni međunarodni ugovor
Porez po odbitku kada nema međunarodnog ugovora
Porez po odbitku na isplatu dobitka prema zemljama koje se smatraju nekooperativnim jurisdikcijama
Autor: Dr. sc. Šime GUZIĆ , viši pred. i ovl. rač.
Isplata dobitka u nekim slučajevima može biti oporeziva, ali i neoporeziva ovisno o godini u kojoj je dobitak ostvaren. Pri isplati udjela u dobitku i dividendama članovima društva (fizičkim osobama) koji nisu rezidenti potrebno je konzultirati odredbe ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Što je sve potrebno za isplatu dividende i udjela u dobitku nerezidentnim fizičkim osobama članovima tuzemnog društva, pročitajte u nastavku.
(Ne)oporezivanje dobitka
Odluka o isplati dobitka fizičkoj osobi –nerezidentu
Primjena ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja
Isplate udjela u dobitku i dividende nerezidentima koji dolaze iz država s kojima RH nema sklopljen ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja
Isplata neoporezive dividende i udjeli u dobitku nerezidentima
U prošlom broju časopisa RRiF pisali smo o evidentiranju prometa dobara i usluga te utvrđivanju obveze PDV-a za „dobitaše“ koji utvrđuju obvezu prema izdanim računima. U ovom članku autorice daju obrazloženja u vezi s evidentiranjem dobara i usluga u Obrascu PDV-a za „dobitaše“ koji utvrđuju obvezu prema naplaćenim naknadama. Uz to, autorice daju praktičan primjer evidentiranja i utvrđivanja obveze PDV-a za „dobitaše“ koji utvrđuju obvezu prema naplaćenim naknadama u koji su uključeni poslovni događaji koji se najčešće pojavljuju u poslovnoj praksi (isporuke dobara i usluga u tuzemstvu, u EU, izvoz dobara u treće zemlje, stjecanje dobara i usluga iz EU-a, uvoz dobara i dr.).
Uvod
Temeljna načela oporezivanja prema naplaćenim naknadama kod „dobitaša“
Ustroj poslovanja „dobitaša“ koji utvrđuje obvezu prema naplaćenim naknadama
Primjer utvrđivanja obveze PDV-a za razdoblje oporezivanja
Autori: Dr. sc. Ljerka MARKOTA , prof. vis. šk. i ovl. rač. Dr. sc. Tamara CIRKVENI FILIPOVIĆ , prof. vis. šk. i ovl. rač.
U RRiF-u br. 9/19. pisali smo o posebnostima u oporezivanju trostranih poslova, a u RRiF-u br. 1/20. o isporukama u nizu prema novim odredbama Zakona o PDV-u od 1. siječnja 2020. godine. U ovome članku autorica obrazlaže porezno motrište „lažnih“ trostranih poslova odnosno poslova za koje nisu ispunjeni uvjeti za primjenu oslobođenja od plaćanja PDV-a za trostrane poslove iz čl. 141. Direktive o PDV-u. U članku se daju primjeri i „lažnih“ trostranih poslova koji se najčešće pojavljuju u poslovnoj praksi.
Odredbe Direktive o PDV-u
Definiranje „lažnih“ trostranih poslova
Primjeri „lažnih“ trostranih poslova
Zaključak
Autor: Dr. sc. Tamara CIRKVENI FILIPOVIĆ , prof. vis. šk. i ovl. rač.
Autorica u članku navodi stajališta Suda Europske unije u vezi s poreznim položajem prijenosa robe iz jedne u drugu državu članicu, koji obavi porezni obveznik, s obzirom na opće pravilo da se takav prijenos izjednačava s isporukom unutar Zajednice, te niz iznimaka od tog pravila. Navodi i stajalište Suda u vezi s pravom stranoga poreznog obveznika na povrat PDV-a u okolnostima kada je u državi članici povrata registriran za potrebe PDV-a ili bi trebao biti, te u okolnostima kada je imenovao poreznog zastupnika u državi članici povrata.
Uvod
Presuda u spojenim predmetima C-606/12 i C-607/12 Dresser-Rand SA
Presuda u predmetu C-242/19 CHEP Equipment Pooling NV
Presuda u predmetu C-323/12 E.ON Global Commodities SE
Turističku agenciju nikad nije bilo jednostavnije osnovati i nikad teže poslovati nego danas. Uz registraciju trgovačkog društva ili osnivanja obrta, potrebno je osigurati prostor koji može biti poslovne namjene, ili poslovnica, ili prostor stambene namjene te uvjerenje o položenom stručnom ispitu za voditelja poslova, a turistička agencija organizator i turistička agencija trgovac obvezne su dostaviti dokaz o ispunjavanju obveze za zaštitu u slučaju nesolventnosti i osiguranje od odgovornosti. Sva navedena potrebna dokumentacije na propisanom obrascu dostavlja se e-poštom, a naknade za upis nema.
U nastavku članka može se pročitati koji su uvjeti za osnivanje turističke agencije i koje ima obveze u poslovanju.
Pitanja vezana uz prestanak radnog odnosa uvijek su aktualna i važna te vrlo uobičajena u svakodnevnoj radnopravnoj praksi. Upravo je zbog toga prestanak radnog odnosa i relativno detaljno uređen našim Zakonom o radu, a posebno se to odnosi na pitanje otkaza ugovora o radu, našu temu u ovom članku. U prvom dijelu članka bavit ćemo se razlozima za poslovno i osobno uvjetovani otkaz ugovora o radu te o otkazu zbog nezadovoljavanja na probnom radu, dok će u drugom dijelu članka biti riječ o razlozima za otkaz zbog skrivljenog ponašanja radnika te o izvanrednom otkazu.
Uvod
Otkaz ugovora o radu – općenito
Vrste otkaza ugovora o radu
Autori: Hana VELAJ, mag. iur. Goran TOPIĆ, mag. iur.
Iako je sklopljen još u srpnju 2020. godine, novi dodatak Kolektivnom ugovoru za graditeljstvo u nekim se svojim odredbama primjenjuje tek od rujna 2020. godine, od kojih se svakako ističe ona koja se odnosi na povećanje osnovne plaće.
S obzirom na to da ministar još nije donio odluku o proširenju njegove primjene na druge osobe, te se promjene odnose samo na njegove potpisnike.
U članku se objašnjavaju odredbe Kolektivnog ugovora za graditeljstvo koje obuhvaća i te zadnje promjene, s posebnim upozorenjem na one koje su bitne u odnosu na prethodno važeće.
Uvod
Obuhvat i početak primjene
Plaća
Naknade plaće
Materijalna prava radnika
Dodatak KU-u koji se odnosi na radnike koji su upućeni u inozemstvo
Zaključak
Autor: Mr. sc. Nada DREMEL , dipl. oec., ovl. rač., ovl. rev. i porezni savjetnik
U prošlome broju časopisa objavljen je prvi dio članka o raskidu ugovora – opći pojam raskida ugovora te dva specifična načina njegova raskidanja (na temelju volje ugovornih strana i po sili zakona). U ovome broju našeg časopisa nastavljamo s obradom ove značajne tematike, razmatrajući najvažnija pitanja povezana s raskidom ugovora na temelju zakona, s osvrtom na zakonski tekst, sudsku praksu i doktrinu.
Uvod
Raskid ugovora na temelju zakona i raskid ugovora po sili zakona (ex lege)
Jednostranost raskidanja ugovora na temelju zakona
U računovodstvenom smislu zaklade pripadaju neprofitnom računovodstvenom sustavu i općim pravilima financijskog poslovanja koja su nametnuta svim neprofitnim organizacijama kojima se one prema svom temeljnom zakonu i smatraju. Stoga one, u načelu, podliježu samoprocjeni, obveznom planiranju i mogućoj reviziji. No, s obzirom na to da se zaklade osnivaju prema posebnom zakonu, one imaju i obveze koje im taj zakon izravno nameće. U našem pravnom poretku mogu se osnivati za određene svrhe, pri čemu samo u nekim okolnostima mogu smanjiti svoju osnovnu imovinu koja im je osnovni izvor financiranja kojim ostvaruju svrhe zbog kojih su osnovane. Uz taj izvor financiranja, one mogu ostvarivati prihode i iz drugih izvora, a ako ih ostvaruju od gospodarskih djelatnosti, mogu imati poseban, povlašteni položaj u sustavu oporezivanja dobitka. Imaju poseban položaj i u drugim poreznim sustavima. To im je omogućeno jer se osnivaju zbog općekorisnih i dobrotvornih svrha. Člankom se daje sažeti pregled njihova djelovanja u poslovnom okruženju koje uključuje različita motrišta među kojima se naglašava statusno, računovodstveno, porezno i radnopravno motrište.
Uvod
Pravni okvir
Osnovne odredbe Zakona
Porezni položaj djelovanja zaklade
Ostala područja
Financijsko poslovanje i računovodstvo
Zaključak
Autori: Mr. sc. Nada DREMEL , dipl. oec., ovl. rač., ovl. rev. i porezni savjetnik Tomislav KRSTIČEVIĆ , student RRiF Visoke škole za financijski menadžment