Revizija u postupku predstečajne nagodbe

Datum: 08.11.2012, Četvrtak
Autor: V.B.

O predstečajnoj nagodbi detaljnije smo pisali u prilogu časopisa RRiF br. 11/12. Ovdje pozornost dajemo na revizorsko izvješće koje je ključno za provedbu ove nagodbe, a koja za zatečene nelikvidne i insolventne dužnike otpočinje najkasnije 30. prosinca 2012.

Dužnici koji su, u skladu sa Zakonom o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi (Nar. nov. br. 108/12.), dužni pokrenuti postupak predstečajne nagodbe, trebaju uz prijedlog za otvaranje postupka podnijeti i set izvješća revizora koji sadrži:

- izvješće o financijskim izvještajima priloženim uz prijedlog za provedbu postupka predstečajne nagodbe,
- izvješće revizora o realnosti i objektivnosti popisa obveza,
- izvješće o procijenjenoj vrijednosti društva i o planu financijskog i operativnog restrukturiranja.

Revizor treba revidirati financijske izvještaje dužnika koji se prilažu uz prijedlog, a koji ne smiju biti stariji od tri mjeseca od dana podnošenja prijedloga. Ako se prijedlog podnosi u razdoblju od travnja pa nadalje, dužnik će morati sastaviti nove financijske izvještaje koje treba revizor revidirati, iako je prethodno već revidirao redovne godišnje financijske izvještaje.

Iznimno, revizorsko izvješće ne podnose dužnici koji su tzv. skraćenom postupku revizije (ukupne obveze do 1,000.000,00 kn i imaju manje od 10 zaposlenih),

Popis obveza sastavni je dio izvješća o financijskom stanju i poslovanju, a sastavlja ga dužnik. Revizor ispituje realnost i objektivnost tog popisa i o njemu izdaje izvješće.

Plan financijskog i operativnog restrukturiranja najsloženiji je i najzahtjevniji dio prijedloga za otvaranje postupka predstečajne nagodbe. Ispitivanje tog plana i za revizora je najsloženiji dio njegovog angažmana. Za razliku od prva dva dokumenta, ovdje revizor neće ispitivati povijesne financijske informacije, već će ispitivati buduće očekivane financijske informacije koje su sadržane u prognozama uprave. Revizor će pri ovome ispitivanju primijeniti MSIU 3400 Ispitivanje prospektivnih financijskih informacija.

U skladu sa ZFPPN, revizor će izraziti mišljenje koje može biti pozitivno, negativno ili uz određena ograničenja.

Rokovi za provedbu revizije su isti oni u kojima se mora podnijeti prijedlog za otvaranje postupka, dakle:

- 60 dana od dana nastanka nelikvidnosti ili
- 21 dan od dana nastanka insolventnosti.

Zbog iznimne kratkoće rokova pred dužnike se postavlja složen zadatak da u tom kratkom roku pripreme prijedlog sa svim prilozima, ali i revizor treba u istom roku obaviti svoja revizorska ispitivanja i izdati izvješće da bi prijedlog bio cjelovit. Ako dužnik podnese prijedlog koji nije cjelovit, nagodbeno vijeće će zaključkom odrediti dopunu prijedloga.

Revizorsko izvješće je od iznimne važnosti za daljnji tijek postupka predstečajne nagodbe, pa i za sudbinu dužnika.

Nagodbeno vijeće odbacit će prijedlog za otvaranje postupka predstečajne nagodbe ako je prijedlogu priloženo negativno izvješće revizora.

Nagodbeno vijeće obustavit će postupak predstečajne nagodbe ako revizor izda negativno mišljenje o izmijenjenom planu restrukturiranja.

U ovim slučajevima, FINA će, po službenoj dužnosti, protiv dužnika trgovačkom sudu podnijeti prijedlog za pokretanje stečajnog postupka.

(Nenad Šimunec, odvjetnik) 

Ispravak

U spomenutom prilogu časopisu RRiF br. 11/12 na str. 41. desni stupac gore, treba ispraviti tekst u kojem je navedeno kako revizorski standard MSIU 3400 nije preveden. Ispravni tekst glasi da je MSIU – Ispitivanje prospektivnih financijskih informacija objavljen na internetskim stranicama Revizorske komore.

Molimo čitatelje da uzmu u obzir ovu ispravku.

Povratak na vijesti