Prije sastavljanja financijskih izvještaja potrebno je prekontrolirati računovodstvene poslovne knjige kako bi se sa sigurnošću moglo izjasniti da su svi poslovni odnosi iskazani upravo onako kako to traže računovodstveni propisi.
U ovom se članku daje sažetak knjigovodstvenih postupanja kod učestalijih poslovnih odnosa u proračunskom sustavu. Napominje se da se računovodstveni pristup za 2023. godinu nije mijenjao tijekom 2023. godine iako je na snazi »novi“ Zakon o proračunu koji u sebi ima uključene i neke računovodstvene odredbe.
Pravni okvir
O sadržaju nekih pozicija financijskih izvještaja
Zaključak
Autor: Dr. sc. Nada DREMEL , ovl. rač. i ovl. por. savj.
Sve osobe koje poslovno djeluju, pa tako i osobe koje pripadaju proračunskom sustavu, trebaju krajem godine popisati imovinu i obveze kako bi se knjigovodstvena stanja mogla usporediti s tim stvarnim stanjima. Popisne razlike treba na odgovarajući način riješiti te u skladu s time i računovodstveno iskazati. Sudionici popisa izrijekom su navedeni i njima su dana prava i obveze. Ovim člankom dan je podsjetnik na obvezu popisa imovine i obveza.
Uvod
Pravni okvir
Praktični primjeri zašto je popisom osigurana točnost podataka u financijskim izvještajima
Obveze čelnika
Predmet popisa
Rokovi za popis i organizacija popisa
Odgovorne osobe za popis
Način provedbe popisa – metodologija
Zaključni izvještaj o obavljenu popisu
Rashodovanje imovine
Godišnji popis imovine i obveza u doba nakon proglašenja završetka epidemije bolesti COVID-19 prouzročene virusom SARS-CoV-2
Godišnji popisi imovine i obveza u potresom pogođenim područjima
Godišnji popisi imovine i obveza nakon uvođenja eura kao službene valute
Tijekom godine zbog raznih novih poslovnih događaja nastaju dvojbe oko knjiženja nekih od njih. S obzirom na to da je riječ o specifičnim poslovnim događajima te zbog uočavanja poteškoća oko ispravnog evidentiranja kod pojedinih poslovnih procesa, a kako bi se osiguralo jednoznačno postupanja kod svih proračunskih korisnika i jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te samim time i jednoznačno iskazivanje u financijskim izvještajima, u nastavku se za neke od njih daju upute u vezi s njihovim knjigovodstvenim evidentiranjem.
Isknjiženje i prijenos imovine iz projekta Podrška provedbi Cjelovite kurikularne reforme (CKR)
Pomoći za hitnu sanaciju štete na stambenim objektima zbog olujnog nevremena
Evidentiranje namjenskih i vlastitih prihoda
Knjigovodstveno evidentiranje namjenske pomoći HZZO-a za podmirivanje dijela dospjelih obveza bolničkih zdravstvenih ustanova kojima je osnivač Republika Hrvatska i kojima su osnivači županije
Osobe koje svoje poslovne događaje bilježe u sustavu proračunskog računovodstva, a obavljaju poduzetničku djelatnost i s motrišta PDV-a prelaze propisani prag isporuka dobara i usluga, smatraju se obveznicima PDV-a. To znači da i proračunske osobe koje su obveznici PDV-a, trebaju predati Obrazac PDV za posljednje razdoblje oporezivanja kalendarske, 2023. godine do 20. siječnja 2024. godine. U njemu treba provesti i sva usklađenja i ispravke za 2023. godinu.
Kako proračunske osobe trebaju sastaviti Obrazac PDV za posljednje razdoblje oporezivanja kalendarske godine, može se pročitati u nastavku članka.
Uvod
Temeljne odredbe u vezi s oporezivanjem PDV-om proračunskih osoba
Sastavljanje Obrasca PDV za prosinac 2023. godine
Zaključivanja poreznih i računovodstvenih knjiga i evidencija u 2023. godini
Autor: Dr. sc. Ljerka MARKOTA , prof. struč. stud. i ovl. rač.
Kako je i propisano, prije kraja 2023. godine mora se usvojiti Državni proračun Republike Hrvatske za 2024. godinu i projekcije za 2025. i 2026. godinu. On je povećan u odnosnu na onaj iz 2023. godine, kako u rashodnoj tako i prihodnoj strani. U ovom se članku daje njegov sažeti sadržaj, navode se usvojene svote i razlozi koji su doveli do njegova povećanja u odnosu na prethodnu godinu.
Objavljene su nove financijske vrijednosti europskih pragova u javnoj nabavi koje će biti u primjeni od 1. siječnja 2024. godine. Oni se određuju na razini Europske unije i moraju se primjenjivati u svim članicama. Ti se pragovi mijenjaju svake dvije godine. Nacionalni pragovi za jednostavne nabave ostaju nepromijenjeni.
Uvod
Nove vrijednosti EU pragova
Uredbe Komisije o izmijeni vrijednosti europskih pragova u javnoj nabavi
Delegirana uredba Komisije (EU) 2023/2495, od 15. studenoga 2023. o izmjeni Direktive 2014/24/EU
Delegirana uredba Komisije (EU) 2021/2496, od 15. studenoga 2023. o izmjeni Direktive 2014/25/EU
Procijenjena vrijednost nabave
Procijenjene vrijednosti nabave na koje se ne primjenjuje ZJN 2016
Europski pragovi – nabava velike vrijednosti
Nabava male vrijednosti
Vrijednosti europskih pragova prema vrsti naručitelja
Ugovori o javnim uslugama za društvene i druge posebne usluge
Temeljni kriterij za odabir ponude u sustavu javne nabave je ekonomski najpovoljnija ponuda koja se utvrđuje na temelju cijene ili troška. Kod određivanja kriterija ekonomski najpovoljnije ponude naručitelj mora odrediti odgovara li financijska vrijednost dodatnog kriterija koji se koristi pri određivanju ekonomski najpovoljnije ponude razlici u cijeni, odnosno je li i koliko je kao naručitelj spreman platiti dodatnu kvalitetu ponude.
Uvod
Na temelju čega se utvrđuje ekonomski najpovoljnija ponuda
Određivanje pondera prema pojedinom kriteriju
Odredbe Direktive 2014/24/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća na kojima se temelji kriterij odabira ponude
Trošak životnoga vijeka kao kriterij troška u okviru kriterija ekonomski najpovoljnije ponude
Odnos kriterija za odabir ponude i kriterija za odabir gospodarskog subjekta
Iznimke kada relativni ponder cijene ili troška smije biti veći od 90 %
Iskustvo osoblja angažiranog na izvršenju određenog ugovora kao kriterij odabira ponude
Rok isporuke i duljina jamstva za uredno izvršenje ugovora, kao kvalitativni kriteriji odabira ponude
Na temelju objavljenih dodataka kolektivnim ugovorima iz javnog područja (područja državnih i javnih službi) povećana su neka primanja službenika i namještenika u državnim i javnim službama. Povećana je osnovica za obračuna plaće, počinjući od obračuna plaće za listopad 2023. godine i božićnica te je dogovorena svota novoga materijalnog prava – uskrsnice.
Uvod
Pregovori o visini osnovice i materijalnih prava za 2022. odnosno 2023. godinu
Što znači ugovorni rast osnovice
Ostala ugovorena prava
Način isplate nagrade i porezni tretman nagrade za božićne blagdane i dara za dijete