Prema pravilima financijskog izvještavanja koje prati sustav proračunskog računovodstva, za 2020. godinu moraju se sastaviti i predati godišnji financijski izvještaji. Prvi je rok već 1. veljače 2021. godine. U pripremi su i detaljnije upute za njihovo podnošenje i sastavljanje koje prema uobičajenoj praksi objavljuje Ministarstvo financija na svojim mrežnim stranicama.
Uvod
Obveznici i rokovi predaje godišnjih financijskih izvještaja
Predaja i konsolidacija izvještaja decentraliziranih korisnika
Obavljanje redovnog popisa imovine i obveza u uvjetima epidemije bolesti COVID-19
Usklađenje potraživanja i obveza s vjerovnicima i dužnicima krajem godine putem IOS-a kod proračunskih korisnika koji posluju putem jedinstvenog računa državne riznice
Napomene za knjigovodstvene evidencije
Unos računa iz 2020. na prijelazu u 2021. godinu proračunskih korisnika u sustavu državne riznice
Od 1. siječnja 2021. godine primjenjuju se neka nova pravila u iskazivanju poslovnih promjena u proračunskom sustavu. U ovom se članku daje praktičan primjer iskazivanja nekih od njih. Riječ je prijeboju obveza i potraživanja, autogumama, protestiranim jamstvima i ulaganjima u udjele.
Prijeboj obveza i potraživanja
Autogume
Davanje i povrat po danim jamstvima koja su protestirana davatelju jamstva
Ulaganje u udjele u glavnici trgovačkog društva
Autor: Mr. sc. Nada DREMEL , dipl. oec., ovl. rač., ovl. rev. i porezni savjetnik
Zakon kojim su uređeni izvori sredstava i financiranje poslova iz samoupravnog djelokruga jedinca lokalne i područne (regionalne) samouprave, raspodjela prihoda od poreza na dohodak, fiskalno izravnanje tih jedinica i financiranje decentraliziranih funkcija krajem godine u jednom je svom dijelu promijenjen. Bitne promjene povezane su sa sredstvima fiskalnog izravnanja. Kako se te promjene provode, piše autorica ovog članka pri čemu ih objašnjava i praktičnim primjerom.
Uvod
Sredstava fiskalnog izravnanja
Izračun i raspodjela sredstava fiskalnog izravnanja
Isplata i utjecaj sredstava fiskalnog izravnanja na druge propise
Dokumentacija o nabavi je bilo koji dokument koji je izradio naručitelj ili na koji on upućuje, u kojemu se opisuje ili određuje, između ostaloga, i predmet nabave. Među podatke o predmetu nabave mora se prema posebnom propisu uključiti i troškovnik. On se istim propisom i detaljnije uređuje te se elektroničkim putem objavljuje u standardiziranom obliku.
Autor u članku obrađuje troškovnik kroz primjere iz prakse Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave i Visokoga upravnoga suda Republike Hrvatske.
Uvod
Troškovnik, kao sastavni dio dokumentacije o nabavi
Troškovnik kao sastavni dio ponude u postupcima javne nabave
Oblik troškovnika
Nepravilna ponuda
Institut pojašnjenja i upotpunjavanja u odnosu na Troškovnik kao sastavni dio ponude
Institut pojašnjenja i upotpunjavanja ponude (Troškovnika), u vezi s odredbom čl. 20. st. 8. Pravilnika
Pravilnikom o izobrazbi, uvjetima i načinu polaganja ispita za stjecanje zvanja ovlaštenoga unutarnjeg revizora za javni sektor propisani su uvjeti, obveze i odgovornosti vezane uz pohađanje izobrazbe za stjecanje zvanja ovlaštenoga unutarnjeg revizora za javni sektor. Navedeno je zvanje uvjet za obavljanje poslova unutarnje revizije u korisnicima proračuna.
Autorice članka objašnjavaju što donosi navedeni Pravilnik koji je objavljen krajem 2020. godine, s posebnim naglaskom na odredbe koje se odnose na promjene u odnosu na prethodno važeći pravilnik iste vrste.
Krajem godine mijenjan je temeljni zakon kojim se, između ostaloga, uređuje rad jedinca lokalne i područne (regionalne) samouprave, njihovo ustrojstvo, način rada njihovih tijela, nadzor nad njihovim aktima. Te promjene zahtijevaju usklađenja njihovih statuta.
Autorica u članku objašnjava i daje primjere u vezi s usklađenjem statuta tih jedinca s navedenim promjenama od kojih je većina već stupila na snagu.
Uvod
Statut i drugi opći akti predstavničkog tijela JLP(R)S