Epidemija koronavirusa tijekom 2020. godine dovela je do značajnih negativnih socijalno-gospodarskih posljedica. Međutim, nakon snažnog pada BDP-a u 2020. godini, u srednjoročnom razdoblju se u domaćem gospodarstvu očekuje postupni oporavak ekonomske aktivnosti. Uzimajući u obzir navedene okolnosti, pred proračunskim i izvanproračunskim korisnicima državnog proračuna ove je godine velik izazov za sastavljanje njihovih financijskih planova za naredno trogodišnje razdoblje u sustavu državnog proračuna.
Metodologija izrade financijskih planova proračunskih i izvanproračunskih korisnika Državnog proračuna Republike Hrvatske za razdoblje 2021. – 2023. godine
Donesena je uputa za planiranje proračuna lokalnih i područnih (regionalnih) jedinica te za izradu financijskih planova njihovih proračunskih korisnika. Uputa sadržava neki svoj uobičajeni stalno ponavljajući dio te niz novih momenata koji iziskuju i drukčiji pristup planiranju (protestirana jamstva, beskamatne zajmove).
U ovom se članku uz objašnjenja tih odredaba daje i osvrt na zanimljive teme u vezi s promjenama proračuna odnosno financijskog plana, dostave dokumenata u unosa podataka, promjene u sustavu financiranja jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i neke druge zanimljivosti.
Uvod
Sadržaj Uputa za izradu proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave za razdoblje 2021. – 2023. godine
Izgled i sadržaj financijskog plana proračunskog i izvanproračunskog korisnika jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Izmjene i dopune financijskog plana proračunskih korisnika
Mogućnosti sukcesivnog i višegodišnjeg planiranja pokrića manjka iz prethodne(ih) godine
Metodologija izrade proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Izmjene i dopune proračuna i nemogućnost izmjena i dopuna projekcija
Financiranje decentraliziranih funkcija u 2021. godini
Dostava dokumenata i unos podataka
Planiranje protestiranih jamstava
Planiranje i evidentiranje beskamatnog zajma
Novosti koje donosi najavljena izmjenama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Svake se godine u isto vrijeme za isto razdoblje tijekom godine sastavljaju financijski izvještaji u sustavu proračunskog računovodstva. Tako će se sastaviti i ove godine za razdoblje siječanj – rujan, a jedan od rokova predaje je malo pomaknut jer izvorni rok pada u subotu.
S obzirom na to da se propisi iz ovog područja nisu mijenjali tijekom godine, nema bitnih novosti pri sastavljanu tih financijskih izvještaja, a u ovom se članku daje naglasak na jednu vrstu usklađenja podataka koji su bitni za postupak konsolidacije na razini opće države.
Uvod
Vrste financijskih izvještaja, obveznici i rokovi sastavljanja i predaje
Usklađivanje knjigovodstvenih evidencija Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i ustanova u zdravstvu
Mijenjat će se pravilnik kojim se uređuje proračunsko računovodstvo i koje će se primjenjivati tek od početka 2021. godine. No, promjene koje se izravno tiču „planskih“ računa moraju se već sada usvojiti i s njima se treba detaljno upoznati kako bi se dobro odradio odnosno završio proračunski proces koji dovodi do usvajanja proračuna odnosno financijskih planova.
Stoga je za planiranje bitan privi dio ovog članka, a u drugom dijelu članka upoznaju se i druge odredbe promijenjenog pravilnika.
Uvod
Izmjene Računskog plana
Ostale izmjene i dopune Pravilnika koje nemaju utjecaja na planiranje
Natjecatelj ili ponuditelj ima pravo uvida u dokumentaciju postupka javne nabave (zapisnike, ponude, zahtjeve za sudjelovanje, odluke i ostalu dokumentaciju postupka javne nabave).
S obzirom na to da to pravo provedbeno nije detaljnije uređeno, u praksi se ono ostvaruje na različite načine. Stoga su bitne odluke raznih tijela koja prate provedbu zakona u području javne nabave.
Uvod
Pravo uvida u dokumentaciju postupka javne nabave i načela javne nabave
Način obavljanja uvida u dokumentaciju postupka javne nabave