Tvrtka »S.« d.o.o. iz Rijeke, postavila je upit vezano na porez po odbitku, navodeći da temeljem Ugovora o podfranšizi su obvezni glavnom korisniku franšize, poduzeću MPC Holding, »I.« d.o.o. iz Beograda plaćati naknadu (royality) u visini od 3% od ostvarene mjesečne prodaje, na temelju faktura koje im ispostavljaju. Prilikom plaćanja faktura obustavljali su 15% na ime poreza po odbitku, a ostatak od 85% plaćali »I.«. Ugovorom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između Hrvatske i Srbije utvrđeno je da je porezna stopa za tu vrstu usluga 10%. S obzirom da imaju praktičnih problema u tumačenju i provedbi relevantnog poreznog propisa, mole za savjet i odgovor na pitanja a) da li je potvrda o rezidentosti »I.« jedini dokument koji im dopušta primjenu stope poreza po odbitku od 10%, da li tu potvrdu zadržavaju oni, kao isplatitelj ili je dostavljaju Poreznoj upravi?; b) s obzirom na kontinuirano obračunavanje naknade (svaki mjesec) da li je dovoljna jedna potvrda za cijelo vrijeme trajanja ugovora ili barem jedna potvrda godišnje?; c) s obzirom da prigodom plaćanja naknade nisu imali potvrdu o rezidentnosti obustavili su porez po stopi od 15%, temeljem kojeg dokumenta ili obrasca može »I.« tražiti povrat više obustavljenog poreza?; da li »I.« ima pravo na povrat samo razlike obračuna (15% minus 10%) ili ima pravo na povrat cjelokupnog iznosa obustavljenog poreza po odbitku?
Porez po odbitku propisan je člankom 31. Zakona o porezu na dobit (Nar. nov., br. 177/04., 90/05., 57/06.) i člancima 49., 50. i 51. Pravilnika o porezu na dobit (Nar. nov., br. 95/05. i 133/07.). Članak 49. stavak 7. Pravilnika o porezu na dobit navodi da se isti članak primjenjuje ako s državom u kojoj inozemni primatelj naknade ima sjedište nije u primjeni ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.
Budući da u predstavljenom slučaju primatelj naknade ima sjedište u Srbiji, te da Republika Hrvatska sa Republikom Srbijom ima u primjeni od 1. 1. 2005. Ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja porezima na dohodak i na imovinu (Nar. nov. br. 3/03. – međ. ugovori), relevantne su odredbe citiranog ugovora, odnosno članka 12. koji propisuje naknade za autorska prava. Prema članku 12. Ugovora, naknade za autorska prava mogu se oporezivati i u državi ugovornici u kojoj su nastale, ako je stvarni korisnik naknada rezident druge države ugovornice, i tako razrezan porez ne smije biti veći od 10% bruto iznosa naknada.
Prava iz Ugovora ostvaruju se u ovom slučaju prema članku 51. stavak 3. Pravilnika o porezu na dobit, temeljem obrasca »Zahtjev za umanjenje porezne obveze, izuzimanje od porezne obveze ili povrat više plaćenog poreza na licence«. Podnošenje potvrde o rezidentnosti predviđeno je za slučaj kada se primjenom Ugovora ne plaća porez po odbitku (članak 51. stavak 4. Pravilnika o porezu na dobit).
Sami obrasci sastoje se od četiri primjerka – za podnositelja zahtjeva, za isplatitelja, za inozemno porezno tijelo i za Poreznu upravu Republike Hrvatske (članak 51. stavak 6. Pravilnika o porezu na dobit). Što se dinamike podnošenja obrazaca Poreznoj upravi Republike Hrvatske tiče, članak 51. stavak 5. Pravilnika o porezu na dobit propisuje da se ovjereni zahtjev (od strane nadležnog inozemnog poreznog tijela) podnosi za svaku isplatu. Iznimno, ako se radi o učestalim isplatama, ovjereni se Zahtjev podnosi pri prvoj isplati, a potom ga je potrebno podnositi svakih dvanaest (12) mjeseci. Na pitanje temeljem kojeg dokumenta »I.« može tražiti povrat više obustavljenog poreza, članak 51. stavak 9. Pravilnika o porezu na dobit propisuje da nerezident, u ovom slučaju tvrtka »I.« iz Srbije, može u roku tri godine od isteka godine u kojoj je naknada isplaćena dostaviti Ministarstvu financija – Poreznoj upravi, Područnom uredu Zagreb, ovjereni obrazac Zahtjeva radi povrata više plaćenog poreza u odnosu na porez koji je prema ugovoru o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja trebao biti plaćen. Pravo na povrat može se ostvariti samo u odnosu na razliku, što proizlazi iz teksta citiranog članka 51. stavak 9. Pravilnika. Dakle, u konkretnom slučaju primjenom Ugovora smanjena je stopa za plaćanje naknade s uobičajenih 15% prema članku 31. stavak 7. Zakona o porezu na dobit na 10% prema članku 12. citiranog Ugovora, a prava iz Ugovora ostvaruju se podnošenjem obrasca »Zahtjev za umanjenje porezne obveze, izuzimanje od porezne obveze ili povrat više plaćenog poreza na licence«.