Na vijest kako je Ministarstvo financija uputilo inspektore u osobe javnog prava radi kontrole ispunjavanja rokova plaćanja, želimo podsjetiti o čemu je riječ.
Zakonom o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi uređeno je ispunjenje novčanih obveza, odnosno zakonski i ugovorni rok plaćanja, te kazne ako se plaćanje ne obavlja u rokovima.
Ako poduzetnik ili osoba javnog prava (obveznik javne nabave) nije ugovorio rok plaćanja za isporučena dobra ili usluge, tada je zakonski rok plaćanja 30 dana, bez potrebe da dužnika na plaćanje pozove vjerovnik, a ti rokovi se računaju od:
- dana primitka računa ili dr. zahtjeva za plaćanje,
- dana kada je vjerovnik ispunio svoju obvezu (npr. kad je obavio uslugu),
- dana kada je dužnik pozvan na pregled predmeta isporuke i sl.
Rok plaćanja može se ugovoriti do 60 dana, a u slučaju robno – trgovačkog kredita do 360 dana.
Ako dužnik ne ispuni svoje novčane obveze u navedenim rokovima, vjerovnik ima pravo po svakoj tražbini (računu i sl.) na paušalnu naknadu koja iznosi 40 eura u kunskoj protuvrijednosti, te na zateznu kamatu po stopi od 12,40% godišnje, odnosno 15% za tzv. „stara dugovanja“ nastala zaključno s 29. VI. 2013.
Osim toga, a ono što je za dužnike najstrašnije i što će im dodatno otežati financijsku situaciju, je prekršajna kazna koju inspektori Ministarstva financija mogu odrediti u svoti od 10.000,00 kn do 1,000.000,00 kn. Žalba na rješenje Porezne uprave o plaćanju kazne podnosi se Visokom prekršajnom sudu.
O načinu postupanja s paušalnom kaznom (oko 300,00 kn) možete više saznati u našem časopisu RRiF br. 4/13. str. 27.