Vlada Republike Hrvatske u okviru 4. kruga porezne reforme predstavila je javnosti između ostaloga i izmjene u oporezivanju plaća i neoporezivih svota s osnove materijalnih prava. Riječ je o prijedlozima o kojima će se u jesen voditi rasprava i usvajanje izmjena Zakona o porezu na dohodak. Kada su u pitanju neoporezivi primitci, izmjene su u nadležnosti Ministarstva financija. Što će sve od predloženih izmjena biti i doneseno ili će nastati još neke nove, moramo pričekati. Neke od njih bi se mogle primijeniti tek od 2020. godine.
1.PROMJENE U OPOREZIVANJU PLAĆA
Promjene u oporezivanju plaća sastoje se u poreznom rasterećenju plaća i to :
Kako bi navedene mjere utjecale na povećanje njihovih neto plaća pokazano je u tabličnim primjerima. Obračun plaća sastavljen je uz primjenu osnovnog osobnog odbitka od 3.800,00 kn i stope prireza propisanog za Grad Zagreb po stopi 18%. Polazište za obračun je bruto plaća od 5.000,00 kn, 8.500,00 kn i 10.000,00 kn. U stupcima 3, 4 i 5 prikazan je obračun plaća po sadašnjim propisima a u stupcima 7 do 13 prikazan je obračun prema očekivanim izmjenama. Učinak povećanja neto plaća iskazan je pod rednim brojem 10.
PRIKAZ UTJECAJA PREDLOŽENIH PROMJENA U OPOREZIVANJU PLAĆA
Napomena: Klikom na tablicu uvećati će se prikaz.
2. PROMJENE NEOPOREZIVIH SVOTA PRIMITAKA RADNIKA
Predlaže se nakon dugo vremena, povećanje svote neoporezive dnevnice za službena putovanja u tuzemstvu sa 170,00 kn na 200,00 kn.
Osim toga uvele bi se nove kategorije neoporezivih primitaka s osnove:
Predložene svote vjerojatno se odnose na godišnju razinu. Napominjemo da ove prijedloge treba uključiti u odredbe Zakona o porezu na dohodak i Pravilnika o porezu na dohodak a tek nakon toga znati će se kada će se navedene odredbe primjenjivati, ili pak u nekom drugom obliku.