Porezni obveznik, Mesna industrija B. P., dostavio je upit u svezi ostvarivanja prava na korištenje porezne olakšice obveznika poreza na dobit koji obavlja djelatnost na brdsko-planinskom području. Prema navodima iz upita porezni obveznik pored toga što ima sjedište i obavlja dio djelatnosti na brdsko-planinskom području obavlja djelatnost i na drugim područjima koja su od posebne državne skrbi kao i na području izvan područja od posebne državne skrbi. Stoga je porezni obveznik postavio pitanje, da li je za djelatnosti koje obavlja izvan brdsko-planinskog područja obvezan osigurati posebno porezno knjigovodstveno praćenje, te na koje račune uplaćuje obračunatu obvezu poreza na dobit Temeljem navedenog u nastavku dostavljamo odgovor.
Prema članku 6. stavku 1. točki 5. Zakona o porezu na dobit (Nar. nov., br. 177/04.,90/05. i 57/06.) porezna osnovica iz članka 5. toga Zakona smanjuje se za svotu poticaja u obliku poreznog oslobođenja ili olakšica sukladno posebnim propisima.
Sukladno članku 42. stavcima 1 .i 2. Pravilnika o porezu na dobit (Nar. nov., br. 95/05., 133/07., 156/08. i 146/09.) porezni obveznik koji obavlja djelatnost na područjima posebne državne skrbi, brdsko-planinskim područjima i području Grada Vukovara može ostvariti pravo na korištenje poreznih oslobođenja i olakšica u visini, na način i pod uvjetima propisanim posebnim propisima koji utvrđuju navedena područja, te korištenje poreznih povlastica i poticajnih mjera na navedenim područjima. Pravo na korištenje poreznih oslobođenja i olakšica iz stavka 1. navedenog članka, ostvaruje se obavljanjem propisane djelatnosti na nekom području od posebne državne skrbi, te zapošljavanjem na neodređeno vrijeme propisanog broja zaposlenika koji imaju prebivalište i borave na bilo kojem od područja obuhvaćenih oslobođenjem i olakšicama sukladno posebnim propisima iz stavka 1. toga članka.
Posebnim propisima iz članka 42. Pravilnika o porezu na dobit temeljem kojih se ostvaruje pravo na korištenje porezne olakšice na brdsko-planinskim područjima podrazumijevaju se: Zakon o brdsko-planinskim područjima (Nar. nov., br. 12/02., 32/02., 117/03., 42/05., 90/05. i 80/08.), Pravilnik o načinu ostvarivanje porezne olakšice obveznika poreza na dobit na brdsko-planinskim područjima (Nar. nov., br. 53/09.), Odluka o objavljivanju pravila o potporama male vrijednosti (Nar. nov., br. 45/07.), Zakon o državnim potporama (Nar. nov., br. 140/05.) i Uredba o državnim potporama (Nar. nov., br. 50/06.). Tako je odredbama članka 9. stavka 1. Pravilnika o načinu ostvarivanje porezne olakšice obveznika poreza na dobit na brdsko-planinskim područjima propisano da Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva izdaje, najkasnije u roku 45 dana od uredno podnesene Prijave, potvrdu o stjecanju prava na poreznu olakšicu u kojoj se utvrđuje maksimalni iznos porezne olakšice koja se može iskoristiti u poreznom razdoblju za koje se traži porezna olakšica, odnosno potvrdu o neostvarivanju prava na poreznu olakšicu.
Sukladno članku 44. stavcima 1., 2., i 3. Pravilnika o porezu na dobit, porezni obveznici koji koriste olakšicu ili oslobođenje iz članaka 42., 43. i 43.a navedenog Pravilnika obvezni su osigurati posebno porezno knjigovodstveno praćenje poslovnih događaja na način propisan posebnim propisima. Zakonom o porezu na dobit I tim Pravilnikom. Ako porezni obveznici u prijavi poreza na dobit iskazuju olakšicu ili oslobođenje, obvezni su sastaviti i posebni obračun o ostvarenoj dobiti i visini porezne obveze za koju ostvaruju pravo na olakšicu ili oslobođenje i priložiti ga uz prijavu. Za korištenje prava na olakšicu ili oslobođenje nije bitno ima li porezni obveznik prebivalište ili sjedište na području za koje je propisana olakšica ili oslobođenje, nego obavlja li djelatnost na tom području, za koju je potrebno posebno knjigovodstveno praćenje o ostvarenoj dobiti.
Odredbama članaka 7b. i 7d. Zakona o brdsko-planinskim područjima propisani su uvjeti pod kojima je moguće ostvariti poreznu olakšicu te razdoblje korištenja porezne olakšice. Neovisno koju djelatnost porezni obveznici obavljaju na navedenom području za ostvarivanje prava na korištenje porezne olakšice sukladno navedenim člancima Zakona o brdsko-planinskim područjima propisana je obveza obavljanja djelatnosti na brdsko-planinskom području i zapošljavanja više od pet zaposlenika na neodređeno vrijeme, pri Čemu više od 50% zaposlenika ima prebivalište i boravište na brdsko-planinskom području ili području posebne državne skrbi.
Slijedom navedenog, obveznici poreza na dobit koji imaju sjedište na brdsko-planinskim područjima, područjima posebne državne skrbi ili području Grada Vukovara, a obavljaju djelatnost na nekom području izvan brdsko-planinskih područja, područja posebne državne skrbi ili područja Grada Vukovara mogu, ako to žele, temeljem naprijed navedenog ostvariti pravo na korištenje porezne olakšice ali samo za dobit ostvarenu na brdsko-planinskim područjima, područjima posebne državne skrbi ili području Grada Vukovara. Međutim obvezni su sukladno članku 44. Pravilnika o porezu na dobit, sastaviti i poseban obračun o ostvarenoj dobiti i visinu porezne obveze ostvarene na području izvan navedenih područja i priložiti ga uz prijavu poreza na dobit, stoga što za dobit ostvarenu izvan brdsko-planinskih područja, područja posebne državne skrbi ili područja Grada Vukovara nemaju pravo koristiti poreznu olakšicu.
Nadalje, napominjemo da navedena porezna olakšica za porezne obveznike koji obavljaju djelatnost osim poljoprivrede i ribarstva predstavlja potporu male vrijednosti, stoga su nadležna ministarstva, agencije i Porezna uprava obvezni postupati sukladno naprijed navedenim propisima i voditi evidencije o dodijeljenim potporama na brdsko-planinskim područjima, područjima posebne državne skrbi i području Grada Vukovara, a stoga je i primatelj potpore dužan postupati sukladno naprijed navedenim propisima te osigurati sve potrebne evidencije. Međutim, porezni obveznik samostalno odlučuje da li će iako ispunjava uvjete prema posebnim propisima iskoristi pravo na korištenje porezne olakšice.
Utvrđeni iznosi porezne olakšice ostvarene na brdsko-planinskim područjima, područjima posebne državne skrbi i području Grada Vukovara porezni obveznici iskazuju u prijavi poreza na dobit, odnosno Obrascu PD pod rednim brojevima 45., 46., i 47., dok se konačna obveza poreza na dobit utvrđuju nakon obračunatih olakšica. Porez na dobit se uplaćuje na propisani račun prema sjedištu poreznog obveznika i predstavlja prihod državnog proračuna.