Odredbom čl. 172. Ovršnog zakona (Nar. nov., br. 112/12. i 25/13.), koji uređuje izuzimanje od ovrhe (nabraja primitke koji se ne mogu plijeniti), između ostalog je propisano da su izuzeti od ovrhe: ... ostala primanja izuzeta od ovrhe po posebnim propisima (toč. 10. članka 172. Ovršnog zakona).
Novi Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju (Nar. nov., br. 80/13.), koji je stupio na snagu 1. srpnja 2013. (osim nekih odredaba koje stupaju na snagu 25. listopada 2013.; 1. siječnja 2014. i 1. siječnja 2015.), jest upravo taj poseban propis na kojeg upućuje Ovršni zakon i koji ustanovljuje novo izuzeće od ovrhe, na način da propisuje kako su novčane naknade, kao i novčane naknade na ime povrata troškova za prava iz obveznoga zdravstvenog osiguranja koje je osigurana osoba ostvarila temeljem rješenja Zavoda izuzete od ovrhe (čl. 36. st. 3. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju).
Bitno je napomenuti se da sukladno odredbi članka 212. st. 3. Ovršnog zakona, navedene naknade uplaćuju na poseban (zaštićeni) račun radnika. No, ako radnik nema otvoren takav račun, onda se uplata te naknade obavlja na njegov redovan račun, čime dolazi u opasnost da mu sredstva budu ovršena ako bude u blokadi, pa se preporučuje otvaranje zaštićenog računa.
Dakle, naravno uz izuzeća od ovrhe iz toč. 1. do 9. Ovršnog zakona, od. 1. srpnja 2013., od ovrhe su izuzeti i:
- naknada plaće za vrijeme privremene nesposobnosti, odnosno spriječenosti za rad zbog korištenja zdravstvene zaštite, odnosno drugih Zakonom navedenih okolnosti,
- novčana naknadu zbog nemogućnosti obavljanja poslova na temelju kojih se ostvaruju drugi primici od kojih se utvrđuju drugi dohoci, sukladno propisima o doprinosima za obvezna osiguranja,
- naknada za troškove prijevoza u vezi s korištenjem zdravstvene zaštite iz obveznoga zdravstvenog osiguranja,
- naknada za troškove (utvrđena aktom Zavoda) smještaja jednom od roditelja ili osobi koja se skrbi o djetetu za vrijeme bolničkog liječenja djeteta.
O tome detaljnije, slijedi u članku u časopisu RRiF br. 9/13.