Onaj porezni obveznik PDV-a koji isporučuje rabljeni materijal koji se ne može ponovo uporabiti jer ima svojstvo otpada (industrijskog, neindustrijskog, reciklažnog, djelomično obrađenog), prilikom isporuke ovakvih dobara uz naknadu primjenjuje postupak prijenosa porezne obveze na kupca otpada. Takvo određenje proizlazi iz čl. 75. st. 3. t. b) Zakona o porezu na dodanu vrijednost (Nar. nov., br. 73/13., dalje: Zakon o PDV-u) i čl. 152. st. 2. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost (Nar. nov., br. 79/13. i 85/13., dalje: Pravilnik o PDV-u), što znači da kad se pojave takve isporuke, mora se kod izdavanja računa primijeniti ovaj porezni postupak.
U praksi imamo slučajeve koji su obrnuti od zakonski definiranog obrnutog postupka. To je slučaj kad poduzetnik koji zbrinjava otpad zaračunava svoju naknadu za zbrinjavanje i recikliranje, pa se u tom slučaju donositelju (isporučitelju) otpada izdaje račun s PDV-om. Kada pak poduzetnik koji se bavi prikupljanjem otpada i njegovom preradom (reciklažom i sl.) dobije gotovi proizvod koji prodaje kao materijal koji će uporabiti drugi poduzetnik, također je i u tom slučaju riječ o isporuci dobra koja nema obilježje "neuporabljivog materijala", dakle s PDV-om. Npr. kod reciklaže građevinskog otpada dobije se pijesak, crveni pijesak za športske terene i dr., dakle gotovi proizvod koji se prodaje s PDV-om. Iz izloženog dolazimo do zaključka kako treba u tumačenju propisa primijeniti funkcionalnu metodu, tj. što je predmet isporuke. Vodeći se tim načelom dolazimo u dvojbu kad imamo isporuku sirove kože i drugog otpada iz klaonica. No, kako je sirova koža za stjecatelja materijal kojeg koristi kao temeljnu sirovinu u preradi za merkantilnu kožu, mogli bismo pomisliti da poduzetnik koji obavlja klaoničku ili mesno-prerađivačku djelatnost kad isporučuje sirovu kožu, tetive i dr. tada isporučuje svoj proizvod (nusproizvod) uz redoviti obračun PDV-a. Ali, s obzirom na to da je u t. d) st. 2. čl. 152. Pravilnika o PDV-u taksativno navedeno za što se sve primjenjuje prijenos porezne obveze, pa tako i na sirovu kožu, stoga neovisno o tome u kakvom se stanju koža isporučuje nekom kupcu (tuzemnom poreznom obvezniku), u računu za isporuku se ne obračunava PDV nego se stavlja napomena o prijenosu porezne obveze.
O ovoj problematici pisali smo u našem časopisu RRiF br. 9/13. str. 124., no kako je u međuvremenu stupio na snagu novi Zakon o održivom gospodarenju otpadom i kako se otkup otpada može isplaćivati samo na račun, u slijedećem broju (RRiF br. 10) dodatno će se objasniti ova problematika u posebnom članku.