Obrtnici i slobodna zanimanja koji obavljaju registriranu djelatnost i dohodak utvrđuju na temelju podataka iz Knjige primitaka i izdataka trebaju predati godišnju poreznu prijavu. Svoju će prijavu poreza na dohodak za 2022. godinu, a u skladu s odredbama Zakona i Pravilnika o porezu na dohodak predati najkasnije do 28. veljače 2023. godine na obrascu DOH. Samostalne djelatnosti koje obavljaju djelatnost u supoduzetništvu, prijavu predaju na Obrascu DOH-Z najkasnije do 31. siječnja 2023. godine.
Samostalne djelatnosti utvrđuju dohodak na temelju podataka iz poslovnih knjiga i evidencija i to prema načelu blagajne. Pritom prije sastavljanja porezne prijave trebaju voditi računa o obračunu amortizacije i sastavljanju popisa dugotrajne imovine, kontrolno analitičkim postupcima u vezi s primitcima i izdatcima ali i nizu prikaza poslovnih događaja s osvrtima na mišljenja Ministarstva financija. Posebnu pozornost treba obratiti na godišnji popis imovine obrtnika te postupanje s popisnim razlikama – manjkovima i viškovima. Posebna pojašnjenja daju se i za utvrđivanje obveze doprinosa na temelju obavljanja druge djelatnosti u slučaju kada fizičke osobe uz dohodak od nesamostalnog rada kod svog poslodavca s kojim imaju zaključen ugovor o radu imaju još i obrt kao „drugu djelatnost“ za koju su obvezni plaćati doprinos za mirovinsko i zdravstveno osiguranje.
Osim što je inventura obvezna, to je ujedno i jedna od bitnih pripremnih radnji pri izradi godišnjeg obračuna obrtničkih djelatnosti radi utvrđivanja stvarnog stanja imovine u odnosu na stanje iskazano u poslovnim knjigama. To znači da svi poduzetnici, a tako i samostalne obrtničke djelatnosti, provode godišnji popis krajem poslovne godine. Pritom iskazane razlike mogu bitno utjecati na dohodak fizičkih osoba neovisno o tome je li riječ o zalihama robe ili dugotrajnoj imovini. Upravo se zbog toga u ovom članku upućuje na osobitosti, kako s poreznog tako i s knjigovodstvenog motrišta, na dopuštene i prekomjerne gubitke – manjkove na robi te zalihama koje se utvrđuju u godišnjem popisu fizičkih osoba – dohodaša.
Uvod
Odluke o dopuštenoj visini kala, rastepa, kvara i loma koje primjenjuju obrtničke djelatnosti
Što popisuju samostalne obrtničke djelatnosti
Kako treba postupati s utvrđenim viškovima i manjkovima kod dohodaša
Primjer evidentiranja utvrđenih viškova i manjkova u poslovnim knjigama dohodaša
Zaključak
Autor: Dr. sc. Ljerka MARKOTA , prof. struč. stud. i ovl. rač.
Porezni obveznici koji obavljaju samostalnu obrtničku djelatnost te djelatnost slobodnih zanimanja, prema Zakonu i Pravilniku o porezu na dohodak, trebaju utvrđivati dohodak na temelju podataka iz poslovnih knjiga i evidencija i to prema načelu blagajne. Kontrolu primitaka i izdataka potrebno je provesti kako bi prijava poreza na dohodak na Obrascu DOH-Z i Obrascu DOH bila točna i vjerodostojna.
U odnosu na prethodnu, 2021. godinu, nema značajnih promjena u evidentiranju primitaka i izdataka te ni pri izradi godišnje porezne prijave samostalnih obrtničkih djelatnosti. U nastavku se daje pregled primitaka i izdataka te ostalih obveza u vezi sa sastavljanjem i pripremom godišnje porezne prijave za samostalne obrtničke djelatnosti za 2022. godinu.
Evidentiranje primitaka i izdataka obrtnika i slobodnih zanimanja u poslovnim knjigama za 2022. godini
Evidentiranje poslovnih primitaka u poslovnim knjigama
Evidentiranje poslovnih izdataka
Autor: Dr. sc. Ljerka MARKOTA , prof. struč. stud. i ovl. rač.
Godišnju poreznu prijavu na Obrascu DOH za 2022. godinu trebaju predati samostalne obrtničke djelatnosti, slobodna zanimanja i druge samostalne djelatnosti koje dohodak utvrđuju vođenjem poslovnih knjiga, najkasnije do 28. veljače 2023. godine. Samostalne djelatnosti koje obavljaju djelatnost u supoduzetništvu, prijavu predaju na Obrascu DOH-Z najkasnije do 31. siječnja 2023. godine. Napominjemo da u odnosu na utvrđivanje dohotka samostalnih djelatnosti za prethodnu, 2021. godinu, nema značajnih promjena pri izradi godišnje porezne prijave za 2022. godinu.
Iako će u RH od 1. siječnja 2023. godine službena valuta biti euro, Obrasci DOH i DOH-Z podnose se u kunama, a utvrđenu razliku poreza na dohodak od obavljanja samostalne djelatnosti od 15. siječnja 2023. godine (i dalje) treba platiti samo u eurima, uz primjenu općih pravila za preračunavanje prema fiksnom tečaju konverzije od 7,53450 kn za 1 euro prema Zakonu o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj (detaljnije u t. 4.6.).
U nastavku se daje primjer utvrđivanja dohotka od obavljanja samostalne obrtničke djelatnosti i godišnja porezna prijava na obrascima DOH i DOH-Z za 2022. godinu.
Zakonski okvir u vezi s predajom godišnje porezne prijave samostalnih djelatnosti
Zaključivanje Obrasca KPI i utvrđivanje dohotka i porezne osnovice na Obrascu DOH-Z i Obrascu DOH za 2022. godinu
Utvrđivanje dohotka od obavljanja zajedničke djelatnosti na Obrascu DOH-Z
Utvrđivanje godišnje porezne osnovice poreza i prireza na Obrascu DOH
Ostale obveze obrtnika i slobodnih zanimanja
Posebnosti pri utvrđivanju dohotka od obrtničkih, slobodnih i drugih samostalnih djelatnosti − za obrtnike koji nisu Obveznici PDV-a
Autor: Dr. sc. Ljerka MARKOTA , prof. struč. stud. i ovl. rač.
Fizičkim osobama koje obavljaju samostalnu djelatnost propisima je dopušteno uz radni odnos obavljati i samostalnu djelatnost. U smislu obračunavanja doprinosa za obvezna osiguranja, djelatnost koja se obavlja uz radni odnos smatra se drugom djelatnošću, za razliku od poreznih obveznika koji obavljaju samostalnu djelatnost kao svoje jedino i glavno zanimanje koji su obvezni osiguranici te svoje doprinose podmiruju prema propisanoj osnovici. Oporezivanje samostalne djelatnosti obavlja se putem poslovnih knjiga te se oporezuje porezom na dohodak na jednak način kao što bi se oporezivanje obavljalo da fizička osoba obavlja samostalnu djelatnost kao svoje jedino i glavno zanimanje. Porezni obveznici koji samostalnu djelatnost obavljaju kao drugu djelatnost, po toj osnovi sami obračunavaju doprinose u Obrascu DOH.
Obračun doprinosa za osobe koje samostalnu djelatnost obavljaju kao jedino zanimanje
Obračun doprinosa za osobe koje samostalnu djelatnost obavljaju uz radni odnos