Uz siječanjski broj časopisa RRiF objavljujemo poseban Prilog namijenjen fizičkim osobama koje obavljaju samostalnu djelatnost i vode poslovne knjige u skladu s odredbama Zakona i Pravilnika o porezu na dohodak. Sadržaj Priloga objedinjuje radnje u vezi sa „završnim obračunom“ obrtnika „dohodaša“ – obračun amortizacije, sastavljanjem popisa dugotrajne imovine, sastavljanjem porezne prijave – ali i niza prikaza poslovnih događaja s osvrtima na mišljenja Ministarstva financija. Posebna su objašnjenja dana i za utvrđivanje obveze doprinosa na temelju obavljanja druge djelatnosti kada fizičke osobe uz radni odnos i plaću kod svog poslodavca s kojima imaju zaključen ugovor o radu imaju još i obrt kao „drugu djelatnost“ po osnovi koje su obvezni plaćati doprinos za mirovinsko i zdravstveno osiguranje.
Obrtnici i slobodna zanimanja koji obavljaju registriranu djelatnost i utvrđuju dohodak na temelju podataka iz Knjige primitaka i izdataka, svoju će prijavu poreza na dohodak za 2020. godinu predati na Obrascu DOH najkasnije do 28. veljače 2021. godine. U slučaju supoduzetništva, nositelj zajedničke djelatnosti obvezan je najkasnije do 31. siječnja 2021. godine predati Poreznoj upravi prijavu poreza na dohodak od zajedničke djelatnosti na Obrascu DOH-Z.
Opširnije o obračunu amortizacije, kontrolno-analitičkim postupcima pri utvrđivanju dohotka za 2020. godinu, godišnjem popisu kod samostalnih obrtničkih djelatnosti, izradi godišnje porezne prijave i doprinosima kod obrtnika i drugih samostalnih djelatnosti, pročitajte u ovom Prilogu.
Obrtnici kao obveznici poreza na dohodak koji dohodak utvrđuju na temelju poslovnih knjiga obvezno u skladu sa zakonom obavljaju godišnji popis kako bi utvrdili stvarno stanje imovine kao i eventualne manjkove odnosno viškove. Nakon utvrđenog stvarnog stanja trebaju obračunati amortizaciju na dugotrajnu materijalnu i nematerijalnu imovinu koja se koristi u poslovanju poreznih obveznika.
Dugotrajna imovina – predmet amortizacije
Popis dugotrajne imovine – obrazac di
Amortizacija
Otuđenje dugotrajne imovine
Praktični primjer obračuna i knjiženja amortizacije za 2020. Godinu
Autor: Dr. sc. Đurđica JURIĆ , prof. vis. šk. i ovl. rač.
Prema čl. 34. st. 1. Zakona, porezni obveznici koji obavljaju samostalnu obrtničku djelatnost te djelatnost slobodnih zanimanja trebaju utvrđivati dohodak na temelju podataka iz poslovnih knjiga i evidencija. U odnosu na prethodnu godinu, nema značajnih promjena pri izradi godišnje porezne prijave samostalnih obrtničkih djelatnosti. Međutim, zbog epidemije bolesti COVID-19 mnoge će samostalne djelatnosti ostvariti znatno manji dohodak ili čak gubitak. Oni koji su zadovoljili propisane uvjete ostvarili su potpore koje ne utječu na dohodak samostalnih djelatnosti jer se ne evidentiraju u primitke. Međutim, neke će ipak trebati evidentirati kao izdatak u naravi.
U nastavku se daje pregled primitaka i izdataka te ostalih obveza u vezi sa sastavljanjem i pripremom godišnje porezne prijave za samostalne obrtničke djelatnosti za 2020. godinu.
Kako je trebalo evidentirati primitke i izdatke u poslovnim knjigama obrtnika i slobodnih zanimanja u 2020. Godini
Evidentiranje poslovnih primitaka u poslovnim knjigama
Evidentiranje poslovnih izdataka
Autor: Dr. sc. Ljerka MARKOTA , prof. vis. šk. i ovl. rač.
Godišnju poreznu prijavu obvezno podnosi porezni obveznik ako u poreznom razdoblju ostvari dohodak od samostalne djelatnosti iz čl. 29. Zakona i djelatnosti po osnovi kojih se dohodak utvrđuje i oporezuje kao dohodak od samostalne djelatnosti prema čl. 30. – 35. Zakona. Predaje se na Obrascu DOH odnosno Obrascu DOH-Z, i to za samostalne obrtničke djelatnosti koje utvrđuju dohodak na temelju evidentiranih primitaka i izdataka u Obrascu KPI. Obrazac DOH za 2020. godinu treba predati najkasnije do 28. veljače 2021. godine, a obrtnici koji obavljaju djelatnost u supoduzetništvu trebaju predati prijavu na Obrascu DOH-Z najkasnije do 31. siječnja 2021. godine.
Napominjemo da u odnosu na utvrđivanje dohotka samostalnih djelatnosti za prethodnu, 2019. godinu nema značajnih promjena pri izradi godišnje porezne prijave za 2020. godinu (osim povećanja osobnog odbitka za poreznog obveznika, isti su obrasci, porezne stope...). Međutim za sada su još aktualni problemi u vezi s evidentiranjem i utjecajem primljenih potpora na poreznu osnovicu pri izradi godišnje porezne prijave.
U nastavku se daje primjer utvrđivanja dohotka od obavljanja samostalne obrtničke djelatnosti i godišnja porezna prijava na obrascima DOH i DOH-Z za 2020. godinu.
Zakonska osnova – temeljene odredbe u vezi s predajom godišnje porezne prijave samostalnih djelatnosti
Zaključivanje obrasca KPI i utvrđivanje dohotka i porezne osnovice na obrascu DOH-Z i obrascu DOH za 2020. Godinu
Utvrđivanje dohotka od obavljanja zajedničke djelatnosti na obrascu DOH-Z
Utvrđivanje godišnje porezne osnovice poreza i prireza na obrascu DOH
Ostale obveze obrtnika i slobodnih zanimanja
Posebnosti pri utvrđivanju dohotka od obrtničkih, slobodnih i drugih samostalnih djelatnosti − za obrtnike koji nisu obveznici PDV-a
Autor: Dr. sc. Ljerka MARKOTA , prof. vis. šk. i ovl. rač.
Osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost kao svoje jedino i glavno zanimanje obvezno su osigurane te svoje doprinose podmiruju prema propisanoj osnovici. Fizičkim osobama dopušteno je uz radni odnos obavljati i samostalnu djelatnost. Oporezivanje samostalne djelatnosti se obavlja putem poslovnih knjiga te se oporezuje porezom na dohodak na jednak način kao što bi se oporezivanje obavljalo da fizička osoba obavlja samostalnu djelatnost kao svoje jedino i glavno zanimanje. U smislu obračunavanja doprinosa za obvezna osiguranja, djelatnost koja se obavlja uz radni odnos smatra se drugom djelatnošću. Ti porezni obveznici obračunavaju doprinose i plaćaju doprinose po svim osnovama. O tome, između ostaloga, pišemo u nastavku.
Obračun doprinosa za osobe koje samostalnu djelatnost obavljaju kao jedino zanimanje
Obračun doprinosa za osobe koje samostalnu djelatnost obavljaju uz radni odnos