Dopisom, obratili ste nam se u vezi izračunavanja podjele pretporeza kod leasing društava. Naime, kod financijskog leasinga, porezna obveza za ukupnu vrijednost predmeta leasinga nastaje istekom obračunskog razdoblja u kojem je dobro isporučeno, pa je leasing društvo kod financijskog leasinga obvezno obračunati porez na dodanu vrijednost prilikom predaje predmeta leasinga. Prilikom nabave objekta leasinga porezni obveznik leasing društvo ima pravo na odbitak pretporeza. Nadalje kod operativnog leasinga, tijekom trajanja ugovora o operativnom leasingu predmet leasinga je evidentiran u poslovnim knjigama leasing društva kao dugotrajna materijalna imovina. Po isteku ugovora o operativnom leasingu objekt najma koji je bio evidentiran u dugotrajnoj imovini reklasificira se i iskazuje se na poziciji zaliha. Leasing društva najčešće po proteku ugovora o operativnom leasingu prodaju objekt najma trećim osobama ili korisnicima leasinga po cijeni koja odražava tržišnu cijenu objekta leasinga. U vezi navedenog postavljeno je pitanje da li se prilikom izračuna podjele pretporeza kod financijskog leasinga odnosno operativnog leasinga u brojnik i nazivnik uključuje vrijednost isporuka objekta leasinga sukladno činjenici da ta isporuka predstavlja oporezivu isporuku ili se radi o isporuci iz članka 146. stavka 5. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost (Nar. nov., br. 149/09., u daljnjem tekstu: Pravilnik) koja se ne uzima u obzir prilikom izračuna podjele pretporeza.
U vezi navedenog odgovaramo u nastavku.
Pretporez je prema odredbama članka 20. stavka 1. Zakona o porezu na dodanu vrijednost (Nar. nov., br. 47/95. – 94/09., u daljnjem tekstu: Zakon) i članka 132. stavka 1. Pravilnika iznos poreza na dodanu vrijednost koji je u smislu članka 15. stavka 3. Zakona zasebno iskazan na računima za isporuke dobara i usluga koje su poduzetniku obavili drugi poduzetnici u poduzetničke svrhe.
Prema odredbama članka 20. stavak 3. Zakona i članka 141. stavak 1. Pravilnika porezni obveznik ne može odbiti pretporez sadržan u računima za primljena dobra i obavljene usluge što ih koristi za isporuke dobara i usluga:
1. oslobođenih plaćanja poreza na dodanu vrijednost u tuzemstvu prema članku 11. i 11. a Zakona,
2. u inozemstvu, koje bi bile oslobođene od poreza da su obavljene u tuzemstvu,
3. bez naknade, koje bi bile oslobođene od poreza.
Člankom 133. stavkom 5. Pravilnika propisano je da poduzetnici koji dijelom obavljaju isporuke dobara i usluga oslobođene plaćanja poreza, a dijelom isporuke koje nisu oslobođene, imaju pravo na odbitak pretporeza u dijelu koji se odnosi na oporezive isporuke U tom slučaju u knjigovodstvu ili izvanknjigovodstvenim evidencijama poduzetnik treba osigurati podatke o pretporezu koji se odnosi na oporezive i oslobođene isporuke dobara i obavljeno usluge. Iznos pretporeza Koji se odnosi na isporuku dobara i obavljeno usluge za koje je dopušten odbitak, a koji se ne može izravno pripisati tim isporukama na temelju knjigovodstvene i drugo dokumentacije, određuje se na godišnjoj razini kao razmjerni dio koji se može odbiti odnosno kao postotak. Iznimno, poduzetnik može dio pretporeza koji može odbiti utvrđivati odvojeno za svaki dio svog poslovanja, uz uvjet da vodi odvojeno knjigovodstvo i da o tome prethodno obavijesti nadležnu ispostavu Porezne uprave.
Prema odredbama članka 146. stavka 1. i 2. Pravilnika, ako poduzetnik koristi dobra i usluge u okviru svoje poduzetničke djelatnosti za isporuke dobara i obavljanje usluga po kojima je dopušten odbitak pretporeza i za isporuke dobara i usluga po kojima je isključen odbitak pretporeza, tada iznose pretporeza treba podijeliti na dio koji se može odbiti i na dio koje se ne može odbiti. Podjela pretporeza utvrđuje se ako poduzetnik ne može iznos pretporeza koji se odnosi na isporuke dobara i usluga za koje je dopušten odbitak pretporeza izravno pripisati tim isporukama na temelju knjigovodstvene i druge dokumentacije.
Iznos pretporeza koji se odnosi na isporuke dobara i usluga za koje je dopušten odbitak pretporeza izračunava se, sukladno odredbama članka 146. stavak 4. Pravilnika, za sve isporuke koje obavi porezni obveznik kao razmjerni dio na sljedeći način:
a) u brojniku: ukupna vrijednost godišnjih isporuka (prometa), bez poreza na dodanu vrijednost, za koje je dopušten odbitak pretporeza,
b) u nazivniku; ukupna vrijednost godišnjih isporuka (prometa), bez poreza na dodanu vrijednost, uključenih u brojnik i isporuka za koje nije dopušten odbitak pretporeza.
Prema članku 146. stavku 5. Pravilnika kod izračuna iz stavka 4. toga članka Pravilnika ne uzimaju se u obzir sljedeći iznosi:
a) vrijednost isporuka gospodarskih dobara koja je porezni obveznik koristio za obavljanje svoje gospodarske djelatnosti,
b)vrijednost isporuka koje se odnose na povremene isporuke nekretnina,
c) vrijednost isporuka koje se odnose na povremene financijske transakcije navedene u članku 11. a stavku 1. točke b) do g) Zakona.
Povremenom isporukom nekretnine smatra se, prema odredbama članka 146. stavak 6. Pravilnika, isporuka nekretnine u kojoj je porezni obveznik obavljao djelatnost ili ako isporuka nekretnina nije uobičajena djelatnost koju porezni obveznik obavlja. Pod povremenim financijskim transakcijama smatraju se isporuke koje ne prelaze 2% ukupnih godišnjih isporuka poreznog obveznika (bez poreza na dodanu vrijednost).
Prema odredbama članka 146. stavak 7. i 8. Pravilnika, dio pretporeza koji se može odbiti utvrđuje se na godišnjoj razini kao postotak ukupnih isporuka i zaokružuje se naviše do sljedećeg cijelog broja, a izračunava se na temelju isporuka iz prethodne godine. Ako takvih isporuka za koje je dopušten odbitak pretporeza nije bilo ili su njihovi iznosi bili zanemarivi, porezni obveznik sam privremeno utvrđuje dio pretporeza koji može odbiti o čemu se mora suglasiti Porezna uprava.
Porezni obveznik koji u okviru svoje poduzetničke djelatnosti obavlja isporuke dobara i usluga po kojima je dopušten odbitak pretporeza i isporuke po kojima je isključen odbitak pretporeza te na temelju izračuna iz članka 146. stavka 4. i 5. Pravilnika utvrdi pravo na odbitak pretporeza najmanje u iznosu od 98% pri odbitku pretporeza za nabavljena dobra i usluge nije obvezan primjenjivati podjelu pretporeza, sukladno odredbama članka 146. stavka 18. Pravilnika.
Prema tome, porezni obveznik, davatelj financijskog leasinga odnosno operativnog leasinga, ima pravo na odbitak ukupnog pretporeza po ulaznim računima pri nabavi dobara koja daje u financijski odnosno operativni leasing, obzirom da se u tom slučaju radi o oporezivoj isporuci. Podjela pretporeza primjenjuje se samo na ulazne račune za koje nije moguće utvrditi odnose li se na oporezivu ili oslobođenu djelatnost poreznog obveznika. Ako porezni obveznik koji obavlja oporezivu i oslobođenu djelatnost može utvrditi postotak razmjernog odbitka pretporeza tada nije obvezan tražiti suglasnost Porezne uprave. Odbitak pretporeza koji je obavljen tijekom godine primjenom postotka za razmjerni odbitak pretporeza porezni obveznik obvezan je uskladiti u konačnom obračunu poreza na dodanu vrijednost za tu godinu.
Prilikom izračuna podjele pretporeza porezni obveznik leasing društvo u brojnik odnosno u nazivnik uključuje ukupnu vrijednost godišnjih isporuka (prometa), bez poreza na dodanu vrijednost, za koje je dopušten odbitak pretporeza. Prema tome davatelj leasinga će u brojnik uključiti i vrijednosti predmeta danih u financijski Ieasing odnosno vrijednost najamnine predmeta danih u operativni Ieasing obzirom da navedene isporuke podliježu oporezivanju porezom na dodanu vrijednost u smislu članka 2. stavka 1. točka 1a) Zakona te je za njih dopušten odbitak pretporeza. Vrijednost predmeta danih u financijski Ieasing odnosno vrijednost najamnine predmeta danih u operativni Ieasing uključuje se prilikom izračuna postotka podjele pretporeza i u nazivnik obzirom da se u nazivnik uključuje ukupna vrijednost godišnjih isporuka (prometa), bez poreza na dodanu vrijednost, uključenih u brojnik kao i ukupna vrijednost isporuka oslobođenih plaćanja poreza na dodanu vrijednost za koje nije dopušten odbitak pretporeza. Napominjemo da se i prodaja predmeta koji su bili predmet operativnog leasinga trećim osobama ili korisnicima leasinga također smatra isporukom koja podliježe oporezivanju porezom na dodanu vrijednost te se prilikom izračuna postotka podjele pretporeza uključuje u brojnik i nazivnik, obzirom da se predmeti operativnog leasinga po proteku ugovora o operativnom leasingu evidentiraju u zalihe, pa više nisu evidentirani u dugotrajnoj materijalnoj imovini Ieasing društva.