Objavljen je broj 11 časopisa Računovodstvo, Revizija i Financije za studeni 2024.
Sadržaj časopisa može se pogledati ovdje.
Neostvarive želje
U ljudskoj je naravi željeti. Kada su želje realne i dostižne, one imaju pozitivno djelovanje, ali kad one prijeđu u fantaziju, onda je to pokušaj bijega od stvarnosti. Jedna od bitnih želja hrvatskog naroda, a ujedno i važna politička tema jest promjena smjera demografskog kretanja. Iz godine u godinu statistički podatci su poražavajući, a na trend kretanja može utjecati jedino državna politika.
Prije nekoliko dana konačno smo dočekali predstavljanje jedne od najvažnijih mjera demografske revitalizacije – Nacionalnog plana stambene politike. Kad malo dublje promislimo o načinu na koji se planiraju ostvariti zadani ciljevi, možemo zaključiti da je to vjerojatno samo jedan novi let u oblake. Aktivacija državnih stanova (njih 1.200) nedovoljna je da bitno utječe na jednu od mjera – priuštivi najam, pa se zbog toga u program mogu uključiti i stambene jedinice u privatnom vlasništvu. Za to je potrebna volja vlasnika. Takvu mjeru već dvije godine ima i Slovenija, i njihovo je iskustvo porazno. Navodno samo šest sklopljenih ugovora. Iluzorno je i očekivati da će takva mjera nečemu pridonijeti.
Uređivanje sigurnosti odnosa između najmodavca i najmoprimaca također je jedna od mjera. Svatko tko ima u vlasništvu stan ili neki prostor u najmu vrlo dobro zna koliko je teško pravnim putem vratiti posjed u slučaju problematičnih najmoprimaca. Zakon o najmu stanova te probleme sigurno neće riješiti, a ubrzanje postupka rješavanja takvih slučajeva nije neka utjeha ako izostane naplata najamnine. U tom bi paketu mjera bitnu ulogu trebale imati odnedavno poznate porezne mjere, tj. povećanje poreznog opterećenja kratkotrajnog najma (iznajmljivanja turistima) većim porezom na dohodak i porezom na prazne stambene nekretnine (ispravniji i realniji naziv za porez na nekretnine). Time se želi stimulirati dugoročni najam koji ostaje jednako porezno opterećen kao što je i sada. Putničke agencije već su pronašle način za poreznu uštedu, pa za iznajmljivače pripremaju zamjenu ugovora o zastupanju ili alotmanu s ugovorima o zakupu.
Demografsku sliku trebao bi popraviti i povratak iseljenika oslobođenjem od oporezivanja dohotka od nesamostalnog rada na rok od pet godina. Osim velikog šamara svima nama mladima koji unatoč svim prilikama koje se nude ni ne pomišljamo na odlazak iz Hrvatske, od te mjere možemo očekivati samo nulu. Ako samo pogledamo vrlo izdašnu mjeru „Biram Hrvatsku“ koju je koristilo tek oko 10 % od planiranih 4.500 osoba možemo zaključiti da će ova posljednja teško donijeti bolje rezultate.
Kad sve zbrojimo i oduzmemo, možemo reći da je želja da nas ima više gotovo neostvariva, barem ne na ovakav način. Takve želje obično su izvor frustracije i neraspoloženja, ali kod donositelja takvih politika ne trebamo očekivati neki žal. Tek kad se poduzmu ozbiljni potezi u vezi sa suzbijanjem korupcije, poboljšanjem učinkovitosti državnog aparata, stvaranjem poticajnoga radnog okruženja i decentralizacije, možemo se početi nadati demografskom oporavku. Sve drugo je bijeg od stvarnosti.
Ivan PETARČIĆ, zamjenik glavne urednice