Objavljen je broj 11 časopisa Računovodstvo Revizija i Financije za studeni 2018.
Sadržaj časopisa može se pogledati ovdje.
Prilog ovom broju časopisa je Poslovanje proračuna i proračunskih korisnika. Prilogu se može pristupiti ovdje.
Licenciranje IV.
Ovim tekstom završavamo raspravu o zakonskom licenciranju računovođa.
Život nam je ponudio bezbroj mogućnosti što ćemo raditi i od čega ćemo živjeti. Ne mislim da je odabir računovodstvene profesije loš izbor. Uvijek nam se čini kako je drugima lakše i kako su uz manje rada mnogo više plaćeni. Ima i toga, ali ako smo u profesiji gdje kao stručnjaci možemo suvereno odgovoriti dnevnim izazovima naših poduzetnika, to se ipak pristojno i plaća. Iluzorno je kako se propisivanjem licenciranja, komorskim statusom i nekom tarifom može poboljšati položaj računovođa. On dominantno ovisi od nas samih – od našeg znanja i naših kompetencija.
Dvojbe oko licenciranja računovođa prema čl. 7. st. 4. Zakona o računovodstvu su otklonjene. Predviđena se obveza koja je trebala stupiti na snagu početkom 2019. godine ukida, odnosno ta se zakonska odredba briše. Takvu smo informaciju dobili na sastanku 12. listopada u Ministarstvu financija od predlagatelja te i drugih manjih izmjena Zakona o računovodstvu.
Takvom je rješenju prethodila dvogodišnja borba mišljenja, stajališta i pristupa. Kad smo mi u Udruzi „Hrvatski računovođa“ vidjeli na koji se način želi to realizirati, zaključili smo da to ne možemo podržati, odnosno izrazili smo naše protivljenje. U tome smo dobili podršku u Ministarstvu gospodarstva, u Udruzi poslodavaca i u Hrvatskoj obrtničkoj komori. Protivljenje je izrazila i neformalna Facebook skupina računovođa. Poslije se našem stajalištu pridružila i Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika. U prethodnim tekstovima bilo je riječi o tome zašto smo protiv načina realizacije jedne dobre ideje koja je trebala imati drukčiji tijek – u prvom redu na načelu dragovoljnosti. Ono što su na sastanku u Ministarstvu financija izrekli zakonodavci i Porezna uprava jest da oni i dalje podržavaju strukovno licenciranje, a sve s ciljem povećanja kvalitete financijskih i poreznih izvještaja. Poznato je da je jedino naša Udruga „Hrvatski računovođa“ u svom dvadesetogodišnjem radu organizirala pripremu i polaganje ispita za „ovlaštenog računovođu“ i da je to strukovno zvanje steklo 2.397 računovođa. To je uvjerenje postalo čak važnijim dokumentom od formalnog obrazovanja. Korisnost je višestruka: dopunjuje se i usavršava znanje, što omogućuje prednosti u poslu.
Na kraju zahvaljujem svim sudionicima koji su podržali naše stajalište, zahvaljujem i računovođama koji su se u anketi golemom većinom izjasnili protiv zakonskog licenciranja. Protivničkoj strani izražavam žaljenje što su, vodeći se svojim interesima, upropastili ideju o licenciranju na dragovoljnoj osnovi i od strane kvalificiranih udruga.
Dr. sc. Vlado BRKANIĆ