Novi broj RRiF-a

Datum: 28.07.2015, Utorak
Autor: Z.T.

Objavljen je broj 8 časopisa Računovodstvo Revizija i Financije za kolovoz 2015.

  • Sadržaj časopisa možete pogledati ovdje.

 

Za čiji račun konto na računu

 

Upravo je objavljen novi Zakon o računovodstvu za kojim se već dulje vrijeme pokazuje potreba zbog brojnih neuređenih pitanja koja su zahtijevala odgovarajuće rješenje. Nakon čitanja donesenog Zakona, pitamo se jesmo li zbilja i dobili očekivano.

Podjela trgovačkih društava u Zakonu doista je učinjena i, eto, sada se zna koje je to trgovačko društvo mikro društvo i prema čemu se razlikuje od malog i drugih društava. No, što to znači tim društvima? I mikro društva moraju kao i velika društva primjenjivati fer vrijednost i pravila procjenjivanja kao i sva ostala trgovačka društva. Imaju jednaki sadržaj financijskih izvješća, opseg knjigovodstva i način procjenjivanja imovine i obveza. Smjernica 2013/34/EU dopušta pojednostavnjenja za mikro društva. To nismo zamijetili u našem Zakonu.

Novi je Zakon učinio bitan birokratski iskorak u odnosu na dosadašnji – koji će biti teško nadmašiti u širem prostoru i vremenu. Naime, prema čl. 8. st. 3. Zakona, na knjigovodstvenoj ispravi ubuduće mora biti i oznaka konta na kojima će knjigovodstvena isprava biti proknjižena, osim ako se takva oznaka ne kreira automatski primjenom softvera. Stvarno sjajan doprinos računovodstvenoj regulativi, a osobito struci koja je jednostavno oduševljena novim zahtjevima! Nije bilo dovoljno propisati Računski plan, nego se brojevi računa (konta) moraju unositi na svaku knjigovodstvenu ispravu. Porezna je uprava ovlaštena za nadzor tih poslova, a bit će vrlo zanimljive njihove procjene jesu li dobro napisani svi računi na koje se isprava treba knjižiti te jesu li ispravno upisani. Ujedno bi morali imati i knjigovodstvo svakog kupca online kako bi saznali je li kupac možda promijenio neki od svojih analitičkih računa. Glede birokratskih dosega, bit će to još učinkovitiji projekt od JOPPD-a jer će gospodarski subjekti morati svladati svoje i tuđe računske planove, zaposlenici koji pišu račune morat će poznavati pravila knjigovodstva, a nadzor će sve to morati nadmašiti. Sve će to donijeti novi zalet za rast BDP-a kakav još nije zabilježen!

Možemo samo zamisliti reakcije informatičara. Naime, oznaka računa mora se unijeti, a ako se takva oznaka kreira automatski, tada na knjigovodstvenoj ispravi ne treba biti navedeno: osim ako se takva oznaka ne kreira automatski [Sic!].

Sve navedeno navodi na zaključak da predlagatelj zakona ne razmišlja o racionalizaciji administrativnog posla u gospodarstvu, nego nameće sve više novih i novih obveza i troškova. Koliko će poduzetnici platiti poslove preprogramiranja i dodavanja novog sadržaja računima, upisivanja konta, to kao da više nikog ne brine.

Umjesto već odavno potrošene fraze o tome kako se ne traži novi novac za provedbu zakona u državnom proračunu ili kako je novac za provedbu ovoga Zakona osiguran u državnom proračunu, trebalo bi u obrazloženju svakog zakona pisati koliko se procjenjuje da će provedba takva zakona stajati gospodarstvo.

S obzirom na to koliko se u posljednje vrijeme gospodarstvu nameće poslova te novih i potpuno nepotrebnih obveza, čini se da je oporavak još jako dug. Kada će konačno mjerodavni shvatiti da nije misija propisa otežati nego olakšati poslovanje gospodarstva i kada će konačno shvatiti da ispunjenje te misije znači dobro i gospodarstvu i vlastima?

 

UVODNIK urednika Dr. sc. Šime GUZIĆ

Povratak na vijesti