Cilj provedbe godišnjeg popisa imovine i obveza je utvrđivanje stvarnog stanja i usklada knjigovodstvenog stanja sa stvarnim stanjem. Godišnji popis imovine i obveza obvezno provode sve neprofitne organizacije neovisno o tome na koji način vode poslovne knjige. U članku se ukratko objašnjava kako treba provesti godišnji popis imovine i obveza te kako evidentirati utvrđene popisne razlike.
Cilj, svrha i predmet popisa imovine i obveza
Postupak provedbe popisa imovine i obveza
Popisne razlike
Popisne razlike kod neprofitnih organizacija obveznika PDV-a i poreza na dobitak
One neprofitne organizacije koje primjenjuju neprofitno računovodstvu moraju do 3. ožujka 2025. godine predati svoje financijske izvještaje koje sastavljaju prema pravilima toga sustava. Financijske izvještaje u sustavu neprofitnog računovodstva mogu predati samo one organizacije koje su upisane u registar neprofitnih organizacija koji se vodi pri Ministarstvu financija.
Da bi financijski izvještaji bili točni i pouzdani, organizacije moraju provjeriti podatke koje će u njih upisati. One neprofitne organizacije koje primjenjuju dvojno knjigovodstvo moraju provjeriti sve račune glavne odnosno pomoćnih knjiga.
Tijekom 2024. godine nije bilo zahvata u računovodstvene propise pa stoga nema ni promjena u pristupu provjere računa glavne knjige za 2024. godinu u odnosu na onu koja se provela za 2023. godinu.
U ovom se članku osvrće na pravila mjerenja i vrednovanje pretežitog dijela pozicija financijskih izvještaja koje sastavljaju one neprofitne organizacije koje primjenjuju dvojno knjigovodstvo.
Uvod
Pravni okvir
Objašnjenja nekih od pozicija financijskih izvještaja
Obveze (razred 2, AOP 146 Obrasca BIL-NPF)
Prihodi (razred 3, AOP 001 Obrasca PR-RAS-NPF)
Rashodi (razred 4, AOP 054 Obrasca PR-RAS-NPF
Vlastiti izvori (razred 5, AOP 195 Obrasca BIL-NPF)
Zaključak
Autor: Dr. sc. Nada DREMEL , ovl. rač. i ovl. por. savj.
Obveznici sastavljanja i predaje godišnjih financijskih izvještaja su sve neprofitne organizacije, bez obzira na to koje knjigovodstvo vode. Neprofitne organizacije koje tijekom poslovne godine nisu imale poslovnih događaja, ni u poslovnim knjigama iskazane podatke o imovini i obvezama, sastavljaju i predaju izjavu o neaktivnosti. Rok za predaju financijskih izvještaja i izjave o neaktivnosti za 2024. godinu je do 3. ožujka 2025. godine.
Obveznici sastavljanja i predaje financijskih izvještaja
Financijski izvještaji
Izjava o neaktivnosti
Rok za predaju i način predaje godišnjih financijskih izvještaja
Neprofitne organizacije koje obavljaju gospodarsku djelatnost
U ovom se člankom daju posebitosti i obračunske radnje za neprofitne pravne osobe koje se odnose na sastavljanje Obrasca PDV za prosinac 2024. godine. Osobe koje svoje poslovne događaje bilježe u sustavu neprofitnog računovodstva, a obavljaju poduzetničku djelatnost i s motrišta PDV-a prelaze prag isporuka dobara i usluga u tekućoj ili prethodnoj godini, smatraju se obveznicima PDV-a. Obveza sastavljanja i predaje Obrasca PDV za posljednje razdoblje oporezivanja kalendarske godine odnosi se samo na obveznike PDV-a, a ne i na male porezne obveznike. Način i pravila sastavljanja 12. Obrasca PDV-a nisu se promijenila u odnosu na 2023. godinu. Detaljnije o ulasku / izlasku poreznih obveznika u sustav PDV-a, novom pragu za ulazak/ izlazak iz sustava PDV-a te novosti u PDV-u u 2025. godini, može se pročitati u časopisu RRiF, br. 12/24.u rubrici POREZI.
Uvod
Porezni položaj neprofitnih pravnih osoba kao obveznika PDV-a i malih poreznih obveznika
Sastavljanje 12. Obrasca PDV za 2024. godinu
Autor: Dr. sc. Ljerka MARKOTA , prof. struč. stud. i ovl. rač.
Udruge, ustanove i druge neprofitne organizacije mogu obavljati ugostiteljsku djelatnost i pružati usluge u turizmu, a u skladu sa Zakonom o ugostiteljskoj djelatnosti i Zakonom o pružanju usluga u turizmu, dakle posebnim propisima kojima se uređuju uvjeti za obavljanje tih vrsta djelatnosti ako je to propisano statutom ili drugim općim aktom o osnivanju.
Navedene djelatnosti, koje su brojne, mogu obavljati uz djelatnosti kojima se ostvaruju njihovi utvrđeni ciljevi, ali ih ne smiju obavljati radi stjecanja dobitka za svoje članove ili treće osobe.
Pretežiti dio računovođa zbog brojnosti poslovnih subjekta kojima vode poslovne knjige uglavnom su upoznati s poslovanjem i usporedno s time i računovodstvom koje primjenjuju trgovačka društva. Manji broj njih ima doticaja s ostalim dvama računovodstvenim okvirima koja postoje u RH: računovodstvom proračuna i proračunskih korisnika te računovodstvom neprofitnih organizacija koje ne primjenjuju računovodstvo proračuna i proračunskih korisnika (neprofitno računovodstvo).
Kako bi se tim računovođama olakšao prvi dodir s osobama koje primjenjuju neprofitno računovodstvo, ovim se člankom daju osnovne smjernice u vezi s radom tih neprofitnih osoba. Uz to, upućuje ih se i na temelje različitosti u poreznim sustavima, a daje im se i par napomena vezano uz ostala područja zanimanja.
Uvod
Odgovori na pitanja
Ostalo
Planiranje, samoprovjera i revizija
Zaključak
Autor: Dr. sc. Nada DREMEL , ovl. rač. i ovl. por. savj.