Sastavljanje Izvještaja o poslovnim događajima s povezanim osobama kao priloga godišnjoj prijavi poreza na dobit računovođama pričinjava goleme probleme zbog nejasnih propisa. U nekoliko odgovora na najčešća pitanja želimo olakšati sastavljanje tog Izvještaja.
1.Treba li u PD-IPO obrazac unijeti beskamatnu pozajmicu koju je trgovačko društvo primilo od člana društva ili povezane osobe?
Da, treba. Neovisno o tome je li kamata ugovorena ili je pozajmica beskamatna treba je unijeti u PD-IPO obrazac.
2.Unosi li se u PD-IPO obrazac pozajmica primljena od povezane osobe ako je ista primljena i vraćena u 2016. godini?
Da, unose se i pozajmice primljene i vraćene u godini za koju predajemo spomenuti obrazac.
3.Predaje li se PD-IPO obrazac za 2015. godinu?
Ne, PD-IPO Obrazac se ne predaje za 2015. godinu, nego za 2016. godinu.
4.Ako fizička osoba temeljem ugovora o zakupu daje u zakup poslovni prostor trgovačkom društvu čiji je član trebaju li se zakupnine evidentirati u obrascu PD-IPO?
Da, treba. Smatra se da fizička osoba (član društva) obavlja uslugu trgovačkom društvu te je stoga potrebno evidentirati najamnine pod dio II. 1. Obveze prema povezanim osobama po osnovi nabave robe i usluga i to kao uslugu.
5.Ako je fizička osoba član društva ili član uprave u više trgovačkih društava smatraju li se ta društva povezanim osobama?
Da, smatraju se povezanim osobama sva trgovačka društva čije udjele ima ista osoba ili je u tim društvima ista osoba član uprave.
6.Ivo ima 100% udjela u trgovačkom društvu ''A'' d.o.o., a njegova supruga ima 100% udjela u trgovačkom društvu ''B'' j.d.o.o. Smatraju li se ta dva društva povezanim?
Da, trgovačko društvo ''A'' d.o.o. i ''B'' j.d.o.o. smatraju se povezanim osobama.
7.Treba li se evidentirati posebno svaki račun za robu primljen od povezanog trgovačkog društva?
Ne treba. Obveze prema povezanim osobama s osnove nabave robe unose se zbrojno u jednoj svoti.
8.Treba li ulaganje u kapitalne pričuve od strane članova društva prikazati u PD-IPO?
Ne, ne treba jer u ovom slučaju ne nastaje obveza za plaćanje (npr. kamatu), odnosno ovo ulaganje nije obveza nego trajni izvor – dio kapitala.
Više informacija o sastavljanju obrasca PD-IPO i o tome tko se smatra povezanim osobama možete pročitati u časopisu RRiF br. 1/17. na str. 174. – 178.