Naknada za bolovanje samostalnih osiguranika (obveznika poreza na dobit) utvrđuje se temeljem Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (Nar. nov., br. 80/13. do 98/19.). Prema čl. 54. st. 3. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, naknada za bolovanje utvrđuje se od mjesečne osnovice osiguranja za obračun i uplatu doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje za prethodnih šest mjeseci prije mjeseca u kojemu je nastupilo bolovanje, smanjena za doprinose iz osnovice, porez na dohodak i prirez.
Porezni obveznici, samostalni osiguranici u sustavu poreza na dobitak, plaćaju doprinose na propisanu osnovicu koja se određuje prema koeficijentu 1,1 prema prosječnoj plaći ostvarenoj kod pravnih osoba u Hrvatskoj u razdoblju siječanj – kolovoz prethodne godine. U tom razdoblju 2021. godine, prema objavi Državnog zavoda za statistiku, ta plaća iznosi 9.537,00 kn. Primjenom koeficijenta 1,1 utvrđena je osnovica u svoti od 10.490,70 kn na koju obrtnici i obveznici poreza na dobitak i drugi samostalni osiguranici koji vode poslovne knjige, a obveznici su poreza na dobitak, plaćaju doprinose u 2022. godini.
S obzirom da je ovdje riječ o samostalnim osiguranicima za prva 42 dana bolovanja fizičke osobe koje su obveznici poreza na dobit plaćaju redovite doprinose ili si uz to isplaćuju i poduzetničku plaću, a tek od 43. dana bolovanja naknadu plaće radi privremene nesposobnosti za rad im isplaćuje izravno HZZO.
Uvjet za isplatu naknade je da su u propisanom roku plaćani doprinosi u prethodnih 6 mjeseci prije mjeseca u kojemu je nastupio osigurani slučaj i to najmanje za dva mjeseca. Prema čl. 75. Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznoga zdravstvenog osiguranja (Nar. nov., br. 49/14., 51/14. – ispravak, 11/15., 17/15., 123/16. – ispravak i 129/17.), uređeno je sljedeće:
Osnovica od koje se utvrđuje naknada smatra se bruto-svotom, a naknada koja se isplaćuje osiguraniku utvrđuje se u neto-svoti koja se izračunava tako da se od osnovice za doprinose odbiju doprinosi iz plaće pod kojima se smatra doprinos za mirovinsko osiguranje te porez na dohodak i prirez. Doprinosi iz plaće te porez na dohodak i prirez obračunavaju se na način propisan za obračun plaće, pri čemu se koristi i osobni odbitak na koji osiguranik ostvaruje pravo. Obračun doprinosa, poreza na dohodak i prireza obavlja se samo zbog utvrđivanja neto-naknade, što znači da se ne obavlja njihova uplata prema tom obračunu.
Prosječna dnevna naknada utvrđuje se tako da se zbroj svih neto-osnovica na koje su plaćeni doprinosi najmanje za dva mjeseca podijeli s brojem radnih dana u mjesecima za koje su plaćeni doprinosi u predmetnom šestomjesečnom razdoblju. Naknadu utvrđuje ovlaštena osoba HZZO-a na temelju doznake izabranog doktora na propisanoj tiskanici Potvrda o osnovicama (ne potvrda o plaći). Naknada se utvrđuje prema broju radnih dana u kojima je radnik spriječen za rad. Broj radnih dana u pojedinom mjesecu utvrđuje se tako da se od kalendarskih dana u mjesecu oduzmu nedjelje, što znači da se i subota ubraja u radne dane.
Utvrđenu dnevnu naknadu HZZO isplaćuje osiguraniku u postotku, u skladu s čl. 55. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju i čl. 86. Pravilnika, ovisno o razlogu bolovanja, a to je:
Više o poduzetničkoj plaći i ovim osiguranicima pročitajte u članku Poduzetnička plaća objavljenom u časopisu RRiF br. 2/22. str. 65.