Najznačajnija izmjena Zakona o PDV-u koji stupa na snagu 1. ožujka 2012. je promjena opće stope PDV-a sa 23% na 25%. Nadalje, proširena je primjena stope PDV-a od 10% na neka dobra i usluge, ne može se koristiti pretporez pri nabavi osobnih automobila, plovila i zrakoplova (osim za obavljanje djelatnosti) kao i pri nabavi svih dobara i usluga u vezi s tim dobrima, ne može se koristiti pretporez za nabavu dobara i usluga za potrebe reprezentacije, promijenjen je prag za ulazak u sustav PDV-a i dr. Većina odredbi primjenjuje se već od 1. ožujka 2012., no neke odredbe stupaju na snagu tek 1. siječnja 2013.
Najnovije izmjene Zakona o PDV-u treba promatrati prema danu stupanja na snagu te prema obvezama koje u vezi toga imaju poduzetnici prije i nakon promjena.
Jedna od najvažnijih izmjena Zakona o PDV-u koje stupaju na snagu već 1. ožujka 2012. je promjena opće stope PDV-a sa 23% na 25%. Primjena povećane stope PDV-a od 25% odnosi se samo na dobra i usluge koje su do dana stupanja na snagu izmjene Zakona o PDV-u, odnosno 1. ožujka 2012. bile predmet oporezivanja po stopi od 23%. Nadalje, određena skupina prehrambenih dobara kao primjerice jestiva ulja i masti, dječja hrana (u skladu s posebnim propisima), isporuka vode, bijeli šećer i dr. će od 1. ožujka biti oporezivi stopom PDV-a od 10%.
To znači da na sve isporuke dobara i usluga od 1. ožujka 2012. te na izdanim računima koji se odnose na te isporuke treba iskazati – obračunati novu stopu PDV-a od 25%, odnosno na određena dobra stopu od 10%. To proizlazi iz temeljnog načela nastanka porezne obveze u prometu dobara i usluga.
Međutim, ali tek s primjenom od 1. siječnja 2013., na usluge pripremanja hrane i obavljanje usluga prehrane u ugostiteljskim objektima te pripremanje i usluživanje bezalkoholnih pića i napitaka, vina i piva u tim objektima primjenjivat će se također stopa PDV-a od 10%.
Jedna od značajnih izmjena je također i nemogućnost priznavanja pretporeza pri nabavi osobnih automobila i drugih sredstava za osobni prijevoz uključujući i nabavu svih dobara i usluga u vezi s tim dobrima. Navedeno se ne odnosi na plovila, zrakoplove i osobne automobile koji se koriste isključivo za obavljanje registrirane djelatnosti prijevoza putnika, obuku vozača, servisnu službu i dr.
Jednako tako, ne može se priznati pretporez za nabavu dobara i usluga za potrebe reprezentacije.
Od 1. siječnja 2013. promijenjen je i prag ulaska u sustav PDV-a na 230.000,00 kn, a sukladno tome i prag prometa za mjesečne, odnosno tromjesečne obveznike PDV-a na 800.000,00 kn.
Osim što poduzetnici već od 1. ožujka 2012. trebaju na računima iskazati novu stopu PDV-a, promjena stope zahtijeva i promjenu u poreznim evidencijama i knjigama kao i način praćenja i evidentiranja prometa u knjigovodstvu poduzetnika. Zato je osim izmjena u Zakonu o PDV-u kao prateći dokument biti izmijenjen i Pravilnik o PDV-u. Izmjenom Pravilnika o PDV-u biti će propisan obvezan sadržaj poreznih evidencija, knjiga i izvješća (knjige U-RA, I-RA, PDV obrazac, PDV-K obrazac i dr.) koje treba prilagoditi i izmijeniti s promjenom stope PDV-a na 25%.
Napominjemo da osim promjene stope PDV-a, treba voditi brigu o prometima koji se događaju u tzv. „prijelaznom“ razdoblju, odnosno onima čija je isporuka započela prije 1. ožujka, a završila u razdoblju primjene nove stope PDV-a, o poreznom položaju primljenih predujmova i općenito o nastanku porezne obveze kod društava, a osobito kod obrtnika „dohodaša“.
Opširnije o svemu možete vidjeti u RRiF br. 3/12.