Obratili ste nam se upitom vezanim za određivanje i dodjeljivanje osobnoga identifikacijskog broja (dalje: OIB) stranim državljanima (studentima i profesorima) koji borave u Republici Hrvatskoj u okviru programa Erazmus+ u području visokog obrazovanja, programa CEEPUS i bilateralnih programa akademske mobilnosti. U upitu se navodi da neke ispostave Porezne uprave šalju strane studente i profesore u policijsku upravu odnosno policijsku postaju gdje zbog dugotrajnog postupka odobravanja privremenog boravka koji je uvjet za izdavanje OIB-a, ne mogu pravovremeno ostvariti svoja prava na otvaranje računa za uplate stipendije, pristup studentskim uslugama prehrane, pristup Informacijskom sustavu visokih učilišta i dr. Kao poseban problem ističu se strani državljani s kratkoročnim mobilnostima od jednog do tri tjedna te različitost u postupanju ispostava Porezne uprave. U nastavku odgovaramo.
U skladu s odredbama Zakona o osobnom identifikacijskom broju (Narodne novine, broj 60/08, dalje: Zakon) i Pravilnika o osobnom identifikacijskom broju (Narodne novine, broj 1/09, 117/10, 125/13, 31/15, 1/17, 6/20, 44/21, dalje: Pravilnik), OIB je stalna i obvezna oznaka svake osobe u pravnom sustavu Republike Hrvatske.
Člankom 5. stavkom 1. Zakona propisano je da su obveznici OIB-a kojima se određuje i dodjeljuje OIB, između ostaloga, strane fizičke osobe kod kojih je nastao povod za praćenje na području Republike Hrvatske.
Člankom 8. stavkom 2. Zakona propisano je da se stranoj osobi OIB određuje se i dodjeljuje na temelju podataka nadležnih tijela i pravnih osoba o nastalom povodu za praćenje strane osobe na području Republike Hrvatske.
Sukladno članku 3. stavku 7. Pravilnika prvi upis podrazumijeva upis činjenice rođenja za hrvatske državljane, upis stjecanja hrvatskog državljanstva odnosno naknadni upis u knjigu državljana, upis činjenice osnivanja za pravne osobe sa sjedištem na području Republike Hrvatske, upis strane fizičke osobe u službene evidencije odobrenja boravka strancima Ministarstva unutarnjih poslova.
Nadležna tijelo koje obavlja prvi upis broja za stranu fizičku osobu je Ministarstvo unutarnjih poslova sukladno članku 5. Pravilnika.
Člankom 4. Pravilnika propisano je da Ministarstvo financija, Porezna uprava po službenoj dužnosti određuje i dodjeljuje OIB na temelju informacije nadležnog tijela koje obavlja prvi upis obveznika broja.
Međutim, člankom 13. stavkom 1. Pravilnika propisano je da iznimno od članka 4. Pravilnika Ministarstvo financija, Porezna uprava po službenoj dužnosti određuje i dodjeljuje OIB obveznicima broja koji se upisuju u službene evidencije, a ne radi se o prvom upisu obveznika broja i to, u skladu člankom 28. stavkom 2. Pravilnika, kada je nastao povod za praćenje strane osobe to jest ako se strana osoba upisuje u neku službenu evidenciju o osobama i o imovini na području Republike Hrvatske te ako je strana osoba postala poreznim obveznikom prema posebnom propisu.
Člankom 14. Pravilnika propisan je postupak dodjele OIB-a stranoj fizičkoj osobi u Ministarstvu financija, Poreznoj upravi. Stavcima 1.,2.,5.,6. i 7. članka 14. Pravilnika propisano je da obveznik broja podnosi zahtjev osobnom predajom obrasca Zahtjev za određivanjem i dodjeljivanjem osobnoga identifikacijskog broja (dalje: Zahtjev) prema mjesno nadležnoj ispostavi Porezne uprave i uz Zahtjev predočuje isprave kojima potvrđuje podatke navedene u Zahtjevu. Ako Zahtjev podnosi strana fizička osoba kod koje je nastao povod za praćenje uz Zahtjev mora predočiti putovnicu. Iznimno ako strana fizička osoba izjavljuje da ne posjeduje putovnicu za potrebe određivanja i dodjeljivanja osobnoga identifikacijskog broja mora priložiti europsku osobnu iskaznicu ili identifikacijski dokument iz države državljanstva uz dokaz o pripadajućem državljanstvu.
Nadalje, ukoliko strane fizičke osobe neće obaviti samostalno radnje potrebne za određivanje i dodjeljivanje OIB-a, već u njihovo ime radnje poduzimaju druge opunomoćene osobe, na odgovarajući način se primjenjuje Zakon o općem upravnom postupku (Narodne novine broj 47/09 i 110/21) sukladno članku 16. Zakona.
U skladu s odredbama članka 36. Zakona o općem upravnom postupku stranka, odnosno njezin zakonski zastupnik može odrediti opunomoćenika koji će je zastupati. Za opunomoćenika se može odrediti odvjetnik, odvjetnički ured ili druga pravna osoba koja na temelju zakona može zastupati stranku, odnosno svaka druga potpuno poslovno sposobna osoba, osim one koja se bavi nadripisarstvom. Radnje koje u postupku poduzima opunomoćenik, u granicama dane punomoći, imaju pravni učinak kao da ih je poduzela sama stranka.
Napominjemo da, ukoliko je punomoć dana obrazovnoj ustanovi, neće se tražiti ovjera punomoći.
Slijedom navedenoga, ako strani student odnosno profesor podnese Zahtjev ispostavi Porezne uprave radi odobrenja boravka u Republici Hrvatskoj, biti će upućen u nadležnu policijsku upravu, odnosno postaju gdje će dobiti svoj OIB sukladno članku 3., 4. i 5. Pravilnika.
Međutim, ako se strani student odnosno profesor kod kojeg je nastao povod za praćenje, a ne radi se o prvom upisu odnosno odobrenju boravka, obraća Zahtjevom nadležnoj ispostavi Porezne uprave uz obrazloženje otvaranja računa u banci, tada će ispostava Porezne uprave odrediti i dodijeliti OIB sukladno članku 13. i članku 28. stavku 2. Pravilnika. U tom slučaju strani student odnosno profesor će dobiti Potvrdu o OIB-u u ispostavi Porezne uprave. Potvrdu je dužan predočiti prilikom upisa u neku od službenih evidencija odnosno pri eventualnom podnošenju zahtjeva za odobrenje boravka u nadležnoj policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji.