U Zakonu o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi adekvatnost kapitala definirana je kao stanje kad je temeljni kapital veći od polovine gubitaka. Odnosno, neadekvatan kapital je kad tekući i preneseni gubitci postanu veći od temeljnog (upisanog) kapitala.
Takva definicija je nepovoljna i ograničavajuća za poduzetnika jer uprava mora sazvati skupštinu društva koja bi potom trebala rješavati pitanja pokrića gubitka ili povećanja kapitala, i to u roku od 90 dana. Uzmimo slučaj kad bi trgovačko društvo za 2012. iskazalo gubitak od 500.000,00 kn. Prenesenog gubitka nema, ali zato ima temeljni kapital samo od 200.000,00 kn. Gubitak je veći od 1 polovine temeljnog kapitala i uprava (i nadzorni odbor) bi odmah u roku od 8 dana trebala poduzeti mjere na smanjenju temeljnog kapitala i njegovom ponovnom povećanju samo zato jer prema zakonskoj definiciji nisu uzete u obzir i ostale stavke kapitala (pričuve svih vrsta, zadržani dobitci). Kad bi u konkretnom slučaju društvo imalo zadržanih dobitaka od npr. 600.000,00 kn, nastali gubitak nema nikakvog utjecaja na temeljni kapital. To dokazuje da je neodrživa definicija o adekvatnosti kapitala te da je treba dopuniti, što smo i predložili.
Neadekvatnost kapitala je u bliskoj vezi sa prezaduženošću. Zakon definira prezaduženost kao stanje kad vrijednost imovine ne pokriva postojeće obveze. Pojednostavnjeno rečeno, društvo iskazuje gubitak iznad kapitala (svih njegovih dijelova a ne samo temeljnog kapitala) i kad treba pokrenuti predstečajnu nagodbu. U praksi imamo i takvu situaciju da je društvo solventno, tj. podmiruje dospjele obveze jer osnivač osigurava financijska sredstva. U tom slučaju treba promatrati svrhu i ciljeve zakona. Ako vjerovnici ničime nisu oštećeni, tj. naplaćuju svoje tražbine, ne postoji razlog prema kojemu bi ovakav poduzetnik trebao pokrenuti predstečajnu nagodbu. No, takvih slučajeva je premalo, na žalost.
Detaljnije o ovoj problematici i drugim pitanjima iz predstečajne nagodbe pročitajte u RRiF br.12/12. Napominjemo da smo ovu problematiku obradili u prilogu časopisa RRiF br. 11/12, te dali tekst tog zakona.