Postupanje po čl. 63. Zakona o porezu na dohodak – nedokazani izvori sredstava

Datum: 06.05.2013, Ponedjeljak
Klasa: 410-01/13-01/972
Davatelj: Porezna uprava

 Na upis da li nedokazani izvori sredstava utvrđeni u postupku poreznog nadzora provedenog po odredbama čl. 63. Zakona o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 177/04., 73/08., 80/10., 114/11., 22/12. i 144/12., dalje u tekstu Zakon) prema izvoru dohotka predstavljaju drugi dohodak, u nastavku odgovaramo:

 Člankom 63. Zakona propisano je da je radi pravilnog utvrđivanja obveze poreza na dohodak i drugih poreza, Porezna uprava dužna tijekom godine prikupljati podatke o oporezivim primitcima fizičkih osoba, pratiti promet dobara i obavljati sve druge potrebne radnje. Porezna uprava je dužna dohodak po osnovi nesamostalnog rada, samostalne djelatnosti, imovine i imovinskih prava od kapitala, od osiguranja i drugog dohotka, a i druge neoporezive primitke i potraživanja, uspoređivati s podatcima o nabavljenoj nepokretnoj, pokretnoj i drugoj imovini te drugim izdatcima fizičkih osoba i njihovim obvezama tijekom poreznog razdoblja. Usporedbu obavlja na temelju podataka s kojima raspolaže, podataka koje priopći porezni obveznik i podataka iz drugih izvora.

 Ako Porezna uprava u tijeku postupka prikupljanja podataka i njihove usporedbe utvrdi da izvori za imovinu fizičkih osoba nisu dokazani, utvrdit će po toj osnovi dohodak, kao razliku između vrijednosti imovine i dokazane visine sredstava za njezino stjecanje. Tako utvrđen dohodak pripisuje se ostvarenom dohotku od nesamostalnog rada, samostalne djelatnosti, imovine i imovinskih prava od kapitala, od osiguranja i drugom dohotku u poreznom razdoblju u kojemu je taj dohodak utvrđen i oporezuje prema propisima koji važe u tom poreznom razdoblju.

 U postupku ispitivanja izvora imovine ispitivat će se izvor cjelokupne imovine fizičke osobe stečene od 1. siječnja 2005. Ako je doneseno rješenje o utvrđenom godišnjem dohotku i porezu na dohodak za porezno razdoblje za koje se utvrđuje dohodak, protiv kojeg se ne može izjaviti žalba, Porezna uprava će po službenoj dužnosti bez vremenskog ograničenja pokrenuti obnovu postupka u roku od 30 dana od dana kada utvrdi dohodak.

 Prema čl. 32. st. 2. Zakona drugi dohodak ostvaruje se po osnovi primitaka koji se ne smatraju primitcima određenim po osnovi:
1. nesamostalnog rada iz čl. 14. Zakona,
2. samostalne djelatnosti iz čl. 18. Zakona,
3. imovine i imovinskih prava iz čl. 27. Zakona,
4. kapitala iz čl. 30. Zakona,
5. osiguranja iz čl. 31. Zakona.

      Stavkom 3. toga članka propisani su primitci koji se osobito smatraju primitcima po osnovi kojih se utvrđuje drugi dohodak, te je točkom 11. toga stavka propisano da se između ostalog tim primitcima smatraju i ostali posebno navedeni primitci koje fizičkim osobama isplaćuju ili daju pravne i fizičke osobe (obveznici poreza na dobit i obveznici poreza na dohodak koji obavljaju samostalne djelatnosti) i drugi isplatitelji i davatelji.
      Nadalje, člankom 59. Općeg poreznog zakona (Nar. nov., br. 147/08., 18/11., 78/12. i 136/12.) propisano je da je porezni obveznik dužan tijekom poreznog postupka sudjelovati u utvrđivanju činjeničnog stanja na način da potpuno i istinito iznosi činjenice bitne za oporezivanje te da za svoje tvrdnje ponudi dokaze. Člankom 67. toga Zakona propisano je da porezno tijelo koristi sva dokazna sredstva potrebna za utvrđivanje činjenica bitnih za oporezivanje, a osobito:
1. prikupljanje obavijesti od poreznog obveznika, drugog sudionika poreznog postupka i drugih osoba,
2. određuje vještake,
3. pribavlja isprave i spise,
4. izlazi na očevid.

      Slijedom navedenog, ako u poreznom postupku ni na koji zakonom propisan način nije moguće utvrditi da li je izvor dohotka koji je utvrđen kao nerazmjer između prijavljenih izvora za imovinu i stečene imovine, primitak po osnovi nesamostalnog rada iz čl. 14. Zakona, samostalne djelatnosti iz čl. 18. Zakona, imovine i imovinskih prava iz čl. 27. Zakona, kapitala iz čl. 30. Zakona, osiguranja iz čl. 31. Zakona, te primitak naveden u čl. 32. st. 3., toč. 1. do 10. Zakona, tada se može utvrditi da su izvori dohotka posebno navedeni primitci koje fizičkim osobama isplaćuju ili daju pravne i fizičke osobe (obveznici poreza na dobit i obveznici poreza na dohodak koji obavljaju samostalne djelatnosti) i drugi isplatitelji i davatelji te se isti pripisuje drugom dohotku.

Povratak na mišljenja