U časopisu Pravo i porezi br. 3/13. objavili smo prvi dio članka o novom Zakonu o koncesijama. U ovome broju našega časopisa nastavljamo s obradom te značajne tematike, odgovarajući na pitanja vezana za postupak davanja koncesije, ugovor o koncesiji, prestanak koncesije, relevantan zaključak Vlade Republike Hrvatske, pravna zaštita, politika koncesija, te prekršajne, prijelazne i završne odredbe.
Iz perspektive upravnosudskog praktičara, autor na sustavan način daje više savjeta tuženicima u upravnim sporovima u vezi s postupanjem prije pokretanja spora, nakon primitku tužbe na odgovor, pri sastavljanju odgovora na tužbu, u ostalim izvanraspravnim aktivnostima te na raspravi. Ujedno donosi ogledni primjer odgovora na tužbu. Dakle, slijedom praktičarskog iskustva prvostupanjskoga upravnog sudovanja u prvih 15 mjeseci primjene novog Zakona o upravnim sporovima, u ovom radu donosimo nekoliko praktičnih savjeta tuženicima, primjenjivih u različitim fazama upravnog spora.
Nadzor nad neposrednom primjenom zakona i drugih propisa, kako u okviru upravne organizacije državne, lokalne i područne (regionalne) samouprave tako i kod fizičkih i pravnih osoba, ima osobito društveno značenje. Taj se nadzor osigurava raznim sredstvima u svim upravnim područjima, a jedno od tih su upravni i inspekcijski nadzor nad radom i djelovanjem onih subjekata nadzora koji su predmet nadzora.
U ovome članku autorica razmatra pitanja vezana za to u kojim je slučajevima odvjetničko društvo obveznik plaćanja spomeničke rente. Za odgovor na pitanja treba poći od odredaba Ustava RH i drugih odgovarajućih zakona te stajališta sudske prakse najviših sudova u RH u vezi s navedenom problematikom koja se dodatno komentira u ovome članku. Uz to se navode okolnosti jednoga konkretnog slučaja (bez podataka o stvarnom identitetu obveznika) te stajališta nadležnih upravnih tijela u vezi s obvezom plaćanja spomeničke rente u tom slučaju. Okolnost koja primarno određuje tu obvezu i usmjerava ovu temu jest ta da je odvjetničko društvo, vlasnik poslovnog prostora, odvjetničku djelatnost obavljalo u objektu koji ima status kulturnog dobra.
S ciljem unaprjeđenja i ubrzanja građanskopravne zaštite, Zakon o parničnom postupku ponovno je, početkom ove godine, izmijenjen i dopunjen. Ovim izmjenama nastojali su se ukloniti pravni instituti koji su u praksi usporavali parnični postupak i na taj način dovodili do dugotrajnih parnica. Stoga su Zakonom uvedena nova rješenja koja bi trebala osigurati uvjete za učinkovitiju provedbu parničnog postupka, uz očuvanje pravne sigurnosti stranaka u postupku. Neke od izmjena autorica objašnjava u nastavku članka.
Autor: Dr. sc. Ljiljana MATUŠKO ANTONIĆ , dipl. iur.
Kroz analizu recentne sudske odluke, autor u članku zaključuje kako alkoholiziranost radnika na radu predstavlja kršenje obveze iz radnog odnosa, što može biti osnova za redoviti otkaz ugovora o radu zbog skrivljenog ponašanja radnika, te da se odbijanje radnika da se odazove pozivu poslodavca na provjeru alkoholiziranosti za vrijeme rada smatra da je radnik pod utjecajem alkohola.
Ugovori o izvođenju investicijskih radova u inozemstvu i uloga savjetodavnih inženjera Autor u članku općenito objašnjava ugovore o građenju, njihov razvoj i osobitosti te naglašava zajedničke i suprotne interese ugovornih strana. U vezi s time objašnjava i pojam ugovora o uslugama savjetodavnih inženjera, različite vrste savjetnika te odnos naručitelj – savjetodavni inženjer (projektant) – izvođač.
Punopravnim članstvom u Europskoj uniji Republika Hrvatska će postati ne samo članicom europske obitelji nego i konkurentom u odnosu na ostale države članica. Naime, u posljednjih desetak godina, potaknuto nizom presuda Europskog suda vezanih za slobodu poslovnog nastana, u EU se sve više govori o tzv. regulatornom natjecanju među državama članicama. Jednu od mjera regulatornog natjecanja svakako predstavlja i uvođenje novoga organizacijskog oblika u hrvatsko pravo društava – jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću, kod kojega su zahtjevi glede temeljnog kapitala te troškovi i formalnosti kod osnivanja olakšani do krajnje mjere. U ovome se članku izlažu osobitosti jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću kroz poredbenu analizu s klasičnim društvom s ograničenom odgovornošću i njemačkom inačicom jednostavnog društva, tzv. poduzetničkim društvom.
Autori: Prof. dr. sc. Hana HORAK Dr. sc. Kosjenka DUMANČIĆ , dipl. iur. Zvonimir ŠAFRANKO , mag. iur.
Prije formalnog ulaska u punopravno članstvo u Europskoj uniji, odnosno prije 1. srpnja 2013., RH će po prvi put provesti izbore za članove u Europski parlament. Postupak i način izbora članova iz RH u Europski parlament utvrđen je Zakonom o izborima zastupnika iz Republike Hrvatske u Europski parlament. O svemu detaljnije pišemo u nastavku članka.