Autorica u ovome članku razmatra kako pravila o izlučnoj zaštiti tako i pravila koja uređuju taj institut uopće, s ciljem pojašnjenja je li moguće ostvariti izlučnu zaštitu po prigovoru vlasništva nekretnine za koju je određena i za koju se provodi ovrha kao prava koje sprječava ovrhu te s tim u vezi nedopuštenosti takve ovrhe.
Autor: Doc. dr. sc. Gabrijela MIHELČIĆ , dipl. iur.
Autorica u ovome članku razmatra pitanja vezana za razvrgnuće suvlasničke zajednice u parničnom postupku. Naime, neusklađeno stanje u zemljišnim knjigama s evidencijom o nekretninama koja se vodi u katastru zemljišta te pravila upisa prema odredbama Zakon o zemljišnim knjigama, iziskuje od fizičkih i pravnih osoba da provode postupak upisa nekretnina u zemljišne knjige kako bi ostvarile pravo upisa vlasništva na nekretninama.
Autor: Dr. sc. Ljiljana MATUŠKO ANTONIĆ , dipl. iur.
Autor u ovom radu upućuje na čimbenike koji u značajnijem obujmu određuju teorijski, zakonodavni i praktični kontekst vlasništva i suvlasništva, a posebice problematiku pravne ustanove „podjele bračne stečevine“. Naime, tijekom posljednja dva desetljeća došlo je do transformacije zajedničke imovine bračnih drugova, odnosno prijenosa ove kategorije vlasništva iz sustava zajedničkog vlasništva u sustav suvlasništva. Bračna je stečevina tako, prema recentnom zakonskom rješenju, suvlasnička imovina bračnih drugova koja se dijeli na jednake dijelove, za razliku od prijašnjega zakonskog rješenja prema kojem se zajednička imovina bračnih drugova dijelila prema doprinosu pojedinoga bračnog druga u njezinu stvaranju.
Njemački se Zakon o porezu na zemljište gotovo u neizmijenjenom obliku primjenjuje 40 godina. Zakonom je uređena obveza plaćanja poreza na zemljište, utvrđivanje svote poreza na zemljište te rokovi plaćanja. Zakonom je omogućeno službenicima jedinica lokalne samouprave da samostalno utvrde svotu poreza na nekretnine primjenom Zakona o utvrđivanju vrijednosti na način da utvrde jedinstvenu vrijednost, primijene Zakonom propisanu poreznu stopu i multiplikator jedinice lokalne samouprave.
Republika Hrvatska sklopila je ugovore o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s 52 zemlje s ciljem da u slučaju kada porezni obveznik plati porez u jednoj zemlji ugovornici može izuzeti ili uračunati taj porez u poreznu obvezu u zemlji rezidentnosti. Metode izuzimanja odnosno uračunavanja (priznavanja) poreza plaćenog u drugoj zemlji ugovornici u kojoj porezni obveznik nije rezident određene su različito prema izvorima dohotka i prema pojedinom ugovoru. Stoga u tom smislu nema jedinstvenog odgovora nego svaki slučaj treba promatrati pojedinačno.
U časopisu Pravo i porezi br. 6 - 8/12. i 10/12. dan je prikaz odluka u okviru početne prakse Upravnog suda u Rijeci. U ovom broju časopisa autor nastavlja sa sažetim prikazom dijela presuda donesenih u okviru početne prakse navedenog Suda. U ovom dijelu prikaza izbor obuhvaća presude relevantne za upravna područja mirovinskog osiguranja, oružja, komunalnog doprinosa, službeničkog prava, konzularnog prava te eksproprijacije (izvlaštenja). Predstavljeno je i rješenje relevantno za određivanje pravodobnosti podnošenja zahtjeva za nadoknadu troškova upravnog spora.
Autorica u ovome članku razmatra uvjete i način korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu na teret obveznoga zdravstvenog osiguranja, a za vrijeme boravka u inozemstvu osigurane osobe Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje koja je upućena na službeni put, rad, stručno usavršavanje odnosno obrazovanje te osobe koja u inozemstvu boravi po privatnom poslu ili koja je rješenjem Zavoda upućena na liječenje u inozemnu zdravstvenu ustanovu.
Izvoz inženjering djelatnosti podrazumijeva izvoz (prodaju) velikih kapitalnih objekata investicijske izgradnje koji uključuju: građenje objekta u inozemstvu, izvoz materijalne i nematerijalne komponente „know–how“1 i tehnologije (opreme, strojeva reprodukcijskog materijala i nekih dodatnih funkcionalnih usluga). To je jedan od ključnih oblika difuzije i prijenosa tehnologije na komercijalnoj osnovi kojima razvijena gospodarstva izvoze na svjetsko tržište svoje integrirane proizvodne i intelektualne resurse. Postupak ugovaranja izvoza inženjering djelatnosti vrlo je složen, dugotrajan, stručan i odgovoran interdisciplinarni posao s dalekosežnim posljedicama za obje ugovorne strane. Taj postupak započinje već tijekom ustupanja radova izgradnje investicijskog objekta kad ugovorne strane oblikuju mnoge ugovorne elemente i kad definiraju koliko će proširena biti klasična ugovorna odgovornost ponuđača.
Za EU jedno je od bitnih pitanja i pitanje financiranja njezine opstojnosti i djelatnosti. Proračun EU oduvijek je bio predmet političkih pregovora na visokoj razini, a podrazumijeva aktivnosti različite naravi: s jedne strane, redistribuciju izvora između država članica, s druge strane, proizvodnju europskih „javnih dobara“ od strane zajedničkih institucija i politika.
Autori: Prof. dr. sc. Nikola MIJATOVIĆ Prof. dr. sc. Renata PERIĆ Biljana LERMAN