Autor u članku prikazuje otvorena pitanja pravnog uređenja kolektivnih pregovora i kolektivnih ugovora u Republici Hrvatskoj, opisujući pritom sadašnje stanje te nastavljajući s promišljanjem o potrebi promjena. Opisuje se uređenje Zakona o radu i iz njega proizašla primjena u praksi te se identificiraju ključna pitanja koja opterećuju kolektivne radne odnose kao odnose proizašle iz kolektivnih pregovora ili kolektivnih ugovora ili su s njima u vezi. Uz navedeno se predlažu i određena usmjerenja za rješenja te se opisuju rješenja koja izrađuju i nude politička vlast i opozicija.
U ovome se članku na zanimljiv i detaljan način, uz navođenje recentne sudske prakse, razmatraju aktualna pitanja vezana uz probni rad koji je, između ostalog, ustanovljen kako bi poslodavac mogao provjeriti radnikove sposobnosti te utvrditi odgovara li zahtjevima poslova za koje je sklopljen ugovor o radu.
Autorica u članku pojašnjava pretvorbu društvenog vlasništva u (privatno) pravo vlasništva te detaljno obrazlaže zakonski okvir po kojemu se ta pretvorba odvija, osobito u odnosu na pretvorbu društvenog vlasništva na građevinskom zemljištu.
Autor: Dr. sc. Ljiljana MATUŠKO ANTONIĆ , dipl. iur.
Ugovor o osiguranju sposobnosti vraćanja kredita nov je proizvod koji se pojavio na tržištu osiguranja u Hrvatskoj. Svrha je ugovora o osiguranju otplata rata iz ugovora o kreditu koje umjesto dužnika tj. osiguranika otplaćuje sam osiguratelj u situaciji kada dužnik (osiguranik) nije sposoban to učiniti zbog gubitka ili smanjenja prihoda. Autor u ovom članku iznosi iskustva iz prakse vezana uz naslovnu tematiku te, u skladu s time, daje svoj kritički osvrt te prijedloge za reformu.
Izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim komunikacijama iz 2011. u potpunosti je promijenjen čl. 107. Zakona, koji uređuje neželjene elektroničke komunikacije. U suvremenom poslovanju, komunikacija s kupcima elektroničkim putem, osobito elektroničkom poštom, sve je bitnija. No, kako je zloporaba elektroničke pošte u smislu slanja velikog broja neželjenih promidžbenih, pa i lažnih poruka postala ozbiljan problem, naš je zakonodavac u nacionalni propis ugradio najnoviji pravni okvir EU, a koji govori što je kod slanja elektroničkih poruka neželjeno i zabranjeno, a što poželjno i poslovno prihvatljivo. Kako je uređenje strogo, a kazne visoke, onima koji poslovno obavještavanje obavljaju putem elektroničke pošte svakako preporučujemo upoznavanje s aktualnim zakonskim okvirom.
Zakonodavstvo o javnoj nabavi predviđa različite vrste jamstava kao sredstava osiguranja izvršenja obveza. Najprikladnije sredstvo osiguranja u postupcima javne nabave je bankarska garancija na poziv. Zakonodavstvo ne nudi cjelovita rješenja za uređenje materije bankarske garancije na poziv, zbog čega dolazi do različitih tumačenja pri primjeni ovog instituta u praksi. Stoga, autorica, uz pitanja pojma bankarske garancije na poziv u sustavu javne nabave, njezin oblik, sadržaj i vrste u postupcima javne nabave, navodi i neke dvojbe u primjeni ovog instituta.
Članak razmatra sustav državne uprave u Republici Hrvatskoj na dan 30. travnja 2012. Rad se ograničava na katalogizaciju tijela državne uprave i njihova unutarnjeg ustrojstva, ne ulazeći u djelokrug tijela državne uprave, službeničke odnose niti u problematiku ustrojstva lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravnih osoba s javnim osobama i drugih tijela javne vlasti.
Porezno tijelo u tijeku poreznog postupka često nije u mogućnosti riješiti poreznu stvar ako ne riješi samostalnu pravnu cjelinu (prethodno pitanje). Prethodno pitanje je pitanje koje čini samostalnu pravnu cjelinu, a za čije je rješavanje nadležan sud ili koje drugo tijelo, a koje je prema svojoj prirodi takvo da se bez njegova prethodnog rješavanja ne može riješiti konkretna porezna stvar koja je predmet poreznog postupka.
Na temelju čl. 20. Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012.(Nar. nov., br. 24/12.) ministar financija donio je novu Naredbu o načinu uplaćivanja prihoda proračuna, obveznih doprinosa te prihoda za financiranje drugih javnih potreba u 2012. (dalje: Naredba za 2012.). Naredba je objavljena u Nar. nov., br. 37. od 29. ožujka 2012. i stupila je na snagu osmoga dana od dana objave. Pretplatnici RRiF-ova Poreznog priručnika za 2012. primili su Naredbu u posebno tiskanoj knjizi.
U posljednje se vrijeme učestalo na web-stranicama trgovačkih sudova objavljuje popis društava koja se brišu po službenoj dužnosti. Sijedom navedenog, a s obzirom na aktualnost ove tematike, detaljnije o tome pišemo u nastavku teksta.
Autorice u ovome članku analiziraju doseg slobode pružanja usluga u europskom pravu te implementaciju Direktive o uslugama u hrvatskom zakonodavstvu. Analizom postignuća u ovom području u državama članicama i usporedbom Zakona o uslugama s Direktivom o uslugama i načinima njezine implementacije u drugim državama članicama autorice daju odgovore o pozitivnim i negativnim učincima implementacije putem „krovnog zakona“.
Autori: Prof. dr. sc. Hana HORAK Dr. sc. Kosjenka DUMANČIĆ , dipl. iur.