Temeljna pravila izrade godišnje porezne prijave za 2011. za samostalne obrtničke djelatnosti i rokovi prijave u odnosu na prethodnu poslovnu godinu nisu se načelno promijenili. No treba istaknuti da se više ne primjenjuju neki osobni odbitci, i to za zdravstvene potrebe, stambene i dr., a izmjene su i u poreznim olakšicama. U odnosu na prethodnu godinu došlo je i do promjene poreznih razreda te su, sukladno tim izmjenama, promijenjeni i dijelovi obrasca DOH-Z i DOH. Opširnije o tome, obračunu amortizacije te izradi godišnje porezne prijave, može se pročitati u nastavku PRILOGA.
Pojam „dugotrajna imovina“, sukladno čl. 24. Zakona o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 177/04. do 114/11. – dalje: Zakon), obuhvaća stvari i prava koja služe za obavljanje djelatnosti i stjecanje dohotka a čiji je pojedinačna nabavna vrijednost (ili trošak proizvodnje ako su proizvedeni u vlastitoj režiji) veća od 3.500,00 kn i vijek uporabe dulji od jedne godine.
Dugotrajna imovina obuhvaća: a) dugotrajnu materijalnu imovinu koja može biti potrošiva i nepotrošiva. Potrošiva materijalna imovina (npr. građevinski objekti, strojevi i oprema, transportna sredstva i dr.) podliježe amortizaciju za razliku nepotrošive koja se ne amortizira (npr. zemljišta, prirodna bogatstva i umjetnička djela) b) dugotrajnu nematerijalnu imovinu (prava) koja predstavlja istrošivu dugotrajnu imovinu kao što su na primjer patenti, licencije, softveri i sl. Nabavljena dugotrajna materijalna imovina unosi se u Popis dugotrajne imovine (obrazac DI).
1. Dugotrajna imovina – predmet amortizacije 2. Popis dugotrajne imovine 3. Amortizacija 4. Otuđenje dugotrajne imovine 5. Praktični primjer obračuna i knjiženja amortizacije
Autor: Mr. sc. Đurđica JURIĆ, dipl. oec. i ovl. rač.
Za utvrđivanje dohotka samostalne obrtničke djelatnosti vode jednostavno knjigovodstvo (prema načelu blagajne) evidentiranjem poslovnih primitaka i poslovnih izdataka samo u jednoj knjizi − obrascu KPI. Ova skupina obveznika može uz zadovoljenje propisanih uvjeta plaćati porez na dohodak i paušalno, međutim, oni koje vode poslovne knjige utvrđuju dohodak kao razliku poslovnih primitaka i poslovnih izdataka u poreznom razdoblju. Obveznici poreza na dohodak koji obavljaju djelatnost obrta u supoduzetništvu − zajedničkom obrtu, trebaju predati prijavu za 2011. na obrascu DOH-Z za zajednički ostvareni dohodak najkasnije do kraja siječnja 2012. Tek nakon toga svaki supoduzetnik predaje prijavu za svoj dio dohotka te eventualno ostvarene ostale dohotke u poreznom razdoblju, do kraja veljače 2012.
1. Uvodne napomene 2. Zakonska osnova – propisi u vezi oporezivanja samostalnih djelatnosti 3. Rok, mjesto, način i razdoblje za koje se podnosi godišnja porezna prijava 4. Koji porezni obveznici trebaju predati prijavu poreza na dohodak od obavljanja samostalne djelatnosti 5. Koje samostalne djelatnosti ne mogu predati godišnju poreznu prijavu? 6. Kontrola evidentiranja primitka i izdatka u poslovnim knjigama obrtnika i slobodnih zanimanja u 2011. 7. Koje olakšice umanjuju ostvareni dohodak samostalnih obrtničkih djelatnosti
Autor: Mr. sc. Ljerka MARKOTA, dipl. oec. i ovl. rač.
Samostalne obrtničke djelatnosti prijavu na obrscu DOH i supoduzetnici u zajedničkom obrtu na obrascu DOH_Z predaju u istim rokovima kao i za prethodnu godinu. U obrascu DOH promijenjen je samo PRILOG UPO jer za 2011. imamo jedninsrtvene porezne stope koje se odnose na cijelu godinu. Načelno se postupak izrade godišnje porezne prijave nije promijenio, no samostalne djelatnosti trebaju voditi računa o umanjenjima dohotka koje proizlaze iz odredbi Zakona o porezu na dohodak i Zakona o državnoj potpori za obrazovanje i izobrazbu. Napominjemo da se u godišnjoj poreznoj prijavi na DOH obrascu za 2011. više ne mogu kao povećani osobni odbitak korisititi troškovi za zdravstvene usluge, svote ulaganja na ime kupnje ili gradnje stambenog prostora ili otplata kamata po kreditu, te najamnina.
1. Kako treba utvrditi dohodak − poreznu osnovicu 2. Utvrđivanje dohotka od obavljanja zajedničke djelatnosti na obrascu DOH-Z 3. Utvrđivanje godišnje porezne osnovice poreza i prireza na obrascu DOH 4. Posebnosti pri utvrđivanju dohotka od obrtničkih, slobodnih i drugih samostalnih djelatnosti − za obrtnike koji nisu obveznici PDV-a 5. Zaključak
Autor: Mr. sc. Ljerka MARKOTA, dipl. oec. i ovl. rač.