Novele Stečajnog zakona su u hitnom postupku usvojene u Hrvatskom saboru, i to na temelju Konačnog prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Stečajnog zakona br. PZ 197.
Riječ je o prvoj noveli toga Zakona koja ima 38 članaka koji će se, u pravilu, primjenjivati u postupcima pokrenutim nakon njezina stupanja na snagu, stoga autorica u ovom članku analizira novine u predstečajnom i stečajnom postupku.
1. Uvodne napomene
2. Promjene u općim odredbama
3. Promjene u pravilima o predstečajnoj nagodbi
4. Promjene u pravilima o stečajnom postupku
5. Prijelazne i završne odredbe
Hrvatsko trošarinsko zakonodavstvo propisuje da se trošarinski proizvodi – alkohol i alkoholna pića, duhanske prerađevine i energenti mogu u komercijalne svrhe kretati u sustavu odgode plaćanja trošarine uz primjenu sustav EMCS ili s plaćenom trošarinom (kretanja izvan sustava odgode plaćanja trošarine). U članku će se detaljnije razraditi trošarinski institut u trošarinskom poslovanju - direktna isporuka koja se primjenjuje na nacionalna kretanja i kretanje u EU-u, i to na alkohol i alkoholna pića, duhanske prerađevine i energente koji se u sustavu odgode plaćanja trošarine primaju izravno na mjesto direktne isporuke koje utvrđuje ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta ili registrirani primatelj.
1. Uvod
2. Institut „direktna isporuka“
3. Kretanja trošarinskih proizvoda u sustavu odgode plaćanja trošarine – sustavu EMCS
4. Kretanje trošarinskih proizvoda u sustavu odgode plaćanja trošarine koje se u cijelosti obavlja na teritoriju RH – nacionalna kretanja
5. Kretanje trošarinskih proizvoda u sustavu odgode plaćanja trošarine između RH i drugih država članica EU-a
Imenovanje poreznih zastupnika stranih poreznih obveznika u državama članicama Europske unije uređeno je Direktivom Vijeća 2006/112/EZ od 28. studenog 2006. o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost. Ona daje mogućnost državama članicama da izaberu žele li i u kojem obliku propisati obvezu, odnosno mogućnost poreznog zastupanja stranih poreznih obveznika na njihovom području. Pritom su dane određene smjernice. U članku je dan prikaz pravila vezanih uz imenovanje poreznog zastupnika stranih poreznih obveznika po drugim državama članicama Europske unije.
1. Uvod
2. Pravni okvir
3. Pravila imenovanja poreznog zastupnika stranih poreznih obveznika u drugim državama članicama EU-a
4. Sudska praksa
5. Zaključak
Autorica u članku obrazlaže nove trendove u poreznom nadzoru koji se odnose na elektronički nadzor, praćenje i nadzor elektroničke trgovine, usporedni nadzor, nazočnost službenika drugih država članica u službenim prostorijama i njihovo sudjelovanje u službenim ili upravnim radnjama u Republici Hrvatskoj odnosno zajednički nadzor.
1. Uvod
2. e-nadzor
3. Usporedni nadzor i nazočnost službenika drugih država članica
4. Zajednički nadzori
5. Zaključak
Autorica u članku ojašnjava primjenu Zakona o izvršenju poreznih obveza s obzirom na račune u inozemnim financijskim institucijama (dalje: FATCA) koji je u Sjedinjenim američkim državama (dalje: SAD) stupio na snagu 2010. godine s ciljem boljeg otkrivanja poreznih utaja građana SAD-a koji žive izvan SAD-a. FATCA predstavlja dio reformi Predsjednika SAD-a Baracka Obame kojima je bio cilj i povećanje državnih prihoda i smanjenje nezaposlenosti. U članaku se navodi i Sporazum o unaprjeđenju ispunjavanja poreznih obveza na međunarodnoj razini i provedbi FATCA-e između Republike Hrvatske (dalje: RH) i SAD-a.
1. Uvod
2. Prijmena FATCA-e u SAD-u
3. Primjena FATCA-e izvan SAD-a
4. Primjena FATCA-e u RH
5. Reakcije na primjenu FATCA-e
6. Zaključak
Autor: Dubravka PARIS , mag. educ. phil. angl. et. germ.
Ovim su člankom obuhvaćene bitne novele koje donosi Zakon o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona iz 2017. godine u vezi s ovrhom nekretnina, osobito one novele koje se odnose na ovrhu nekretnine koja ovršeniku i njegovoj obitelji služi isključivo za stanovanje (dom ovršenika).
1. Uvod
2. Relevantna pravna načela i jamstva
3. Bitne promjene u ovrsi na nekretnini
4. Mjerodavne prijelazne odredbe Novele OZ/2017
5. Zaključne napomene
Autorica u ovome članku na zanimljiv i detaljan način, prikazuje sudsku praksu po pitanju primjene zakonom izričito i, u praksi sve češćim, dodatnim kriterijima kojima se poslodavac rukovodi kada odlučuje kojemu će od radnika otkazati ugovor o radu.
1. Uvod
2. Kada radnik ne može ostvarivati pravo na sudsku zaštitu u vezi s primjenom kriterija
3. Sudska praksa o mogućnosti uvođenja dodatnih kriterija
4. Sudska praksa o primjeni (zakonskih) kriterija kada poslodavac ukida radno mjesto
5. „Balansiranje“ između zakonskih kriterija u sudskoj praksi
6. Razine uspoređivanja radnika
7. Dokazivanje kriterija
8. Obrazlaganje i vezanost poslodavca obrazlaganjem odluke o otkazu
9. Utjecaj savjetovanja na dopuštenost otkaza
10. Zaključak
Institut prava zadržanja (ius retentionis) i institut prava zaloga iako su različiti (pravo zadržanja je obvezno pravo, a založno pravo je stvarno pravo) ipak imaju zajedničku gospodarsku svrhu: pojačati obvezni ugovorni odnos olakšavajući osiguranje ispunjenja obveze.
Ta se dva pravna instituta stoga u znatnoj mjeri isprepliću, a što je izraženo i kroz zakonsku regulativu, pa i Zakon o obveznim odnosima, Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima koji sadržavaju odredbe o jednom i drugom pravu.
U članku autor nastoji sažeto prikazati ovu složenu, a nekada i kontroverznu materiju te razlike i sličnosti između ta dva pravna instituta, dajući njihov usporedni prikaz.
1. Uvod
2. Pravo zadržanja
3. Razlike između prava zadržanja i založnoga prava
4. Što isključuje pravo zadržanja
5. Dospjelost tražbine (vjerovnika)
6. Utuživost tražbine
7. Pravo zadržanja prema Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima
8. Neki konkretni primjeri prava zadržanja i založnoga prava po Zakonu o obveznim odnosima
9. Založno pravo i pravo zadržanja prema Ovršnom zakonu
10. Prestanak prava zadržanja i založnoga prava
11. Iz novije sudske prakse (revizijski postupci) Vrhovnoga suda Republike Hrvatske i nekih Županijskih sudova
12. Zaključno
U ovom se članku razmatra pravni režim rokova u postupcima javne nabave koji su sadržani u zakonodavstvu o javnoj nabavi, donesenom radi usklađenja sa zahtjevima novih europskih direktiva o javnoj nabavi. Nakon uvoda i općih napomena o pojmu i značenju rokova, objašnjava se njihovo klasificiranje po određenim kriterijima primjenjivim u postupcima javne nabave. S obzirom na to da postoje posebna pravila o računanju rokova, potom se analiziraju i posebnosti načina računanja rokova u postupcima javne nabave te mogućnost primjene instituta povrata u prijašnje stanje zbog propuštanja rokova. Skreće se pozornost i na potrebu ispravnog određivanja i računanja rokova, ali i na neke probleme koji se u vezi s tim pojavljuju u praktičnoj primjeni relevantnog zakonodavstva.
1. Uvod
2. Pojam i značenje rokova
3. Klasifikacija rokova
4. Računanje rokova
5. Povrat u prijašnje stanje
6. Zaključak
Autor u članku iznosi materijalnopravno shvaćanje Vrhovnog suda zauzeto još krajem 80-ih godina prošlog stoljeća, prema kojem se pretrpljena i buduća neimovinska šteta smatraju jednom štetom i repariraju jednokratnom isplatom pravične novčane naknade oštećeniku. U članku se iznose argumentirati koji su protivni trenutačno prevladavajućim pravnim shvaćanjem u judikaturi i jurisprudenciji, naslovljenom pravnom pitanju prema kojem postojeća i buduća neimovinska šteta čine jednu štetu pa oštećenik nema pravo na zasebne pravične novčane naknade na osnovi već pretrpljene neimovinske štete i buduće neimovinske štete koju će, prema redovitom tijeku stvari ili posebnim okolnostima konkretnog slučaja, zasigurno pretrpjeti u budućnosti.
1. Uvod
2. Važeći normativni okvir
3. Pravno shvaćanje Vrhovnog suda RH
4. Prevladavajuće pravno shvaćanje u jurisprudenciji
5. Argumenti protivni trenutačno prevladavajućim pravnim shvaćanjima
6. Zaključak
Autor u članku analizira izvore prava i neke ugovorne klauzule franšizinga te objašnjava ugovor o franšizingu koji predstavlja tipični autonomni složeni pravni posao. Potom se analiziraju različiti izvori prava i njihov odnos kod ugovora o franšizingu. U tome se poglavito sagledava europsko pravo, UNIDROIT te i u nas aktualan Europski etički kodeks o franšiznom poslovanju. Osobit se naglasak stavlja na analizu nekih učestalih klauzula ugovora o franšizingu: teritorijalne klauzule, ustupanja know-howa, prava nadzora, klauzule o obavljanju usluga, o plaćanju naknade, trajanju ugovora, raskidu ugovora te o ograničenju ili isključenju odgovornosti. Klauzule se analiziraju kroz pogled na spomenuti Europski etički kodeks o franšiznom poslovanju te neka mišljenja teorije.
1. Uvod
2. Izvori prava kod ugovora o franchisingu
3. Ugovor o franšizingu
4. Zaključak
Autor u ovome članku daje prikaz propisa kojim se, između ostaloga, uređuju profesionalno usmjeravanje i posredovanje pri zapošljavanju, a riječ je o novom Zakonu o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenostiv
1. Uvod
2. Stanje na tržištu rada
3. Područje primjene Zakona
4. Osiguranici za slučaj nezaposlenosti
5. Novčane naknade za slučaj nezaposlenosti
6. Evidencija nezaposlenih osoba i ostalih tražitelja zaposlenja
7. Prijava stranca na Zavod
8. Brisanje iz evidencije Zavoda
9. Priprema za zapošljavanje i posredovanje pri zapošljavanju
10. Prijelazne i završne odredbe
11. Zaključna razmatranja
Kako pravni poslovi predstavljaju jedan od načina stjecanja prava vlasništva i temeljna su pretpostavka za uknjižbu prava vlasništva u zemljišnu knjigu uz valjano očitovanje volje prijašnjeg vlasnika kojom on nedvojebno dopušta prijenos vlasništva na novog stjecatelja (tabularna isprava), autor u članku objašnjava na koji način ishoditi tabularnu izjavu putem suda kada prodavatelj odbije izdati odgovarajuću tabularnu ispravu nakon što je valjano sklopljen pravni posao.
1. Uvod
2. Tužbeni zahtjev za izdavanje tabularne isprave kada je pravni posao osnova za stjecanje prava vlasništva nekretnine
3. Tužbeni zahtjev za izdavanje tabularne isprave kada je pravo vlasništva nekretnine stečeno na temelju zakona
4. Zaključak
Preuzimanje duga – sporedna prava (čl. 99. ZOO-a/05)
Ako nije što drugo ugovoreno, preuzimatelj duga ne odgovara za nenaplaćene kamate koje su dospjele do preuzimanja
Stjecanje bez osnove – opće pravilo (čl. 210. ZOO-a/91)
Kad je ponuditelj uplatio jamčevinu, ali nakon održane dražbe stranke nisu sklopile ugovor o kupoprodaji, ponuditelj ima pravo tražiti povrat uplaćene jamčevine jer se osnova za uplatu jamčevine nije ostvarila
Tražbina naknade uzrokovane štete zastarijeva za tri godine od kad je oštećenik doznao za štetu i za osobu koja je štetu učinila
Odgovornost za štetu od opasne stvari (čl. 174. ZOO-a/91)
Za štetu od opasne stvari odgovara njezin imatelj
Odgovornost za štetu od opasne stvari (čl. 1067. ZOO-a/05)
Vlasnik opasne stvari oslobađa se odgovornosti ako dokaže da šteta potječe od nekog nepredviđenog uzroka koji se nalazio izvan stvari, a koji se nije mogao spriječiti, izbjeći ili otkloniti
Ništetnost ugovora (čl. 322. ZOO-a)
Otuđenje ili opterećenje tuđe stvari samo po sebi ne čini pravni posao ništetnim, te takav pravni posao nije suprotan prisilnom propisu ili moralu društva.
Stvarno pravo
Vrijeme potrebno za stjecanje prava vlasništva dosjelošću (čl. 159.st.4. ZV-a)
Rok za stjecanje dosjelošću nekretnina koje su na dan 8. listopada 1991. bile u društvenom vlasništvu, kao i za stjecanje stvarnih prava na tim nekretninama dosjelošću, računa se i vrijeme posjedovanja proteklo prije toga dana.
Suvlasnik ima pravo prema ostalim suvlasnicima postavljati zahtjeve koji proizlaze iz njegova suvlasništva.
Stjecanje vlasništva građenjem na tuđem zemljištu (§ 418. OGZ-a, čl. 1. Zakona o načinu primjene pravnih propisa donesenih prije 6. travnja 1941.)
Ako je vlasnik zemljišta znao za građenje, a nije ga odmah zabranio, ne može zahtijevati zemljište već isplatu tržišne cijene zemljišta.
Zaštita suvlasnika stvari na kojoj postoji zajedničko vlasništvo i pravo suvlasništva (čl. 85. ZV-a)
Kada je riječ o suvlasništvu na zajedničkim dijelovima zgrade dovoljno je da samo jedan od tužitelja suvlasnika stambene zgrade zahtijeva naknadu štete nastalu na zajedničkom dijelu zgrade.
Osiguranje novčane tražbine zasnivanjem založnog prava (čl. 98. ZZK-a, čl. 253, u vezi s čl. 55. i čl. 56. OZ-a)
Ako se od dva podneska koji se odnose na isto zemljišnoknjižno tijelo, prvi riješi onaj kasnije podnijeti podnesak, i to rješenje prvo upiše u zemljišnu knjigu, time ranije podnijeti podnesak ne gubi pravo prvenstva stečeno ranijim podnošenjem.
Obiteljsko pravo
Bračna stečevina (čl. 252. OBZ-a/98)
Imovina stečena na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju za vrijeme trajanja braka je bračna stečevina
Imovinski odnosi bračnih drugovA (čl. 257. OBZ-a/98)
Vlastita imovina bračnog druga je imovina stečena po drugoj pravnoj osnovi, a ne onoj koju uređuje odredba zakona koja regulira bračnu stečevinu
Bračna stečevina (čl. 249. OBZ-a/03)
Bračni drugovi su u jednakim dijelovima suvlasnici u bračnoj stečevini, ako nisu drukčije ugovorili
Ovrha radi predaje djeteta roditelju s kojim će dijete živjeti (čl. 340. – čl. 348. OBZ-a/03)
Za odlučivanje o žalbama protiv odluka svih općinskih sudova u obiteljskim predmetima ovrhe radi predaje djeteta nadležni su samo oni županijski sudovi propisani posebnim zakonom
Osobno ime. Zakonom o osobnom imenu određuje se postupak određivanja i promjene osobnog imena hrvatskih državljana. Svaki građanin ima pravo i dužnost služiti se osobnim imenom.
Otkazni rok za vrijeme bolovanja. Privremena nesposobnost za rad, odnosno bolovanje, na temelju Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, smatra se odsutnost s rada zbog bolesti ili ozljede zbog koje je radnik spriječen izvršavati svoju radnu obvezu u skladu s ugovorom o radu, drugim ugovorom ili aktom.
Sezonski radnici i pravo na božićnicu. Ako poslodavac pretežno posluje sezonski, za obavljanje stalnih sezonskih poslova može se sklopiti ugovor o radu na određeno vrijeme za stalne sezonske poslove.
Ovlasti radničkoga vijeća. Najučinkovitija ovlast radničkoga vijeća je njegova prethodna suglasnost na odluke poslodavca taksativno navedene u čl. 151. Zakona o radu.
Platni nalog i rješenje o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave. Platni se nalog donosi na temelju vjerodostojne isprave i ako se on ne ospori, u biti postaje ovršnom ispravom na temelju koje se provodi ovrha. Rješenjem o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave najprije se donese platni nalog, a zatim se u istom postupku (istom odlukom) donese i rješenje o ovrsi po tom platnom nalogu.
Stečajni postupak - reperkusije na prava radnika. Otvaranjem stečajnoga postupka pogoršava se pravni položaj radnika stečajnoga dužnika kako u pogledu njihovih materijalnih i drugih prava iz radnog odnosa tako dakle i u dijelu sudjelovanja u odlučivanju poslodavca.