Predugovor, kapara i odustatnina te kapara kao odustatnina razmjerno se često pojavljuju u obveznom ugovornom pravu. Pojavljuju se i u građanskim i trgovačkim ugovorima, ali u praktičnom životu osobito su zastupljeni u pravnim odnosima među osobama koje nisu trgovci.
Premda se, u načelu, ti instituti smatraju dobro poznatima, obvezno pravo vezano za njih propisuje brojna i ponekada vrlo složena pravila koja adresatima u RH često nisu u dovoljnoj mjeri jasna ni poznata. Razmjerno brojna sudska praksa najviših sudova pokazuje i da se glede nekih njihovih bitnih karakteristika često javljaju problemi, pogreške i nepravilna tumačenja. Osim u obveznom, ti instituti imaju određeno značenje i u poreznom pravu jer ponekad predstavljaju temelj nastanka porezne obveze.
Poradi toga u ovom će se članku ukratko analizirati s motrišta Zakona o obveznim odnosima te u poreznopravnom kontekstu.
1. Uvod
2. Predugovor
3. Kapara
4. Odustatnina i kapara kao odustatnina
5. Zaključak
Proučavajući ugovore o kreditu osigurane stvarnopravnim osiguranjima, a koji se u praksi većinom sklapaju u potrošačkim odnosno B2C odnosima, autorice u ovome članku dolaze do spoznaja o mnogobrojnim problemima u hrvatskoj sudskoj praksi, ali i zakonodavstvu.
Imajući u vidu osobite poteškoće u tumačenju i praktičnoj primjeni harmoniziranih nacionalnih odredaba koje se odnose na potrošačko kreditiranje i pravo potrošača općenito, autorice nastoje dati jasne i koncizne odgovore na brojna ključna pitanja o kojima ovisi ispravna primjena spomenutog zakonodavstva.
1. Uvod
2. Subjekti ugovora o (potrošačkom) kreditu i sporazuma o stvarnopravnom osiguranju na nekretnini kao predmetu osiguranja
3. Forma ugovora o (potrošačkom) kreditu i sporazuma o stvarnopravnom osiguranju tražbine na nekretnini kao predmetu osiguranja
4. Predmet ugovora o (potrošačkom) kreditu i sporazuma o stvarnopravnom osiguranju tražbine na nekretnini kao predmetu osiguranja
Autori: Doc. dr. sc. Gabrijela MIHELČIĆ , dipl. iur. Doc. dr. sc. Emilia MIŠĆENIĆ
Problem plaćanja predujma za otvaranje stečajnog postupka bila je velika zapreka za podnošenje prijedloga za otvaranje stečajnog postupka pa je novi Stečajni zakon uveo bitne izmjene vezane uz predmetna pravila.
Uvedena je i obveza FINA-e da kod blokade računa pravne osobe rezervira sredstva za pokriće osnovnih troškova te obveza osoba ovlaštenih za zastupanje društva da osobno plate predmetna sredstva na ime predujma za pokriće troškova stečajnog postupka.
Slijedom navedenoga, autorica u ovome članku daje prikaz novosti u vezi s obvezom plaćanja predujma za otvaranje stečajnog postupka.
1. Uvod
2. Dužnost podnošenja prijedloga za otvaranje stečajnoga postupka pravne osobe
3. Predujam za namirenje troškova stečajnoga postupka
4. Osiguranje novčanih sredstava za namirenje troškova stečajnoga postupka
5. Plaćanje predujma odgovornih osoba
Izmjenama i dopunama Općega poreznog zakona (dalje: OPZ) koji je stupio na snagu 17. ožujka 2015. godine (Nar. nov., br. 26/15.), čl. 9.a propisano je izdavanje obvezujućih mišljenja od strane Porezne uprave. Porezna uprava ovlaštena je na pisani zahtjev poreznog obveznika donijeti obvezujuće mišljenje o poreznom tretmanu budućih i namjeravanih transakcija, odnosno poslovnih događaja i djelatnosti poreznog obveznika. O svemu tome pročitajte u nastavku članka.
1. Uvod
2. Određenje obvezujućih mišljenja u poreznoj teoriji
3. Pravne posljedice izdavanja obvezujućih mišljenja
4. Porezne teme o kojima se može zatražiti obvezujuće mišljenje
5. Proces donošenja obvezujućeg mišljenja u Poreznoj upravi
6. Tko može podnijeti zahtjev za izdavanjem obvezujućeg mišljenja
7. Prethodni razgovor
8. Zahtjev za izdavanjem obvezujućeg mišljenja – potrebni elementi
9. Savjetodavno tijelo za obvezujuća mišljenja – STOM
10. Slučajevi u kojima se donosi obvezujuće mišljenje ne
11. Rokovi za izdavanje obvezujućeg mišljenja
12. Sadržaj obvezujućeg mišljenja
13. Rokovi važenja obvezujućeg mišljenja
14. Troškovi izdavanja obvezujućeg mišljenja
15. Razmjena obvezujućih mišljenja u Europskoj uniji
Autor u članku opisuje strukturu i obveze visokih učilišta u svojstvu poslodavca u odnosu na zaštitu zdravlja i dostojanstva radnika kroz zabranu izravne ili neizravne diskriminacije na području rada i uvjeta rada. Jednako tako, autor u članku uključuje kriterije za odabir i uvjete pri zapošljavanju, napredovanju, profesionalnom usmjeravanju, stručnom osposobljavanju i usavršavanju te prekvalifikaciji radnika.
1. Visokoškolske ustanove
2. Zaštita dostojanstva radnika i imenovanje posebnog povjerenika
3. Primjeri općih i posebnih akata visokoškolskih ustanova
Radniku školske ustanove radni odnos prestaje u skladu s analogijom zakonskih pretpostavki općih propisa o radu. U Glavi XI. Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, kao lex specialis, a sve vezano uz primjenu instituta otkaza kao načina prestanka ugovora o radu, navodi ‘samo’ dvije vrste redovitog otkaza ugovora o radu: osobno uvjetovani otkaz i otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika. U skladu s općim propisom o radnim odnosima, u ovome se članku skreće pozornost na najčešće situacije i pretpostavke koje dovode do prestanka radnog odnosa u školskim ustanovama te situacije kada se otkaz smatra nedopuštenim.
1. Uvod
2. Redoviti otkaz ugovora o radu
3. Izvanredni otkaz ugovora o radu
4. Zabrana otkaza bez prethodne suglasnosti sindikalnog povjerenika odnosno sindikalnog povjerenika s pravima i obvezama radničkog vijeća (čl. 30. TKU-a)
5. Odluka o otkazu i trajanje otkaznog roka te otpremnina
6. Vraćanje radnika na posao u slučaju nedopuštenog otkaza
Autorica u članku kroz sudsku praksu daje odgovor tko ispunjenjem određenih zakonskih pretpostavki ostaje vlasnikom građevine koja je sagrađena na tuđem zemljištu, budući da je pravo vlasništva česta pravna tema, kako među pravnom strukom tako i u svakodnevnim različitim životnim i poslovnim situacijama. To je pravo po svojoj biti vrlo jasno i jednostavno, no povezano je s toliko različitih aspekata i često s vrlo složenim zapletima.
1. Uvod
2. Pojam
3. Zakonske odredbe
4. Građenje na tuđem pravu građenja
5. Sudska praksa – zanimljivi primjeri
6. Umjesto zaključka
Autor u članku skreće pozornost na problematiku zauzetoga pravnog shvaćanja mjerodavnih javnopravnih tijela prema kojem članovi obitelji osobe s invalidnošću koji s njom žive u obiteljskoj zajednici ne ispunjavaju zakonske uvjete za priznanje predmetnog prava na status njegovatelja.
Autorica u ovome članku najprije analizira položaj i ulogu stručnih udruženja pri sklapanju zabranjenih sporazuma u pravu tržišnog natjecanja. Potom se razmatra pitanje odgovornosti udruženja, tj. je li riječ o samostalnoj odgovornosti udruženja, individualnoj odgovornosti njezinih članova ili solidarno svih članova udruženja. U nastavku se kroz praktične primjere odluka iz prakse Europske komisije, nacionalnih tijela za zaštitu tržišnog natjecanja država članica te Suda EU izlaže način sankcioniranja udruženja. Naposljetku se daje osvrt i na mogućnost primjene instituta oslobođenja od kazne ili smanjenja kazne na udruženja i na kolektivno oslobođenje od sankcije.
1. Uvod
2. Uloga udruženja poduzetnika u kartelima
3. Odgovornost udruženja za kartele
4. Sankcioniranje udruženja - primjeri iz prakse
5. Primjena instituta oslobođenja ili smanjenja sankcije na udruženja poduzetnika
6. Zaključak
Autor u ovome članku razmatra pitanja vezana uz vještačenje radne sposobnosti u mirovinskom osiguranju u svjetlu Uredbe o medicinskom vještačenju u mirovinskom osiguranju iz 2014., kojom se uređuju način i postupak medicinskog vještačenja u mirovinskom osiguranju. Propisuje se tko su ovlašteni vještaci, način njihova imenovanja, područje i način njihova rada, sadržaj nalaza i mišljenja koja daju te postupanje izabranog doktora medicine primarne zdravstvene zaštite.
Uredba propisuje opseg i sadržaj medicinske i druge dokumentacije koju je doktor medicine, koji je liječio osiguranika, obvezan prethodno pripremiti i sa svojim nalazom i mišljenjem dostaviti HZMO-u radi vještačenja. Uredbom se uređuju i način i postupak obavljanja revizije te postupak nadzora i kontrole.
1. Uvod
2. Vještaci
3. Postupak izabranog doktora medicine primarne zdravstvene zaštite
4. Postupak vještačenja
5. Revizija nalaza i mišljenja o smanjenju, djelomičnom gubitku ili potpunom gubitku radne sposobnosti
6. Ponovni i kontrolni pregled
7. Žalbeni postupak u Centru za medicinsko vještačenje
8. Zaključak
Autorice u ovome članku navode pozitivnu zakonodavnu regulativu naslovljene materije, presjek recentne upravnosudske prakse te nude neka rješenja u vezi s možebitnim dvojbama koje se mogu pojaviti u primjeni odredaba o određivanju obveze plaćanja sudskih pristojbi u upravnom sporu.
1. Uvod
2. Oslobođenje od plaćanja sudskih pristojbi
3. Utvrđivanje pristojbene obveze – pristojbeni predmet
4. Utvrđivanje visine pristojbe
5. Naplata sudskih pristojbi
6. Zaključno
Udruga kao pravna osoba djeluje putem svojih organa skupštine i uprave, a koje čini osoba ovlaštena za zastupanje. U ovom broju časopisa objavljujemo prvi dio članka u kojem se detaljno analizira rad skupštine udruge, odnosno pravni položaj i sastav skupštine, nadležnost skupštine, sazivanje skupštine, tijek skupštine, donošenje odluka na skupštini te nevaljale ili ništetne odluke skupštine.
Dana 2. srpnja 2016. godine stupio je na snagu novi Pravilnik o financijsko-materijalnom poslovanju sudova sa strankama (Nar. nov., br. 58/16., dalje: Pravilnik). Pravilnikom se propisuje postupanje s novcem, vrijednostima i drugim stvarima predanim sudovima radi uporabe u određenu svrhu ili određivanja korisnika u sudskom postupku, te polog i način evidentiranja naplate novčanih kazna, troškova kaznenog i prekršajnog postupka, oduzimanja imovinske koristi i polaganja jamčevine.
1. Uvod
2. Sredstva za posebne namjene
3. Investicije
4. Postupanje s polozima
5. Poslovne knjige za financijsko-materijalno poslovanje sudova sa strankama
6. Evidencija naplate novčane kazne, troškova kaznenog postupka i oduzete imovinske koristi
7. Umjesto zaključka
Porezni tretman faktoringa i faktoringa koji uključuje otkup mjenice
Vulkanizerske usluge
Uvoz povijesnog vozila (oldtimer)
III. Porez na dohodak
Izuzimanje nekretnine u neposlovne svrhe
Uvećanje osobnog odbitka po osnovi invalidnosti temeljem odluke inozemnog tijela
Oporezivanje dobiti supoduzetniku u zajedničkoj djelatnosti koji ostvaruje dodatne prihode od iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima te organiziranja kampova
Uvećanje osobnog odbitka radi uzdržavanja izvanbračnog druga
Dohodak od imovine ostvaren po osnovi zakupa poslovnog prostora između bračnih drugova
Povrat poreza maloljetnicima po osnovi kamata na štednju u posebnom postupku
Naknada za odvojeni život od obitelji stranca koji je zaposlen u RH a obitelj živi u inozemstvu
Isplata regresa - način isplate
Isplate novčane pomoći građanima
Uvećani osobni odbitak za uzdržavano punoljetno dijete
Oporezivanje inozemnih mirovina – ostvarena iz Talijanske Republike
Primjena porezne olakšice za reinvestiranu dobit od 2015. godine
IV. Porez na dobitak
Pripajanje društava koje je izvršilo reinvestiranje dobiti
V. Drugi porezi, pristojbe i davanja
Sudjelovanje stranke u poreznom postupku na način da prije donošenja poreznog rješenja potpiše zapisnik
Elektronička dostava isprava o najmu i zakupu nekretnine
Korištenje vozila u promotivne svrhe
Osnovanost zahtjeva za povrat trošarine tvrtke V. d.d.
Odgovornost proizvođača stvari za nedostatke (čl. 179. ZOO-a/91)
Proizvođač stvari s nedostatkom odgovara za štetu po kriteriju objektivne odgovornosti
Kada se može zadržati primljeni iznos naknade štete (čl. 216. ZOO/91)
Ne može se tražiti vraćanje iznosa na ime naknade štete zbog ozljede tijela, narušenja zdravlja ili smrti, kad je isplata izvršena po pravomoćnoj presudi, jer treba smatrati da je isplata izvršena savjesnom pribavitelju
Zastara međusobnih tražbina pravnih osoba iz ugovora o prometu robe i usluga (čl. 374. ZOO/91)
Međusobne tražbine pravnih osoba iz ugovora sklopljenih u obavljanju djelatnosti koje čine predmet njihova poslovanja zastarijevaju u roku od tri godine
Ugovor o osiguranju – neplaćanje premije (čl. 913. ZOO/91)
Ugovor o osiguranju prestaje po samom zakonu ako premija ne bude plaćena u roku od godine dana od dospjelosti
Ništetnost odredaba ugovora o osiguranju koje predviđaju gubitak prava (čl. 942. ZOO-a/05)
Ništetne su odredbe ugovora o osiguranju koje predviđaju gubitak prava na osigurninu, ako osiguranik nakon nastupanja osiguranog slučaja ne ispuni neku od propisanih ili ugovorenih obveza
Radno pravo
Sloboda ugovaranja (čl. 7. ZR-a/09)
Za radnike u javnim službama plaće su uređene posebnim propisom
Izvanredni otkaz ugovora o radu (čl. 108. ZR-a/09)
Neispunjenje ugovorne obveze da u ugovorenom roku položi stručni ispit predstavlja osobito tešku povredu obveza iz radnog odnosa
Izvanredni otkaz ugovora o radu (čl. 108. ZR-a/09)
Nebriga zajednice, koja sudjeluje u proizvodnji hrane i dolazi u neposredni dodir s hranom, o redovitom obavljanju zdravstvenih pregleda predstavlja osobito tešku povredu obveza iz radnog odnosa
Otkazni rok (čl. 111. ZR-a/95)
Kad usvoji tužbeni zahtjev za utvrđenje nedopuštenosti odluke o otkazu, sud može utvrditi dan prestanka ugovora o radu s obzirom na trajanje otkaznog roka
Sudski raskid ugovora o radu (čl. 123. ZR-a/95)
U slučaju sudskog raskida ugovora o radu radni odnos prestaje danom koji odredi sud prema okolnostima svakog konkretnog slučaja
Trgovački sudovi su nadležni određivati mjere osiguranja u postupcima u kojim su inače nadležni
Zahtjev za naknadu parničnih troškova (čl. 164. ZPP-a)
U slučaju presumiranog povlačenja tužbe tuženiku pripada pravo staviti zahtjev za naknadu troškova u roku od 15 dana od dostave rješenja o povlačenju tužbe
Prijedlog za mirno rješavanje spora (čl. 186. ZPP-a)
Ako stranke suglasno predlože spor riješiti mirnim putem pred sudom, bez odgode će se odrediti ročište radi pokušaja mirenja
Dostava nije propuštena kad je poziv za ročište učinjen rješenjem kojim je sud obvezao opunomoćenike stranaka da o danu i vremenu ročišta izvijeste svoje stranke
Zapljena po pristanku dužnika. Dužnik može privatnom ispravom potvrđenom kod javnog bilježnika dati suglasnost da se radi naplate tražbine vjerovnika zaplijeni njegova plaća, odnosno drugo stalno novčano primanje, osim u dijelu u kojem je to primanje izuzeto od ovrhe.
Stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa. Donošenjem Zakona o poticanju zapošljavanja nezaposlenim mladim osobama i poslodavcima je otvorena mogućnost korištenja mjerama aktivne politike u zapošljavanju, samozapošljavanju te stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa.
Obračun PDV-a na isporuke dobara s montažom. Isporuke dobara koje otprema ili prevozi isporučitelj, kupac ili treća osoba u njihovo ime, a koja sastavlja ili postavlja isporučitelj ili druga osoba za njegov račun s ili bez probnog rada, oporezuju se PDV-om prema mjestu gdje se ta dobra sastavljaju ili postavljaju. Kada porezni obveznik iz EU-a isporučuje iz EU-a u RH dobra s montažom ili postavljanjem poreznom obvezniku u RH, PDV obračunava hrvatski porezni obveznik. Tada strani porezni obveznik nije u obvezi registrirati se za potrebe PDV-a u RH, jer porezna obveza prelazi na hrvatskoga poreznog obveznika.
Prodaja dobara na sajmovima u Sloveniji poreznih obveznika iz RH s motrišta PDV-a. Porezni obveznici iz RH koji planiraju prodavati svoja dobra na sajmu u Sloveniji osobama koje nisu porezni obveznici (građanima), trebaju se za navedenu prodaju registrirati za potrebe PDV-a u Sloveniji kada prijeđu prag isporuke od 35.000 eura.
Obračun PDV-a na stjecanje usluge demontaže iz EU-a. Na uslugu demontaže stroja primljene od društva iz EU-a koji nije u bazi VIES, porezni obveznik iz RH treba obračunati hrvatski PDV po stopi od 25 %. Pri tome porezna obveza nastaje u trenutku obavljanja tih usluga.
Prodaja dobara na sajmovima u Sloveniji poreznih obveznika iz RH s motrišta PDV-a. S obzirom na to da ugovor o stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa ne prestaje otkazom u smislu Zakona o radu, nema niti otkaznog roka u smislu Zakona o radu.
Stručno osposobljavanje za rad i otkazni rok. Radnik je obvezan raditi dulje od punoga odnosno nepunoga radnog vremena (prekovremeni rad), i to na pisani zahtjev poslodavca, ali neupućivanje tog zahtjeva raniku nije prekršaj.
Pisani zahtjev za prekovremeni rad i prekršaj. Otkazni rok počinje teći danom dostave otkaza ugovora o radu bez obzira na to otkazuje li ugovor o radu radnik ili poslodavac.
Početak tijeka otkaznog roka. Ne mora svaki ugovor o radu sadržavati odredbu o dodatcima na plaću, odnosno o povećanoj plaći, već se to pitanje može utvrditi pravilnikom o radu ili kolektivnim ugovorom.
Povećana plaća kao ugovorna kategorija. Pravo na sudjelovanje u odlučivanju radnika zaposlenih u tijelima državne uprave o pitanjima u vezi s njihovim gospodarskim i socijalnim pravima i interesima nije uređeno na nedvojbeni način. Smatramo da radnici u administraciji sudova nemaju pravo na utemeljenje radničkog vijeća.
Pravo na utemeljenje radničkog vijeća. Bitna razlika između radnog i službeničkog odnosa je u tome što je radni odnos ugovorni, a službenički pretežno statusni i upravna je stvar.
Radni i službenički odnos. Savjetovanje poslodavca s radničkim vijećem prije donošenja odluke značajne za položaj radnika je obvezatno, ali prijedlozi i mišljenje radničkog vijeća u pravilu ne obvezuju poslodavca.
Savjetovanje i suodlučivanja s radničkim vijećem. Međutim, u određenim Zakonom propisanim slučajevima odluka poslodavca nema pravni učinak bez suglasnosti radničkog vijeća.
Skrivljeno ponašanje radnika - otkaz. Davanje poslodavcu lažne isprave o kvalifikaciji prilikom zapošljavanja, opravdani je razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu.