U prvom dijelu ovoga članka, koji smo objavili u prethodnom broju ovoga časopisa, objašnjen je institut izvlaštenja kojim država prisilom uređuje stvarnopravne odnose s nositeljima prava vlasništva kada je cilj ostvarivanje zajedničkih interesa. Novim se Zakonom o izvlaštenju i određivanju naknade (Nar. nov., br. 74/14.) detaljno propisuje postupak izvlaštenja koji je koncipiran tako da je u postupku izvlaštenja prethodno potrebno riješiti imovinskopravne odnose na nekretninama, a koje se nalaze u zoni zahvata pravomoćne lokacijske dozvole, a potom utvrditi naknade za nekretninu koja se treba isplatiti vlasnicima za izvlaštenje nekretnine vlasnicima nekretnina. U ovom se članku objašnjava stvarnopravni učinak izvlaštenja i određivanje naknade za izvlaštenu nekretninu.
Autorica u ovome članku prikazuje najznačajnije izmjene i dopune pravila o ovrsi na nekretnini. Naime, učinjene izmjene i dopune Ovršnog zakona vrlo su opsežne - Novela OZ/14 ima čak 84 članka. U prvom su redu zahvatile ovršna pravila, dok je u pravila osiguranja zakonodavac minimalno intervenirao. U biti, najviše su izmijenjena i dopunjena pravila koja uređuju upravo ovrhu na nekretnini te se najznačajnije mijenja prodaja nekretnine, i to prodaja dosadašnjom javnom dražbom kao načinom prodaje.
Autor: Doc. dr. sc. Gabrijela MIHELČIĆ , dipl. iur.
Autor u ovome članku razmatra porez na imovinu u SAD-u, gdje se porezi ubiru na više razina javne vlasti. Osim federalne porezne vlasti, svaka od pedeset američkih država ima samostalno pravo oporezivanja. Svakoj državi odnosno nižim lokalnim jedinicama dano je pravo samostalnog ubiranja vlastitih poreza i osmišljavanje njihovih pravila. U tom smislu, mnoge države također ubiru poreze na nekretnine (real property taxes), trošarine (excise taxes), porez na nasljedstva (inheritance taxes) i, rjeđe, porez na bogatstvo (wealth taxes). Mnoge države imaju porez na dohodak / dobitak sličan federalnom porezu na dohodak / dobitak.1 Među državnim prihodima, po svojoj izdašnosti ističu se porezi na promet (sales taxes).
Autorica u članku obrazlaže pojam PDV jaza i predstavlja podatke o PDV jazu u 26 država članica Europske unije za razdoblje 2000. – 2011. godine. Također daje poseban osvrt na utjecaj recesije na PDV jaz odnosno prikazuje kako povećanje poreznih stopa utječe na visinu PDV jaza.
U ovome je članku analizirana materija prisilnog upravnosudskog izvršenja presude upravnog suda, kada se izvršenje sastoji od obveze tuženika ili prvostupanjskog tijela da donese novo rješenje, i to putem raščlambe i interpretacije postojećega oskudnog normativnog okvira, razmatranja početne prakse u njegovoj primjeni, sistematiziranja pasivnoga i aktivnog nepostupanja po presudi te putem predlaganja glavnih elemenata unaprjeđenja regulacije spomenute materije.
U prošlom broju časopisa objavljen je prvi dio članka koji obuhvaća analizu rješenja novoga Obiteljskog zakona na području imovinskih odnosa te uzdržavanja bračnih i izvanbračnih drugova. U ovom broju časopisa objavljujemo analizu rješenja novoga Obiteljskog zakona o imovinskim odnosima roditelja i djece te uzdržavanju djeteta.
Autor u članku analizira slučaj iz sudske prakse u kojem se pojavilo sporno pravno pitanje je li u slučaju sklapanja više ugovora o radu na određeno vrijeme tijekom 1995. - 1998. i isteka ugovorenog vremena prema zadnjem sklopljenom ugovoru o radu, nakon čega je radnik kraće vrijeme radio kod poslodavca, došlo do „pretvaranja“ u ugovor o radu na neodređeno vrijeme, te se navode razlozi koji opravdavaju zaključak da se u takvom slučaju ne smatra da je radnik sklopio ugovor o radu na neodređeno vrijeme.
U okviru reforme našega radnog zakonodavstva od sredine ljeta ove godine donesen je i jedan novi propis kojim se uređuju uvjeti, visina i način dodjele potpora za očuvanje radnih mjesta radnika – Zakon o potporama za očuvanje radnih mjesta. U nastavku članka autor razmatra bitna pitanja uređena tim Zakonom.
Dostava pismena posebna je postupovna radnja kojom se određenom subjektu predaje neko pismeno ili odluka nadležnog tijela na način kako to propisuje Zakon o kaznenom postupku. Uredno dostavljena odluka ili dopis je pretpostavka za nastupanje određenih učinaka prema samoj stranci u postupku i ostalim procesnim sudionicima. Neuredna dostava ne proizvodi učinke prema adresatu, zato on ne može biti prisilno doveden ako se nije odazvao tako dostavljenom pozivu ili se zbog neuredne dostave ne može održati rasprava. U ovom članku autor objašnjava ove i neke druge aspekte dostave pismena u kaznenom postupku.
Povjerba (lat. fiducia, njem. Treuhand) je, osim tajnog društva i udjela u tuđem udjelu (podčlanstva), jedan od glavnih oblika neizravnog sudjelovanja u trgovačkom društvu koji služi ostvarenju vrlo različitih gospodarskih ciljeva. Povjerba unutar opće ugovorne prakse na području prava društava, a osobito u slučaju planiranja sljedništva i obiteljskih poduzeća, uživa u razvijenim tržišnim gospodarstvima stalnu popularnost i uzima sve veću ulogu.
Prošlo je više od godinu dana otkako je započela neposredna primjena EU prava, a u praksi su se otvorila brojna pravna pitanja koja su bitna za neposrednu provedbu Uredaba. Stoga autorica u ovom članku ističe najvažnije karakteristike Uredaba koje utječu na sudske postupke u građanskim i trgovačkim predmetima te na ovrhu.
Informiranje i savjetovanje su temeljni mehanizmi zaštite potrošača općenito pa tako i potrošača usluge osiguranja. U europskom pravu obveza informiranja potrošača usluga osiguranja vrlo je zastupljena u direktivama iz područja osiguranja (uključivši i posredovanje u osiguranju) kao i direktivama iz područja financijskih usluga i elektroničke trgovine. U radu se daje pregled informacija koje je osiguratelj dužan dostaviti / priopćiti potrošaču usluga osiguranja, i to prije sklapanja kao i za vrijeme trajanja ugovora o osiguranju.