1. Dugotrajna imovina – predmet amortizacije
2. Popis dugotrajne imovine – obrazac di
3. Amortizacija
4. Otuđenje dugotrajne imovine
5. Praktični primjer obračuna i knjiženja amortizacije za 2016. godinu
Autor: Dr. sc. Đurđica JURIĆ , prof. vis. šk. i ovl. rač.
Samostalne obrtničke djelatnosti koje utvrđuju dohodak kao razliku primitaka i izdataka, trebaju predati godišnju prijavu za 2016. najkasnije do 28. veljače 2107. godine. Iznimno, supoduzetnici predaju prijavu do kraja siječnja 2017. godine. U ovom se članku upućuje na osobitosti, kako s poreznog tako i s knjigovodstvenog motrišta, na evidentiranje primitaka i izdataka te postupak sastavljanja navedenih obrazaca. Iako će se od 1. siječnja 2017. godine primjenjivati značajne promjene u oporezivanju dohotka, u sastavljnaju godišnje porezne prijave za 2016. nema značajnih promjena u odnosu na prethodnu godinu.
Napominjemo da smo o navedenoj temi (DOH za 2015.) pisali opširno u časopisu RRiF, br. 1/16. – PRILOG, str. 23., te da na ovu temu, u odnosu na prethodnu godinu, nema značajnih promjena s motrišta dohotka. U nastavku se ipak daje podsjetnik na obveze u vezi sa sastavljanjem i pripremom godišnje porezne prijeve za samostalne obrtničke djelatnosti.
1. Uvod
2. Predaja godišnje prijave kod samostalnih djelatnosti za 2016.
3. Kako je trebalo evidentirati primitke i izdatke u poslovnim knjigama obrtnika i slobodnih zanimanja u 2016. godini
4. Zaključivanje obrasca kpi i UTVRĐIVANJE DOHOTKA I POREZNE OSNOVICE na obrascima DOH-Z i DOH
5. Utvrđivanje dohotka od obavljanja zajedničke djelatnosti na obrascu DOH-Z
6. Utvrđivanje godišnje porezne osnovice poreza i prireza na obrascu DOH
7. Posebnosti pri utvrđivanju dohotka od obrtničkih, slobodnih i drugih samostalnih djelatnosti − za obrtnike koji nisu obveznici PDV-a
8. Ostale obveze obrtnika i slobodnih zanimanja
9. Zaključak
Autor: Dr. sc. Ljerka MARKOTA , prof. vis. šk. i ovl. rač.
Osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost kao svoje jedino i glavno zanimanje obvezno su osigurane i prema toj osnovi, prema propisanim osnovicama, podmiruju svoje doprinose. No, fizičkim osobama dopušteno je uz radni odnos obavljati i samostalnu djelatnost. Oporezivanje samostalne djelatnosti se obavlja putem poslovnih knjiga te se oporezuje porezom na dohodak na jednak način kao što bi se oporezivanje obavljalo da fizička osoba obavlja samostalnu djelatnost kao svoje jedino i glavno zanimanje. U smislu obračunavanja doprinosa za obvezna osiguranja, djelatnost koja se obavlja uz radni odnos smatra se drugom djelatnošću. Ti porezni obveznici obračunavaju doprinose i plaćaju doprinose po svim osnovama te, između ostaloga, u nastavku pišemo i o tome.
1. Obračun doprinosa za osobe koje samostalnu djelatnost obavljaju kao jedino zanimanje
2. Obračun doprinosa za osobe koje samostalnu djelatnost obavljaju uz radni odnos