U 2017. godini neznatno je mijenjan pravni okvir neprofitnog računovodstva te stoga nema ni bitnih promjena u računovodstvenim postupanjima u odnosu na ona koja su bila u primjeni za 2016. godinu.
S obzirom na to da se završna računovodstvena provjera, u načelu, obavlja krajem godine, u ovom se članku objašnjava računovodstveni pristup nizu poslovnih promjena koje su svojstvene radu neprofitnih organizacija koje se ponajprije nalaze u dvostavnom računovodstvenom sustavu.
1. Uvod
2. Imovina (razred 0 i 1)
3. Obveze (razred 2)
4. Prihodi (razred 3)
5. Rashodi (razred 4)
6. Vlastiti izvori (razred 5)
Autor: Mr. sc. Nada DREMEL , dipl. oec., ovl. rač., ovl. rev. i porezni savjetnik
Prije sastavljanja financijskih izvještaja, potrebno je provesti popis imovine i obveza te stanje u poslovnim knjigama uskladiti sa stvarnim stanjem. Ako stvarno stanje odstupa od stanja u poslovnim knjigama, nastaju popisne razlike koje je potrebno proknjižiti na odgovarajući način.
1. Uvod
2. Predmet popisa imovine i obveza
3. Provedba popisa imovine i obveza
4. Rezultati provedenog popisa imovine i obveza
5. Posljedice neprovođenja popisa imovine i obveza
6. Zaključak
S obzirom na to da se svakodnevno postavljaju temeljna pitanja iz poslovnog okruženja koja se odnose na neprofitne organizacije koje prikazuju poslovne promjene u sustavu neprofitnog računovodstva, ovim se člankom daju najvažnije odrednice nekih područja koja su zanimljiva neprofitnim organizacijama.
Djelatnost trgovine mogu obavljati udruge, ustanove i druge neprofitne prave osobe pod uvjetima i na način propisan odredbama posebnog propisa kojima se uređuje obavljanje djelatnosti trgovine. Kad udruge, ustanove i druge neprofitne pravne osobe obavljaju prodaju proizvoda potrošačima za neposrednu potrošnju, u skladu s odredbama posebnog propisa kojim se uređuje zaštita potrošača smatraju se trgovcima te su dužni pridržavati svih obveza propisanih odredbama toga zakona. U nastavku ovog članka, dajemo sažeti prikaz odgovora na najčešće postavljana pitanja udruga, ustanova i drugih neprofitnih pravnih osoba iz područja trgovine i zaštite potrošača.
1. Uvodne napomene
2. Odgovori na pitanja iz područja trgovine
3. Odgovori na pitanja iz područja zaštite potrošača
Neke bi neprofitne organizacije željele stvoriti izvore financiranja obavljanjem ugostiteljskih i turističkih djelatnosti. Na pitanja mogu li ih obavljati te, ako mogu, kako ih obavljati, mogu li od toga ostvarivati dobitak odgovara se u ovom članku.
1. Uvod
2. Mogu li udruge branitelja obavljati ugostiteljsku djelatnost?
3. Mogu li udruge umirovljenika obavljati ugostiteljsku djelatnost?
4. Koja jela mogu pripremati i usluživati udruge i ustanove kao sudionici proslava i manifestacija?
5. Koja događanja mogu organizirati dobrovoljna vatrogasna društva i koje su njihove obveze?
6. Koje udruge i ustanove mogu pružati uslugu smještaja?
7. Pružanje određenih usluga turističke agencije od strane Hrvatskoga ferijalnog i hostelskog saveza
8. Mogu li škole odnosno druge odgojno-obrazovne ustanove organizirati putovanje?
9. Na koji način mogu sindikati i udruge organizirati putovanje?
Neizostavni sudionici u sustavu športa i športskih natjecanja su i športski suci i delegati koji nemaju jednak položaj koji imaju i športaši.
1. Uvod
2. Dohodak od nesamostalnog rada športskog suca
3. Utvrđivanje drugog dohotka športskog suca
4. Utvrđivanje dohotka od samostalne djelatnosti športskog suca
5. Ugovor o volontiranju – naknade troškova službenog puta
Osobe koje svoje poslovne događaje bilježe u sustavu neprofitnog računovodstva, a obavljaju poduzetničku djelatnost i s motrišta PDV-a prelaze prag isporuka dobara i usluga u 2017. godini u svoti većoj od 300.000,00 kn, smatraju se obveznicima PDV-a. Međutim, i oni koji nisu prešli prag isporuke, tzv. mali porezni obveznici, u određenim poreznim situacijama trebaju se registrirati za potrebe PDV-a, a to znači da trebaju iskazati obvezu PDV-a, ali nemaju pravo na pretporez. Zbog toga se na neprofitne osobe primjenjuju porezna postupanja koja nisu svojstvena poreznim obveznicima iz poduzetničkog okruženja. No, uvažavajući ove posebnosti, one se, u načelu, ponašaju kao redoviti porezni obveznici.
1. Uvod
2. Aktualna pitanja u vezi s oporezivanjem neprofitnih pravnih osoba kao obveznika PDV-a i malih poreznih obveznika
3. Sastavljanje obrasca PDV za posljednje razdoblje oporezivanja kalendarske godine
4. Zaključak
Autor: Dr. sc. Ljerka MARKOTA , prof. vis. šk. i ovl. rač.