Putovanje automobilima u zimskom razdoblju

Datum: 26.10.2009, Ponedjeljak
Autor: Š.G.

Prema čl. 193. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (Nar. nov.  br. 67/08.) zimskim uvjetima na cesti smatraju se uvjeti kada je kolnik prekriven snijegom ili kada je na kolniku poledica.

Što se smatra zimskom opremom uređuje čl. 93. Pravilnika o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cesti (Nar. nov.  br. 92/05.). Zimskom opremom vozila čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,5 tona, razumije se:
-    zimske gume (M+S) na svim kotačima;
-    ili ljetne gume s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg pripravnim za postavljanje na pogonske kotače.

Za autobuse zimska oprema razumijeva lance na pogonskim kotačima ili zimske gume (M+S) postavljene na pogonske kotače.

Autobusi i teretna vozila koja zbog tehničkih razloga ne mogu postaviti lance na pogonske kotače moraju imati zimske gume (M+S) na pogonskim kotačima.

Na vozila se ne smiju postavljati gume s čavlima.

Za vrijeme zimskih uvjeta na cestama zabranjen je promet motornim vozilima koja nemaju propisanu zimsku opremu i teretnim automobilima s priključnim vozilom. Za pravne osobe i obrtnike koji dopuste ili odobre  promet na cestama vozilima koja nemaju propisanu zimsku opremu ili teretnim automobilima s priključnim vozilom, predviđena je novčana kazna od 5.000,00 do 15.000,00 kuna. Kazna je propisana i za  odgovornu osobu od 1.500,00 do 5.000,00 kuna.

Kazna za vozača koji upravljaju vozilima bez zimske opreme propisana je u svoti od 700,00 kuna.

U svim godišnjim dobima svjetla na vozilima moraju biti upaljena od prvog sumraka do potpunog svanuća (noću), a i danju u slučaju smanjene vidljivosti (čl. 101. Zakona o sigurnosti na cestama).

No prema čl. 102. istoga Zakona, na motornim vozilima za vrijeme vožnje danju moraju biti upaljena dnevna ili kratka svjetla, u razdoblju zimskog računanja vremena tj. od 25. listopada 2009. do 28. ožujka 2010.

Kazna za vozače koji voze bez upaljenog svjetla propisana je u svoti od 300,00 kuna.

Povratak na vijesti