Porez na dodanu vrijednost – numeriranje računa

Datum: 08.11.2011, Utorak
Klasa: 410-01/11-01/2062
Davatelj: Porezna uprava

Društvo G. obratilo se u vezi ispravnog numeriranja maloprodajnih računa u trgovini na malo i ugostiteljstvu, odnosno je li ispravna numeracija maloprodajnih računa svaki dan od broja jedan li se redni brojevi moraju nastavljati iz dana u dan.

U vezi navedenog odgovaramo u nastavku.

Odredbom Zakona o porezu na dodanu vrijednost (Nar. nov., br. 47/95. – 94/09.) i Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost (Nar. nov., br. 149/09. i 89/11.), nije propisan poseban sustav numeriranja.

Međutim, odredbama članka 15. stavka 3. Zakona propisano je da računi poreznih obveznika moraju sadržavati slijedeće podatke:

1. mjesto izdavanja, broj i nadnevak,
2. ime (naziv), adresu i osobni identifikacijski broj poduzetnika, koji je isporučio dobra ili obavio usluge (prodavatelja),
3. ime (naziv), adresu i osobni identifikacijski broj poduzetnika kome su isporučena dobra ili obavljene usluge (kupca),
4. količinu i uobičajeni trgovački naziv isporučenih dobara te vrstu i količinu obavljenih usluga,
5. nadnevak isporuke dobara ili obavljenih usluga,
6. iznos naknade (cijene) isporučenih dobara ili obavljenih usluga razvrstane po poreznoj stopi,
7. iznos poreza razvrstan po poreznoj stopi,
8. zbrojni iznos naknade i poreza.

Računi za gotovinski promet, isješci vrpce ili potvrdnice iz naplatnih uređaja u skladu s odredbama članka 15. stavka 6. Zakona o porezu na dodanu vrijednost moraju sadržavati najmanje sljedeće podatke: broj i nadnevak izdavanja, ime (naziv), adresu i osobni identifikacijski broj poduzetnika koji je isporučio dobro ili obavio usluge, te naznaku mjesta gdje je isporuka dobara ili usluga obavljena (broj prodajnog mjesta i poslovnog prostora prodavaonice i slično), količinu i uobičajeni trgovački naziv isporučenih dobara te vrstu i količinu obavljenih usluga te ukupni iznos naknade i poreza razvrstani po poreznoj stopi.

Porezni obveznik prema članku 159. stavku 1. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost, mora u svoje knjigovodstvu osigurati sve podatke potrebne za točno, prailno i pravodobno obračunavanje i plaćanje poreza na dodanu vrijednost, a knjigovodstvo poduzetnika te knjige ulaznih i izlaznih računa moraju se voditi prema načelima točnosti, urednosti i pravodobnosti prema Zakonu o računovodstvu i drugim propisima koji uređuju vođenje knjiga poduzetnika.

Povratak na mišljenja