Novi broj RRiF-a

Datum: 26.09.2013, Četvrtak
Autor: Z.T.

Objavljen je broj 10 časopisa Računovodstvo Revizija i Financije za listopad 2013.

  • Sadržaj časopisa možete pogledati ovdje.

Samopomoć

Tri mjeseca u raju, a pakao nikad bliže. Tri mjeseca u zajednici naroda kojoj su briselski birokrati prorekli da će biti najpoželjnije područje za poslovanje i život na svijetu. Jesmo li i mi pokušali uraditi nešto na tom tržištu ili nam je ponuda samo vruće jadransko sunce i toplo more? Ako smo pri tom unovčili samo 54% od domaće robe, sve je ostalo bilo uvezeno. A taj će se omjer još pogoršati na našu štetu jer više nema graničnih prepreka.

U protekla smo tri mjeseca svi u struci uložili golemi napor u razjašnjavanju, u prvi tren neshvaćenih, promjena koje je donio novi PDV kako bismo ga učinili primjenjivim i kako bi poduzetnici znali nastupiti na otvorenom tržištu europske zajednice. Nismo primijetili da nam netko u tome pomaže. Potrebna dinamika popravljanja poreznih i carinskih propisa je izostala. Porezna je uprava dala neka tumačenja koja nisu održiva jer ih sam propis i priroda poslovne transakcije demantiraju. Imamo potpuno nelogičnu situaciju da kod nečeg što je nedvojbeno u postupku obrnutog oporezivanja (prijenosa porezne obveze) zbog službenih tumačenja postoji veći strah da se postupi zdravorazumski nego protivno zakonu. Kako je PDV u osnovi neutralan u transakcijama između poduzetnika, čemu onda tolika želja da se on plaća pa vraća kada je to veći rizik za državni proračun nego kad se to izvede obračunski. Temeljem ulaznog računa druga će strana vratiti ili iskoristiti pretporez, no hoće li ga dužnik uplatiti, to je faktor rizika koji će se obiti u glavu ministru financija. Posebno je to vidljivo u slučaju obrtnika dohodaša po čijim se računima može odmah vratiti ili iskoristiti PDV, a on će (i drugi) to platiti za (npr.) tri mjeseca ili možda nikada.

A tada nastupa čuvena predstečajna nagodba u kojoj će jedino dužnici biti zadovoljni, a očajni vjerovnici, otpisavši svoje tražbine (pa i Porezna uprava), i sami postaju kandidati za predstečaj. Tonemo svi, ekonomska snaga poduzetnika bitno je smanjenja. Zato su svi pozivi Vlade na investiranje i reinvestiranje samo tlapnja. Oni koji su još i prikazali računovodstvene dobitke i iskoristili olakšicu da ne plate porez na dobitak s osnove reinvestiranja iskoristili su to samo da ublaže probleme sa solventnošću. Drugi će pak pokriti gubitke kako i sami ne bi postali prezaduženi. S predstečajnim je nagodbama (otpisima) nestao novac.

Rješenja treba tražiti u dinamiziranju procesa, pravnih i poslovnih. Predstečajna je nagodba samo produženje agonije. Ako netko ima poslovnu budućnost, banke i vjerovnici to će prepoznati. Nikakva predstečajna vijeća i briga koju iskazuje ministar financija tu neće pomoći. Kako su neki upropastili novac i gdje je on nestao ili su pak imali nesreću da im dužnici nisu platili, to su pitanja koja traže odgovor. Stečaj je nužda kako bi netko drugi s novim novcem znao razviti novu poslovnu priču. Stalno tražimo neko drukčije rješenje, dok npr. njemački ministar financija W. Schäuble kaže: Pomoć je načelno u samopomoći. Nikakvo prikrivanje problema s tuđim novcem, nego reforme. (Focus, br. 37/13., str. 34.) Mi smo dobili reformu stečaja koja će se pokazati kao još jedna ozakonjena pljačka. Ne i prva.  

Dr. sc. Vlado BRKANIĆ

Povratak na vijesti